Çevre - Doğa

Yuvalama kumsalında ATV tahribatına büyük tepki…

Türkiye’nin önemli korunan alanlarından biri olan Mersin’in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası’nda zevk için yapılan kumul ve doğal alan tahribatı tepki çekti, alana araç girişinin yasaklanması için çalışma başlatıldı… Yusuf Yavuz..

Yuvalama kumsalında ATV tahribatına büyük tepki…

Türkiye’nin önemli korunan alanlarından biri olan Mersin’in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası’nda zevk için yapılan kumul ve doğal alan tahribatı tepki çekti, alana araç girişinin yasaklanması için çalışma başlatıldı…

Yusuf Yavuz

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) sınırları içinde motorlu araçlarla zevk için tahribat yapılması tepki çekti. Aynı zamanda Kesin Korunacak Hassas Alan ve Nitelikli Doğal Koruma Alanı olan bölge, 1994 yılından bu yana RAMSAR Alanı olarak koruma altında. Ancak bütün bu koruma statülerine rağmen alanın göz göre göre tahrip edilmesini eleştiren bölgede yaşayanlardan Musa Türkmen, “Çıplak ayakla basmaya kıyamadığımız yerlere bakın nelerle giriyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise alana motorlu araçların girişinin yasaklanması için İç İşleri Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu belirterek alınacak UKOME kararının ardından alana giriş çıkış yapan motorlu taşıt sürücülerine gerekli yasal işlemlerin uygulanacağı bilgisini verdi.

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Göksu Deltası, sulak alan, kumsal ve karasal ekosistemlerden oluşuyor. Türkiye’nin uluslararası öneme sahip sulak alanlarının başında gelen Göksu Deltası, 1994 yılında RAMSAR Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Aynı zamanda Aynı zamanda Kesin Korunacak Hassas Alan ve Nitelikli Doğal Koruma Alanı olan bölgedeki kumul alanlar ise Akdeniz deniz kaplumbağaları (Caretta caretta) için önemli üreme alanlarından biri. Kum zambakları dâhil olmak üzere bölge genelinde yayılış gösteren 507 bitki taksonundan 10’u endemik olarak kayıtlara geçerken aynı zamanda 300’ü aşkın kuş türünün yaşamı da alanın sıkı sıkıya korunmasına bağlı.

Göksu Deltası ÖÇK Bölgesinde bir ATV kullanıcısının pozu_

ZEVK İÇİN KORUNAN ALANDA MOTORLU ARAÇ TAHRİBATI

Ancak bunca koruma kalkanına rağmen bölgedeki nüfus hareketinin olumsuz etkilerine maruz kalan Göksu Deltası, insan kaynaklı tahribatlarla karşı karşıya. Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde yer alan kumullar üzerinde ve sit alanı vasfındaki koruma alanlarında ATV adı verilen motorlu taşıtlarla tahribat yapılması bölgede yaşayan vatandaşların tepkisini çekiyor.

Alanın yuvalama kumsalı olduğunu belirten tabelalardan biri

‘ÇIPLAK AYAKLA BASMAYA KIYAMADIĞIMIZ YERLER’

Bölgede yaşayan Musa Türkmen, koruma altındaki alanda yapılan tahribata tepki göstererek, “Çıplak ayakla basmaya kıyamadığımız yerlere bakın nelerle giriyorlar” ifadelerini kullandı. Korunan alanın kullanımına ilişkin kuralların, bölgeye yerleştirilen uyarı levhalarıyla da açıkça belirtildiğine işaret eden Türkmen, Göksu Deltasının bölgedeki araç kiralama firmalarından edinilen ATV’lerle tahrip edildiğine işaret ederek, “Özel Çevre koruma bölgesi içerisinde, deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı kumsallar, endemik bitkilerin tutunduğu kumul alanlar ile göçmen kuşların konakladığı, yerel kuşların yuva yaptığı sulak alanlar, araçların tekerleklerinin zemine olumsuz etki etmediği yer kalmayıncaya kadar, araçların seslerinin geniş düzlükte ulaşmadığı yer kalmayıncaya kadar, bütün bir coğrafya, insanın diğer canlılar üzerinde baskı var ettiği acımasız sürüş güzergâhları olarak kullanılmaktadır” görüşünü dile getirdi.

Alana araç girişinin yasak olduğunu belirten bir levha

KORUNAN ALAN ARAÇ GİRİŞİNE YASAKLANACAK

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise geçtiğimiz günlerde alandaki ATV tahribatının kurum personeli tarafından da tespit edildiği ve alana araç girişinin yasaklanmasına yönelik çalışma başlatıldığını kaydetti.

ALANA GİREN ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE TRAFİK CEZASI GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı’na gönderilen talep yazısında, Göksu Deltası ÖÇK Bölgesi’nde son sportif amaçlı motorlu araçlar ile ATV türü motorlu araçların yaygınlaşmasıyla kumsala girişlerin kontrol edilemez duruma geldiği belirtilerek, “Bu nedenle Göksu Deltası sahilinde araçla giriş çıkışların yasaklanması, giriş çıkış yapanlara trafik cezası düzenlenmesi için gerekli yasal iş ve işlemlerin yapılması” istendi.

Alanda bulunan uyarı tabelalarından biri

UKOME KARARININ ARDINDAN ALANDA DENETİM YAPILACAK

Konuyla ilgili çalışmaların İçişleri Bakanlığı ile Mersin Ulaşım Koordinasyon Merkez (UKOME) bünyesinde sürdüğü bilgisini veren yetkililer, yapılacak yasal düzenlemelerin ardından Göksu Deltası ÖÇK Bölgesi’ne motorla araç girişinin yasaklanacağını, aksi yönde davrananlara ise Jandarma tarafından yapılacak denetimlerin ardından gerekli cezai işlemlerin uygulanacağını aktardı.

Kum zambağı gibi çok sayıda bitki türü bölgede varlığını sürdürüyor
Göksu Deltası ÖÇK Bölgesindeki ATV tahribatı tepki çekiyor

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL