Çevre - Doğa

Ekolojik koruma olmadan eko- turizmde nasıl başarılı olabiliriz..!

Ekolojik koruma için  önemli ve örnek bir adım atan Çin  alanının yüzde 25’ini ekolojik koruma ve iyileştirmeye ayırdığını açıkladı.   ENAT Türkiye temsilcisi yazarımız A Nejat Şardağı; ülkemizde tarım, doğal ve ..

Ekolojik koruma olmadan eko- turizmde nasıl başarılı olabiliriz..!

Ekolojik koruma için  önemli ve örnek bir adım atan Çin  alanının yüzde 25’ini ekolojik koruma ve iyileştirmeye ayırdığını açıkladı.   ENAT Türkiye temsilcisi yazarımız A Nejat Şardağı; ülkemizde tarım, doğal ve  tarihi sit alanlarının betonlaşması sürerken eko turizm çalışmaları ne denli başarılı olur” sorusunu tartışmaya açıyor.

A NEJAT ŞARDAĞI- ENAT  Türkiye Temsilcisi (Avrupa Erişilebilir Turizm Ağı -European Network for Accessible Tourism)

Çin, ekolojik koruma için alanının yüzde 25’ini ayırıyor.  Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin çevresini koruma çabalarını hızlandırdığı için Çin’in arazi alanının %25’inin ekolojik koruma için sınırlandırıldığını söyledi.

Ekoloji ve İnsani İşler Bakanlığı Doğa ve Ekoloji Koruma Dairesi Başkanı Cui Shuhong açıklamasında, belirlenen koruma alanının ana işlevsel ekolojik alanları, hassas ve savunmasız  ekolojik bölgeleri ve biyolojik çeşitlilik için kilit alanları kapsadığını söyledi. Çin merkezi yetkilileri, 2017 yılında belirli alanlarda sıkı koruma sağlayan bir ekolojik kırmızı çizgi stratejisi için yönergeler yayınladı.

Ülkenin stratejik olarak ekolojik bir uygarlık geliştirmeye kararlı olması nedeniyle, bölgelerin belirlenmesi sürecinin büyük ölçüde başarıldığını vurgulayan Cui Shuhong’a göre  Çin 2019 sonunda ülkenin yüzölçümünün %18’ini temsil eden ve kara alanlarının %17’sini planlanandan önce koruma hedefine ulaşan çeşitli türlerde 11.800 doğa rezervine sahipti.

Dün, bu bilgilendirmeyi Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Başkanı Sayın Necdet Demiryürek, arkadaş grubumuzla paylaştı, kendisine sonsuz teşekkürler.

Eko-turizmi tartışan ülkemizden örnekleri ben de bu sayfadan sizlerle paylaşıyorum.

DİNAMİTLE BALIK AVI 

Çİ

BİLİNÇSİZ SULAMA

 

 KURAKLIK

 

ORMANLARIN YOK EDİLMESİ

Şimdi öncelikle turizmcilerin yanıtlanması gereken soru şu : TARIM – DOĞAL ve TARİHİ SİT ALANLARININ BETONLAŞMASI SÜRERKEN  EKO-TURİZM ÇALIŞMALARI NE DENLİ BAŞARILI OLUR?.

Sizler bu sorunun yanıtını düşünürken, Sayın Salih Özbaran’ın “TARİHÇİ ve DOĞA” isimli kitabında yer alan Afet İnan’ın anılarından alıntı ile yazımı noktalıyorum:

“O yeşilliğin hasretini İstiklal Harbi boyunca çok çekmişti. Çankaya’yı oturmak için seçmesine âmil, birkaç büyük karakavak ağacının bulunması idi. Onların hışırtısından daima zevk duyardı. Son hastalık günlerinde hasret çektiği yer çam ormanı olmuştur.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL