Güncel

Telegraph’dan Türkiye Turizmine Övgü

Telegraph’dan Türkiye Turizmine Övgü

 

Türkiye’nin çekiciliği plajlarında ve zengin mirasında yatmaktadır.

Destinasyon Uzmanı Terry Richardson,

Milyonlarca İngiliz’in (yalnızca 2019’da 2,5 milyon) Akdeniz’in bu eşsiz Ege-Akdeniz destinasyonuna en güzel kıyı şeridinin, muhteşem havasının, çarpıcı antik kentlerle dolu bir hinterlandın avantajlarından yararlanmak için akın ettiğini, ayrıca dünyanın en iyi mutfaklarından birine de sahip olduğunu ifade ediyor.

Richardson: Türkiye 2022 yılı için Akdeniz’de İngilizler için en iyi değeri sunuyor. Makalede yer alan  Telegraph okuyucularının Twitter anketinde gösterildiği gibi, Fransa veya İspanya’da da iyi bir değer elde edebileceğinize dair ortak bir algı olsa da.

Bir turizm patlamasının erken belirtileri şimdiden çok umut verici.  Ülkenin pandeminin zirvesinde işlerin yolunda gitmesini sağlamak için son derece sıkı çalıştığı göz önüne alındığında, bu bazılarını şaşırtmayacak bir gerçek.

Turizm, bu aşırı konuksever ülkenin GSYİH’sının yüzde 12’sini oluşturuyor. Bu nedenle kendi devlet daireleri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sahip olmaları şaşırtıcı değil. Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz günlerde Türk havalimanlarındaki yolcu seviyelerinin geçen ay yüzde 77 gibi etkileyici bir artış gösterdiğini ve Türkiye’nin güneşli Akdeniz bölgesinin tatil beldelerinin ana kapısı olan Antalya’dan geçen yolcuların sayısının arttığını duyurdu.

Özellikle Türkiye, birinci sınıf bir tatil söz konusu olduğunda; yılda 300 gün güneş ışığı ve buna bağlı olarak ılık sularla kutsanmış bir Akdeniz kıyısı; Ege bölgesinin masmavi denizi ve kumlu koyları ile hem Avrupa hem de Asya’yı birbirine bağlayan bir şehir olan İstanbul’un tarihi ve gastronomik lezzetleri ile
gerçekten her şeye sahip.

Ayrıca, Kapadokya’nın eşsiz jeolojik harikalar diyarı da dahil olmak üzere İtalya ve Yunanistan’a rakip olacak kadar antik kentlere ve bir turizm altyapısına sahiptir.

Tabii ki, Türkiye’ye ulaşmak İspanya veya Fransa’dan daha pahalı olsa da, varışta çok daha ucuz olmasına yardımcı oluyor. Yaşama maliyeti veritabanı Numbeo’ya ( numero.com ) göre, orta sınıf bir restoranda iki kişilik bir yemeğin size Fransa’da 43.50 £ ve İspanya’da 33.50 £ bedeli olacaktır. Karşılaştırıldığında, Türkiye’deki aynı yemek deneyimi sadece 12 sterline mal oluyor. Bu, genellikle batı Akdeniz’e ucuz bir alternatif olarak düşündüğümüz Yunanistan’dan bile 18 sterlin daha ucuz.

 

Daha fazla bilgi için:

https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/turkey/turkey-real-summer-holiday-alternative-france-spain-year

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL