Güncel

Pandemi Dönemi Maskeleri için Sergiler Açılıyor

Pandemi Dönemi Maskeleri için Sergiler Açılıyor

 

Müzeler, maskeler ve pandemi ile ilgili diğer kıyafetleri toplayarak bunları sanal ve gerçek zamanlı sergilerde ziyaretçilere sunuyor.

Bunların içinde en iddialı sergilerden biri International Council of Museums  (ICOM) Kostüm Komitesi tarafından düzenlenen ve sanal bir sergi olan “Pandemi Kıyafetleri” sergisi.

Royal Ontario Museum baş küratörleri Fahmida Suleman, Sarah Fee ve Alexandra Palmer, dünyanın dört bir yanından, sanal olarak sergilemek üzere 15 kurumdan maskeleri ödünç aldı. Palmer, “Maskeler  pandemiden önce sağlık profesyonelleri tarafından giyilen üniformanın küçük bir parçası idi. “Artık onlar bizim günlük giyimimizin bir parçası oldu” diyor.

Sergilenen maskeler içinde Hintli tasarımcı Rahul Mishra’nın “Butterfly People” isimli maskesi  kelebek kanatlarını içeriyor.

İrlandalı bir sanatçı tarafından yapılan “Breath” isimli bir maske görünmezi görünür kılıyor. Gümüş dallar, kullanıcının nefesiyle senkronize olarak yükseliyor ve düşüyor.

En güçlü ifadesi olan maskeler ise; Gana’dan “Kente kumaşı maskesi”, Hindistan’dan “Chhau Dans Maskeleri” ve Alaska’dan bir sanatçının yaptığı “Somon derisi maskesi” gibi kültürel mirası yansıtanlar.

Worl’ün blogunda yazdığı gibi, “Yerli insanlar yüzyıllardır maske yapımcıları olmuştur. Alaska’daki maskeler, kültürel değerleri ve bilgiyi bir nesilden diğerine aktarmanın bir yolu olarak yaratıldı ve hala da yaratılıyor.”

Torontolu tasarımcı Helene Clarkson’ın alaycı tasarımında ise maskeden gizli bir cepten uzanan bir pipet olan maske var. Sanatçı Lisa Shepherd’ın boncuklu maskesi gibi nefes kesici güzel maskeler de bulunuyor.

Sergi fikrini tasarlayan ICOM Kostüm Komitesi Başkanı ve Versailles’de araştırma görevlisi olan Corinne Thépaut-Cabasset, “Bu kadar sıradan ve küçümsenen bir nesnenin neşe ve umut getirebileceğini görmekten çok mutlu oldum” diyor. (National Geographic)

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL