GEROFEST 21 Haziran Dünya Yaşlanma Günü

GEROFEST  21 Haziran Dünya Yaşlanma Günü

 

GEROFEST

21 Haziran Dünya Yaşlanma Günü

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletlerin 73. Genel Kurulunda tüm dünyaya deklare ettiği gibi 21 Haziran Dünya Yaşlanma Günü Türkiye’de kutlanacak, çeşitli etkinlikler ile 1 yıl boyunca devam edecektir.

Programlara Sağlık elçileri covidden sonra değişen koşullarda üniversiteler, konsolosluklar, iş dünyasının ilgilileri, sivil toplum üyeleri,  her yaş grubundan bireyler katılacaktır.

Bu çok önemli dünya çapındaki deklarasyon Üsküdar Belediyesinde İbn-i Sina Enstitüsü Dünya Sağlıklı Yaşlanma Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Ali Ulvi Kurucu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Kemal Aydın tarafından tarihe şeref verenlerden Akif-i Sani olarak tanınan Ali Ulvi Kurucu’nun doğumun 100. Yılı ve Dünya Yaşlanma Konseyinin 25. Yılında, 05.Mart.2022 Cumartesi tarihinde  açıklanmıştır.

Bu kapsamda 21 Haziran günü  Yaşlanma Günü World Ageing Convention (WAC) olarak Türkiye’de ve tüm dünyada kutlanacaktır.

GEROFEST ise 1 yıl boyunca  değişik mekanlarda çeşitli oturumlarda devam edecektir.

Bu anlamlı gecede Üsküdar Belediyesin’e Yaşlı Dostu Belediye, Birlik Vakfı’na Yaşlı  Dostu Vakıf, Esteworld’a Yaşlanma Dostu Hastahane, Eyluk Çeviri’ye Yaşlı Dostu Çevirmenlik Firması ödülü verilmiştir.

Bu vesile ile 100. doğum yılı  kutlanan Ali Ulvi Kurucu tarihe mal olmuş ünlü düşünürlerdendir. 1922’de Konya’da doğmuş, ömrünü Medine’de geçirmiş; tahsilini Kahire El-ezher Üniversitesinde yapmış, iş hayatı Mahmudiye Şeyh-ül İslam Arif Hikmet kütüphanesinde geçmiştir. Musiki ve hat konuları ile ilgilenmiş, üslubuna Mehmet  Akif üslubunu sürdürmüş, tarihe şeref veren Akif-i Sami olarak isimlendirilmiştir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL