Güncel Röportajlar

Nilüfer Yücedağ: Z Group  Hotels  Genel  Koordinatörü Feridun Ergün ile Röportaj  

Nilüfer Yücedağ: Z Group  Hotels  Genel  Koordinatörü Feridun Ergün ile Röportaj   

 

 

Türkiye’nin Turizm Sektöründe Deneyimli ve Başarılı Yöneticilerinden

Z Group  Hotels  Genel  Koordinatörü Feridun Ergün,

Ramada  Resort  Side, Side  Town Hotel, Ölüdeniz  Resort, Nikholas  Park  ve  Sahra Su Hotel olmak üzere,

5 otelin Genel Koordinatörlüğünü yapıyor.

 

Z Group  Hotels  Genel  Koordinatörü Feridun Ergün ile otel işletmeciliğindeki çalışmaları, 30 yılı  aşan deneyimleri, dijitalleşme, pandemi dönemindeki işletme stratejileri ve  sürdürülebilir turizm olmak üzere bir çok konuda  konuştuk.

Röportaj: Nilüfer Yücedağ

 

Kendinizden ve sektördeki deneyimlerinizden  bahseder misiniz?

Uludağ  Üniversitesi Balıkesir Turizm  İşletmeciliği  ve  Otelcilik  Y.O. mezunuyum.  32 yıldır Turizm ve  Otelcilik  yapıyorum.  Çeşitli otellerde  departman yöneticiliği, genel müdürlük  ve  koordinatörlük, tur  operatörleri  ve  acentelerde  genel  müdürlük  görevlerinde  bulundum.  Bunlardan  bazıları Bodrum  TMT Tatil  köyü, Mares  Marmaris, Ersan  Tatil  Köyü, Mir  Grup  Otel, Lyra  Resort Anex Tur  Genel  Müdürlüğü, Detur  Rusya, Antalya  Ramada  Otelleri Koordinatörlüğü, kısacası 32  yıldır  turizm sektöründe  derin tecrübem  var.

Ayrıca  mezunu  olduğum  okulun  mezunlar  derneği  başkanıyım.

 

 

Yönettiğiniz oteller hakkında bilgi verir misiniz? Misafir profiliniz ve otellerinizin en çok hitap ettiği turizm türü hangileri?

Şu anda  5  oteli yönetiyorum. İkisi Side’de   Ramada Resort  Side  ve  Side  Town  hotel, 3 otel  de  Fethiye’de, Ölüdeniz Beach  Resort,   Sahra Su  Hotel   ve  Nicholas  Park  Hotel.

Fethiye’deki oteller  İngiliz  ağırlıklı, Side’deki oteller  de Rus  ve  Türk  ağırlıklı.

Hotellerin  hepsi sezonluk  açılan  sayfiye  oteli, yaz tatili müşterisine  hitap eden  oteller. Spa  merkezleri var  ancak toplantı  hizmetleri vermiyoruz.

 

 

“Dünyada   her şeye  en çok  çabuk adapte  olabilenler Türk  Turizmcilerdir”

 

Otel Yöneticiliği pandemi döneminde  biraz evrildi. Görev tanımlarınıza pandemi sebebi ile neredeyse bir günde sağlık, hijyen ve dijitalleşme ilgili  öncelikler dahil oldu. Bunlardan  bahseder misiniz? Otellerin  organizasyon şemasında oluşabilecek yeni görev tanımları neler olabilir?

Pandemi  herkes için  yeni  ve  zor  bir  süreçti, ancak dünyada   her şeye  en çok  çabuk adapte  olabilen Türk  turizmciler  olarak  bu  operasyona da  çabuk  adapte  olduk. Zaten  otellerimizin hijyen  kuralları  oldukça  detaylı  ve  titizdi. Buna  ilave  olarak  maske, yemekleri bizim  servis  etmemiz,  pandemi odası,  ateş  ölçme  vs.. gibi ek  kurallar  geldi. Bunlar  bizden  çok  müşteri için  çok büyük sıkıntılar  yarattı. Bizlere de  ekstra  maliyetler  getirdi. Otellerde  kalite  ve  halkla  ilişkiler  departmanının  önemi  arttı,  gıda  mühendisi çalıştırma  zorunluluğu  getirildi,  organizasyon  şemasında  bir  değişiklik  yaratmadı.

 

 

Otellerinizin   Sürdürülebilir Turizme katkılarından bahseder misiniz?

Oteller  genel olarak  çevreye  uyumlu  çalışmak zorundalar.  Bu  konuda  kurallar  çok  sıkı. Anlaşmalı  çevre  mühendisliği, anlaşmalı  katı atık  firmaları  ayrıştırma  atık  yağ  anlaşması, trafo  bakım  anlaşması gibi tüm detaylara  uymazsanız  cezaları  çok  ağır ve sürekli olarak atıklardan  analiz  yaptırmak  zorundasınız. Devletin,  otellerin  üzerinde  olması gerekenden daha  fazla  baskı  var,  bu  bir  anlamda  çevre  duyarlılığını da  zorunlu  getiriyor. Tasarrufla  ilgili de  son  maliyetlerden  sonra  otellerde  yeşil   enerji sertifikasına  yönelik  bir çok çalışma   var.  Ancak destinasyonlardaki çevre  düzenlemeleri, çevre  kirliliği,  sokaktaki çöpler,  sürekli kaldırım ve yol  çalışmaları, oteller dışındaki kontrolsüz  derme  çatma  satış  dükkanları, tüm bunlara  maalesef  müdahale  edemiyoruz. Oteller  içindeki  standartla  otel  dışındaki sokak  standartları arasında  çok  büyük  fark  var.

 

3. yaş için hizmetler ve engelsiz turizm konularında hizmetlerinizi öğrenebilir miyiz?

Her  otelde  engeliler  için  özel  oda  ve  düzenleme  yapmak  zorundasınız ve  bu  konuda  otellerimiz  çok  ileride. Ancak  sokaklar  yukarıda  bahsettiğim gibi bu  konuda  çok  geride maalesef. 3.  Yaş turizmi için  ülkemiz  bir cennet  hem  ucuz  hem de  mükemmel doğa  ve  mevsim şartları  var. Ancak  son 3  yıldır  hem  politik  gelişmeler  hem  pandemi son olarak da  savaş  3. Yaş  turizmi nerede  ise  sıfırlanmak  üzere.

 

 

“Bilgiyi  müşteriye  ulaştırmak, müşterinin de bilgiye  ulaşması  çok  kolaylaştı”

 

Hizmetlerde yenilik, dijital uygulamalar gibi teknik ve hizmet inovasyonlarından bahseder misiniz? Bu yenilikler pandemi dönemine katkı sağladı mı?

Dijital  uygulamalar  artık  o  kadar  çok  gelişti ki   bilgiyi  müşteriye  ulaştırmak, müşterinin de bilgiye  ulaşması  çok  kolaylaştı.  Otele  gelmeden  otel  ile  ilgili hizmetlerin detaylarını  alabilecekleri uygulamalar  var.  Otelde  de  sorunlarını  anında  iletebilecekleri  whatsapp  hatları,  tel  uygulamaları, mevcut. Oteldeki memnuniyetsizlikler  dijital  ortama  hemen  yansıyor  ve  yeni rezervasyon yapacaklar  bunlara  rahat  bir  şekilde  erişebiliyor, dolayısı  ile  oteller  bu  konuda  daha  dikkatliler.

 

“Bizi pandemiden  daha  zor  bir  süreç bekliyor  maalesef”

 

Pandemi sonrası rezervasyonlarda kısa süreli veya son dakika rezervasyonu konularında bir değişiklik, artış oldu mu?

Pandemi  sonrası  yani bu  3. yıla  girerken  rezervasyonlar  mükemmel  gidiyordu  ancak  ne  yazık ki bu  savaşla  her şey  berbat  oldu,  bizi pandemiden  daha  zor  bir  süreç bekliyor  maalesef. Savaş  koşullarındaki turizmin  ne  olacağı  başlı  başına  bir  röportaj konusu,  çok  parametreleri ve  detayları  var.

 

Pandemi döneminde uyguladığınız stratejilerden biraz bahseder misiniz? Çalışanların motivasyonu konusunda nasıl bir yol izlediniz? Hijyen konusunda otellerde aldığınız tedbirler nelerdir?

Pandemi döneminin 1. yarısında  herkes  gibi biz de  şaşkındık  ama  ortama  çabuk  ayak  uydurduk. Türk  turizmcisinin en  büyük  ve  özellikli  yanıdır  bu  çabuk adapte  olmak. Ancak azalan  talep  karşısında  yapabilecekleriniz  sınırlı  idi. Personeli elimizden  geldiğince  motive  etmeye  çalıştık  devlet  katkısının  üstüne  bir  o kadar da  biz  katkılar  yaptık. Zaten  işten  çıkartmalar  yasaktı, bizim de  böyle  bir  niyetimiz  olmadı,  personeli koruduk. Hijyen  konusunda  yukarıda  bahsettiğim gibi zaten  gıda  güvenliği uygulaması  otellerde  zorunlu, Tarım  Bakanlığı  tarafından denetleniyorsunuz. İlave  Güvenli Turizm Sertifikası  ile  maske  mesafe  havalandırma, ateş  ölçümü, HES  kodu,   açık  büfe  hizmetinin otel  çalışanı  tarafında  verilmesi, Karantina Odası  ayrılması,  personelle müşteri arasına konulan  sperlikler, şenzlogların aralıkları,  oturma  mesafelerinin aralıkları  gibi uygulamalarla  daha  da  güvenli hale  getirildi.

 

“Turizm 2022 de tamamen  farklı  bir  boyuta  evrildi”

 

2022 yılı için turizmde öngörülerinizi öğrenebilir miyiz? Pandemi sonrasında Türkiye’de turizmin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

2022  çok  iyi olacakken yukarıda  bahsettiğim  gibi savaş  dolayısı  ile  tamamen  farklı  bir  boyuta  evrildi. Dünya  olarak  bizi  neyin beklediğini bilemiyorum.  Tünelin  ucunda  bir  ışık  görmüştük  ama  bu  ışığın  karşıdan  gelen  başka  bir  trenin  ışığı  galiba  demeye  başladık.

Turizmin  güçlü ve  zayıf  yönlerinden bahsedersek;

Zayıf  yönümüz  otel dışındaki  fiziksel  çevredeki zayıflığımız   ve  politik  durum.

Güçlü yönümüz  gelişmeye  karşı  çok  hızlı  pozisyon alabilecek  esnek  yapıda  ve  hızlı  karar  verebilen  yöneticilerimizin  olması.

 

Genel Koordinatörlüğe kadar otel işletmeciliğinde  aldığınız görevler ve sorumluluklar hangileri? Turizm eğitimi almakta olan ve otel işletmeciliğinde çalışmayı planlayan  öğrencilere tavsiyeleriniz  nelerdir?

Ben turizme  89 yılında  valiz  taşıyarak  yani belboy  olarak  başladım, sonra  resepsiyon  görevlisi,  rezervasyon  görevlisi, ön büro şefi, ön büro  müdürü, satış  müdürü, operasyon  müdürü, genel  müdür  yardımcısı, genel  müdür ve genel  koordinatör   görevlerinde  bulundum.

Otelde  resepsiyonda  çalışırken  kendi isteğim ile  mutfakta  ve  kat  hizmetlerinde de  çalışarak  otelcilik  operasyonu pazarlaması  ve  finansmanı    ile  ilgili her şeyi öğrendim.  Turizm  çok  büyük  bir  özveri gerektiren  sektördür. Yabancı  diliniz de  iyi olması  gerekir, bugünkü gençliğin  maalesef  her  şeyi her  konumu  çok  kolay  elde  etmek  gibi bir  arzusu  var,   bu da  turizmdeki kariyer  planı  ile  çelişiyor

“Dünyanın en  büyük  tur  operatörleri  ve  otellerinin  başında  hep  Türkler  var.

Uçak  dolmadan  evine  gitmeyecek  tek çalışan,  dünya  üzerinde  Türkiye’de  var.”

 

Röportaja eklemek istediğiniz konular var mı?

Her  şeye  rağmen  ülkemiz  için  turizm  olmazsa  olmazdır. Dünyanın  en  iyi turizmcileri bizim  ülkemizde  yetişiyor. Çünkü turizm  her  an  her  koşula  her şarta  göre  değişebilen dinamik  bir  yapı. Bizim  karakterimizde  bu  yapıya  ayak  uydurabilecek  esnekliğe  sahip. Ülke olarak dünyaya  hükmedebileceğimiz  tek  sektör  turizmdir, zaten dünyanın en  büyük  tur  operatörleri  ve  otellerinin  başında  hep  Türkler  var.

Uçak  dolmadan  evine  gitmeyecek  tek çalışan  dünya  üzerinde  Türkiye’de  var.

Bu sebeple  tüm  dünya  turizminde  söz sahibi olabiliriz.

 

Z Grup hakkında bilgi verir misiniz?

Z  Grup  Hotel  bir  Alman  incoming  acentasının  otelcilik  yatırımıdır. Bende  küçük  hissedarı olarak bu  otelcilik  grubunu  yönetiyorum.

Şu  anki otellerimiz;

Ramada  Resort  Side www.ramadaresortside.com

Side Town Hotel www.sidetownhotel.com

Ölüdeniz  Beach Resort  www.oludenizbeachresort.com

Nicholas  Park hotel http://www.nicholasparkhotel.com/

Sahra  Su  hotel http://www.sahrasuhotel.com/

 

 

 

 

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL