Dünya Güncel

Dönmüyoruz: Çalışanlar İş Kulelerinden Vazgeçti. Çiftliklerde Toplanıyorlar

Dönmüyoruz: Çalışanlar İş Kulelerinden Vazgeçti. Çiftliklerde Toplanıyorlar

 

Dönmüyoruz: Çalışanlar İş Kulelerinden Vazgeçti. Çiftliklerde Toplanıyorlar.

 

Salesforce ve 1440 Multiversity işbirliği ile 75 dönümlük arazide kurulan “Trailblazer Ranch” çalışanların meslektaşları ile güvenilir ilişkiler kurabilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri, ilham alabilecekleri, kariyerlerinde gelişebilecekleri, eğitim alabilecekleri, eğlenceli ve güvenli bir ortamda heyecan verici yeni bir buluşma yeri.

Çiftliğe yerleşen çalışanlar; rehberli doğa yürüyüşleri, yemek kursları, sanat, yoga, meditasyon gibi dokunsal deneyimlere katılma fırsatına da sahip olacaklar.

Trailblazer Ranch’de 20 açık hava toplanma alanı bulunuyor. Konuklar, deneyimin merkezinde refah, öğrenme, eğlence ve doğa ile çevrili olacak.

Yerel ürünler içeren lezzetli, sürdürülebilir yemeklerin tadını çıkaran 1440 Kitchen Table’da hep birlikte bir arada yemek yiyebilirler.

Kültürümüz bizim en büyük rekabet avantajımız

Salesforce Başkanı;

Kültür çalışanlarımızı meşgul eder, yenilikçi ürünlerimizin yaratılması için yönlendirir ve nihayetinde müşterilerimizin de başarılı olmasına yardımcı olur.

Trailblazer Ranch ile içinde bulunduğumuz yeni dünya için nasıl ve nereye bağlanacağımızı yeniden hayal ediyoruz. Fiziksel alanlarımız, iki yıl öncesine göre bugün farklı bir amaca hizmet ediyor.

Mart ayından itibaren, çalışanlarımızı yüz yüze bağlantı kurmak için bir araya getirerek işe alım, eğitimler, beceri ve yetenek geliştirmeye ev sahipliği yapacağız.

Bu ortaklık, şimdi çalışanlarımızın çoğuna “çiftlik” benzeri bir deneyim sunmamızı sağlayacak.

Yıllarca uzaktan bağlantı ile  bilgisayar ekranlarına baktıktan sonra çalışanlarımızı ekranlarından uzaklaşmaya teşvik ediyoruz. Yakın tarihli bir Deloitte araştırmasına göre, çalışanlar pandemi öncesine kıyasla günde üç saat daha fazla çalışıyor.

Trailblazer Ranch, teknolojiden kopmaları ve birbirleriyle bağlantı kurmaları için bir fırsat.

 

Herkes İçin Her Yerden En İyi İşyerini Yaratmak

“Her Yerden Başarı” stratejimizin önemli bir parçası.

Çalışan deneyimi; pinpon masaları ve atıştırmalıklardan daha fazlasıdır

Kulelerimizdeki sürükleyici bir çalışma alanı artık bir masa ile sınırlı değil; 9’dan 5’e iş günü öldü.

İşverenler olarak, birbirimize daha bağlı olmamıza, iş ve ev arasında daha fazla denge kurmamıza ve eşitliği ilerletmemize olanak tanıyan daha da iyi bir iş yeri yaratma fırsatına sahibiz.

İşte oraya birlikte nasıl gideceğiz:

 

Çalışma şeklimizi değiştirmek

Salgının başlarında, çalışanlarımızın nasıl hissettiklerini anlamak ve ofislerimizi evlerimize taşırken üzüntü veren noktalarını ele almaya yardımcı olmak için çalışan refahı anketlerini başlattık. Uzatılmış ebeveyn izni, çocuk bakımı yardımları, ofis kurulum masrafları ve daha fazlası dahil olmak üzere bunlar programlarımızda ve politikalarımızda gerçek bir değişikliğe yol açtı. Çalışan geri bildirimleri, yeniden açılış stratejimize ve bundan sonra nasıl çalışacağımıza rehberlik etti.

Çalışanlarımızın yaklaşık yarısının ofise ayda yalnızca birkaç kez gelmek istediğini, öğrendik. 

Bu nedenle, çalışanlarımıza üç çalışma şekliyle nasıl, ne zaman ve nerede çalışacakları konusunda esneklik sağlıyoruz:

Esnek çalışma: Ofise dönmek güvenli olduğunda, dünya çapındaki çalışanlarımızın çoğu esnek çalışacaktır. Bu, ekip işbirliği, müşteri toplantıları ve sunumlar için haftada 1-3 gün ofiste olacakları anlamına gelir.

Tam zamanlı Uzak Çalışma: Bir ofisin yakınında yaşamayan veya ofis gerektirmeyen görevleri olan çalışanlar için tam zamanlı olarak uzaktan çalışacaklardır.

Ofis temelli çalışma: Bu grup iş gücümüzün en küçük nüfusu. Haftada 4-5 gün bir ofis konumundan çalışacaklar.

 

Salesforce’un yeni ofis düzeni

 

Perşembe, Yeni Pazartesi

Çalışanların ofise geldiği en popüler gün Perşembe.

Son 20 aydır uzaktan çalıştık ve şirketimiz büyüdü. 30.000’den fazla kişiyi uzaktan görüşme ile işe aldık. Art arda beş çeyrek büyüme kaydettik, daha fazla müşteriyle tanıştık. Çalışanlarımız da, bu yeni çalışma şeklinin onlara sunduğu esnekliği takdir ettiler.

Çalışanlarımız bu stratejinin mimarlarıdır ve “esneklik” ileriye dönük anahtar rol oynayacaktır. Çalışanlarımızı; kendileri ve ekipleri için en uygun olan programda işi yapmaları için güçlendirmek ve onları daha da üretken hale getirmeye yardımcı olacak esnek seçenekler sunmak işverenler olarak bizim sorumluluğumuzdur.

-Her zaman açık, -her zaman bağlantıda olan dünyamızda, çalışanlardan sekiz saatlik bir vardiya çalışmasını ve işlerini başarıyla yapmalarını beklemek artık mantıklı değil. 

Başlangıç ​​olarak, daha hibrit bir çalışma tarzına uyum sağlamak için çalışma alanlarımızı zaman içinde topluluk merkezleri olarak yeniden tasarlayacağız.

Uzaktan kopyalanamayan insan bağlantısını güçlendirmek için daha fazla işbirliği ve çıkış alanları yaratacağız. (Salesforce)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL