Dünya Teknoloji

Nilüfer Yücedağ: Dünya 2030 Yılına Odaklandı

Nilüfer Yücedağ: Dünya 2030 Yılına Odaklandı

 

Focus 2030

Dünya 2030 yılına odaklandı.

Eğitimde; robotlar, Yapay Zeka,  VR teknoloji, HoloLens ile eğitim verilmeye başlandı, daha doğrusu denemelere başladılar. Gelecekte belki fabrikalar, işletmeler yapay zekanın eğitim verdiği okullardan mezun kişileri işe alacak.

Sağlık alanında da dijital sağlık hizmetleri başladı. Dijital olarak hatta AVM de bir kiosktan  görüntülü olarak pratisyen hekime bağlanabiliyorsunuz. Size ilaç yazabiliyor. Gerekli ise hastaneye yönlendiriyor. Robot hastabakıcılar var.

Laboratuvarda robotlar az zamanda yüzlerce deney yapabiliyorlar.

Üretimde robotlar çoktan çalışmaya başladı. Karanlık fabrika denen yani insanların çalışmadığı yalnızca robotların çalıştığı fabrikalar, hatta işgücünün büyük bölümünün robot olduğu akıllı limanlar var.

Yapay zeka makale yazıyor, Gazetede yayınlanacak haberleri  seçiyor.

Proje çizmek zaten yapay zeka tarafından çoktan ele geçirildi.

Gelecekte araçlarda direksiyon olmayabilir? Araç bakımları  dijital ikiz üzerinden yapılabiliyor. Zaman  ve mekan sorunu yok. Dünyanın öbür ucundan bir aracı kontrol edebiliyorlar.

Droneler yangın söndürüyor, binaların camlarını temizliyor.

Tarımda, meyve toplayan robotlardan, güneş ışığını taklit eden LED’e kadar bir çok akıllı tarım uygulaması devreye girdi.

Turizmde belki, bizim nesil ve bizden önceki nesil  deneyimi tercih etmeye devam edebilir. Turizm tatil ile eş anlamlı. Turizm her zaman var olacak fakat başka şekillerde.
Ama son nesil ve doğacak olan nesil izin zamanlarında bizler gibi deneyimsel tatili tercih etmeyebilirler. Daha çok VR, Metaverse, Hologram ile tatil yapmayı tercih edebilir. Zihinsel yorgunluğu giderecek faaliyetler arayacaklar. Zihin tatilimi dersiniz yoksa beyin tatilimi ama yeni bir tatil türü ortaya çıkabilir.

Sanal Seyahat Acentesi kurulmuş. Şimdilik VR gözlük satıyor. İşlerini tam dijital dünyaya geçmenin bir entegrasyon aşaması  gibi düşünüyorlar. Bir de metaverse de evrenler arası geçişi sağlayan bir şirket kurulmuş. Seyahat firması olarak tanıtım yapmış firma.  Dijital tabi. Sanırım metaverse de bir toplantıdan yine metaverse bir alışveriş merkezine -teknik olarak- sorunsuz bir şekilde geçilmesi sağlanıyor.

Belki daha ileri de tüm turizm türlerini Sanal dünyada  deneyimlemek üzere Metaverse, Hologram Tatil satışı yapılır.

Dijital Tat ve Dijital Koku çalışmaları sürüyor.  Yabancı bir adada dijital koku ile ilgili yapılan bir çalışmada adadan koku örnekleri toplandı.

Örneğin; sanal olarak bir kenti dolaşıyorsun, yemeklerin kokusunu alıyorsun ve tadıyorsun. Doğada  sanal bir yürüyüşte bir çiçeği koklayabiliyorsun. Belki yakında Metaverse’de güneşin sıcaklığını hissederek denize girme, sörf yapma hatta balık tutma deneyimi veya Metaverse ile soğuk ve rüzgarı hissederek kayak merkezinde kayak yapma deneyimi yaşanabilir. Gerçi gerek fiziki olsun  gerek sanal ikisi de deneyim ama pandemi şartları sebebi ile fiziki mesafeye alıştık ve bunlar normalleşti.

Yukarıda saydığım mesleklerde insan kaynağına 2030 ve sonrası  çok az ihtiyaç kalacak gibi. Mesleklerin Yeşil İşlere, Yapay Zekaya, Dijitalleşmeye entegresi gerekli. Ek eğitimler, ikinci diplomalar gerekebilir.

Yeni kavramlar girdi literatürümüze. IRL (inreallife) gerçek hayatta, Sanal ise metaverseyi kastediyor.  Artık robotlar ve yapay zeka üretimde olduğundan insanlar tarafından üretildi ise “insan yapısı” diye bir cümle kuruluyor. Otomasyonda bu yoktu. Yapay Zeka insanların yaptığı işlere rakip gibi göründüğünden olsa gerek farklı bir ayrım getirilmiş.

Yeşil İnsan Kaynakları

Gelecek; Yeşil Meslekler,  Dönüşüm Ekonomisi, Yeşil Ekonomi, Yapay zeka, makine öğreniminde.

“2030 da Enerji Çağı Başlıyor” başlıklı makalemde: BM Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin ile BM Genel Sekreteri Damilola Ogunbiyi tarafından ortaklaşa yazılan bir makalede;
Sanayi devriminin yüz yıl, Dijital devrimin ise; yirmi yıl sürdüğü,
bir sonraki küresel devrim olan Enerji devriminin artık başladığının ifade edildiğini yazmıştım. Bu makalede geçen bir cümle ise şöyle: “herkesin 2030 yılına kadar 30 milyon yeni yeşil işten faydalanmasının sağlanması gerektiği”

 

Peki Nedir Yeşil İşler?

ILO’nun tanımı ile: “İşletme düzeyinde yeşil işler, örneğin yeşil binalar veya temiz ulaşım gibi çevreye fayda sağlayan ürünler üretebilir veya hizmetler sağlayabilir. Ancak bu yeşil çıktılar (ürünler ve hizmetler) her zaman yeşil üretim süreçlerine ve teknolojilerine dayanmaz. Bu nedenle yeşil işler, çevre dostu süreçlere katkılarıyla da ayırt edilebilir. Örneğin, yeşil işler su tüketimini azaltabilir veya geri dönüşüm sistemlerini iyileştirebilir.”

 

Yeşil Dijital Pazarlama; Müşteriler restoranda servis edilen ürünlerin nereden geldiğini öğrenmek isteyebilir. Bu imkanı müşterilere sağladığınızda, müşteri Doğa  Dostu olarak Yeşil Ekonomiye katkıda bulunmak adına sizin işletmenizi tercih etmek ve tavsiye etmek isteyebilir. Yeşil Dijital Pazarlama ile bunun sağlanması gerekli.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL