Teknoloji

Starbucks, Volvo İşbirliği ile Şarj İstasyonları Kuruyor

Starbucks, Volvo İşbirliği ile Şarj İstasyonları Kuruyor

 

Starbucks, Volvo İşbirliği ile Şarj İstasyonları Kuruyor

Son yıllarda farklı sektörlerdeki firmalar işbirliği oluşturmaya ve farklı projeler üretmeye başladılar.

Bunların içinde en son işbirliği Starbucks ve Volvo arasında.

Starbucks Teknolojide Yeni Değil
Freethink tarafından verilen bilgiye göre, Starbucks, satışları artırmak için gelişen teknolojiyi kullanmayı ilk kez denemiyor: 2000’lerde şirket “CD yazma” ve “MP3 doldurma” istasyonları sundu ve 2011’de mobil ödemeler sunan ilk büyük şirketlerden biri oldu. Bugün en iyi oyunculardan olmaya devam ediyor.

Kahve ve Otomotiv İşbirliği
Starbucks, Colorado’dan Washington’a 1,350 millik bir rota boyunca 15 Starbucks lokasyonuna hızlı şarj cihazları kurarak,  elektrikli araç altyapısına yönelik artan talepten yararlanmayı hedefliyor.

Volvo Cars ile birlikte başlattıkları bir pilot program olan projede, batı rotasının her 100 millik segmentinde bir  DC şarj istasyonu kurulması hedefleniyor.

Şirket, elektrikli araç sahiplerine yaklaşık 40 dakikada tama yakın bir şarj sözü veriyor.

Starbucks’da neden şarj cihazları kuruluyor?
Starbucks lokasyonlarında bulunan istasyonlardaki şarj süreleri, Amerikan elektrikli araç altyapı şirketi ChargePoint tarafından sağlanan DC şarj cihazlarıyla yaklaşık 40 dakikaya kadar kısaltılabilir. Starbucks ve Volvo, programı başka bir yere genişletmenin uygulanabilirliğini değerlendirmek için elektrikli araç sahiplerinin istasyonları nasıl kullandığını analiz etmeyi planlıyor.

Duyuru, Starbucks’ın diğer konuların  yanı sıra sürdürülebilirlik çabalarını da vurgulaması beklenen yıllık toplantısından bir gün önce geldi.

Daha fazla araç, daha fazla altyapı
Elektrikli araç pazarı, uluslararası satışların 2020’den 2021’e kadar iki katına çıkmasıyla hızla büyüyor. ABD piyasaya liderlik etmeyi umuyor: 2021’de Biden yönetimi, 2030 yılına kadar ABD’deki yeni otomobil satışlarının %50’sini, elektrikli araçların oluşturması hedefini açıkladı.

Hedef iddialı
2021 yılında yapılan bir anket, otomotiv yöneticilerinin ABD, Çin ve Japonya’da satılan yeni otomobillerin ortalama %52’sinin 2030 yılına kadar elektrikli olacağını tahmin ettiğini ortaya koydu. Ancak ABD’de bu büyüklükte bir elektrik filosunu desteklemek, daha iyi ve çok daha fazla enerji altyapısı gerektirecek.

ABD’de şu anda halka açık 43.000’den fazla şarj istasyonu olmasına rağmen, ağ parçalanmış durumda. Ülkenin bazı bölgelerinde, özellikle kırsal alanlarda sıfır veya birkaç şarj istasyonu bulunurken, mevcut istasyonlar genellikle kalite, bağlantı ve ödeme yöntemi açısından farklılık gösteriyor.

ABD’de elektrikli araç altyapısının güçlendirilmesi
İstasyonlar, ABD’nin 49 eyalet ve Washington DC’de eyaletler arası ve otoyollar boyunca inşa etmeyi umduğu alternatif yakıt koridorlarının bir parçası olacak şekilde ayarlandı.

3 seviyeli elektrikli şarj istasyonu
Elektrikli araç şarj cihazları, şarj hızına göre sıralanan üç seviyeli bir sisteme bölünmüştür.

Seviye 1 şarj cihazları en yavaş olanıdır ve saatte yaklaşık 3 ila 5 mil şarj aralığı sunar – ancak 120 voltluk ortak bir prize takılabilirler.

Seviye 2 şarj cihazları, 240 voltluk bir çıkış gerektiren ve saatte 80 kilometreye kadar mesafe sağlayan en yaygın kamuya açık elektrikli araç şarj cihazı türüdür.

En hızlı sıralama, DC hızlı şarj olarak da adlandırılan Seviye 3’tür. Tesla’nın Supercharger’ı gibi bu şarj cihazları, uyumlu araçlara sadece 15 dakikada 200 mil mesafeye sahip olabilir.

.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL