Gastronomi - Gastronomi Turizmi

FAHİR ABACI: O BİR YAZAR O BİR BARIŞ ELÇİSİ

FAHİR ABACI: O BİR YAZAR O BİR BARIŞ ELÇİSİ

 

 

O BİR YAZAR O BİR BARIŞ ELÇİSİ

 

Merhaba arkadaşlar bundan  böyle yazılarımı bu köşede sizinle paylaşacağım Hatay kültürü, tarihi, mutfağı ve Gastronomi Turizmi üzerine olacak bu yazılarım.

 

5 Nisan 2022 Salı günü çok özel bir insanı yazar Meri Çevik Simyonidis’i Kadıköy’de ki çalışma ofisinde bir grup arkadaş ile ziyaret ettik. Bu değerli  yazarımızı ziyaretimize iki şairimizde eşlik etti sayın şair Nisa Leyla ve sayın şair Hikmet Güzelkokar.

Yakın arkadaşlarım ve eşim ile ziyaret ettiğimiz Rum mezeleri üstadı yazar sayın Meri Çevik Simyonidis’in çalışma ofisinde başarı hikayesini dinleme, nefis Rum mezelerini tadımlama ve imzalı kitaplarını edinme fırsatını bulduk.

Bu sohbetin devamı için onu hem İstanbul Taksim’deki derneğimize ve ayrıca da Hatay’a davet ettik. Anılar, mutfaklarımız ve tarih bizi birçok konuda aynı yerde buluşturdu. Laf lafı açtı, biz bir Atina’yı bir İstanbul’u, bir Selanik’i bir  Hatay’ı konuşurken bulduk kendimizi, zaman nasıl akıp gitti fark edemedik.

Bu arada Meri Hanım’ın kaleme aldığı Rum mutfağından yemek, meze ve tatlı tariflerini güzel hikayeler eşliğinde okuyucularına peş peşe yazdığı kitaplarla buluşturdu.

Bu eserler  “To Proto Skalopati (Yunanca Şiir kitabı), İstanbul’um Tadım Tuzum Hayatım, Bir Varmış Bir Yokmuş, İstanbul Kokulu Mutfaklar,  Tadı Damağımda Kaldı ve Unutulmaz Hayatların Reçeteleri.”

Rum mezelerinde hünerli olan Meri hanım 2013 yılında Mezedaki restoran serüvenine girişmiş büyük başarı yakalamış ama Corona illeti yüzünden Restoran işine ara verdi.  Meri hanım bu eşsiz lezzetleri meraklısına Mezedaki-Online üzerinden ulaştırmaya devam ediyor. Rum mezelerinin kalitesini bilenler Meri hanıma Facebook ve Instagram üzerinden ulaşabilirler.

 

Kısacası sayın Meri Hanım’ın çalışma ofisinden çok mutlu ayrıldık. Teşekkürler Meri Çevik Simyonidis yolunuz açık olsun.

 

Değerli okurlarıma, sonraki yazım HATAY EXPO21 üzerine olacak. Hoşça kalın.

 

Fahir Abacı

fahirabaci@gmail.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL