Gastro & Nostalji Güncel

NİLÜFER YÜCEDAĞ: GASTRO & NOSTALJİ “THE SARNIÇ”

NİLÜFER YÜCEDAĞ: GASTRO & NOSTALJİ “THE SARNIÇ”

“Nilüfer ile Gastro & Nostalji”

 

 

GASTRO & NOSTALJİ

“THE SARNİC”

Yeni Nesil

Fine Dining Restaurant 

 

Tarihi 1500 yıla kadar uzanan The Sarnic’a doğru,

 

400 yıllık Soğukçeşme Sokağında ilerlerken tarihi bir zaman yolculuğundan geçiyorsunuz.

 

18.yüzyıldan günümüze ulaşan Soğukçeşme Sokak’ta yer alan

“The Sarnic”

 

Bizans döneminde yapılmış 1500 yıllık su sarnıcı, büyük emek verilerek değerlendirilmiş, günümüze muhteşem bir şekilde kazandırılmış ve The Sarnic olarak misafirlerini ağırlıyor.

 

Girişte çok şık bir tasarımı bulunan The Sarnic amblemi yer alıyor. Sizi The Sarnic’ın iki genç personeli karşılıyor. Sıcak, içten ve saygılı bir karşılama ile içeri davet ediyorlar.

 

 

 

 

 

İçeri  girdiğinizde ilk görünüş muhteşem ve sizi zaten içeriye çekiyor.

Nostalji, müzik, dekorasyon, yemekler, renk uyumu, ışıklandırma müthiş bir ambiyans olmuş.

 

Yeni ile Nostalji Birbirini İnanılmaz Şekilde Tamamlıyor

Herşey  uyum içinde, göz yormayan ve huzur veren bir mekan. İçerisi çok şık ve çok temiz. Hazırlıklar tamamlanmış ve akşam programı için misafirlerini bekliyor.

The Sarnic’a gittiğimde Konseptin Yaratıcısı ve Yönetim Ortağı Semih Hazar bey karşıladı.  Semih bey ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşletmenin konseptinden, tarihinden, yemeklerinden konuştuk. Semih bey konsept yaratma konusunda profesyonel. Kendisi bu konuda mütevazi ama bu mekana gidenler biliyordur. Daha önce gitmeyenler ise ziyarete gittiklerinde bana hak vereceklerdir.

 

Tarih İçinde Tarih 

18.yüzyıl yani 400 yıl öncesinden cumbalı şık evlerin yer aldığı bir sokakta 1500 yıllık bir mekana giriyorsunuz.

Duvara dokunduğunuzda, içerideki taş sütunları incelerken,  mekan 1500 yıl öncesine sizi alıp götürüyor. Işıklandırma, masa düzeni, kullanılan renkler, müzik çok  uyumlu.

 

The Sarnic Rol Model

Tarihi koruyarak yeme, içme ve bununla birlikte eğlenme konusunda rol model olmuş The Sarnic. Ben bu özelliği ile de başta The Sarnic olmak üzere, tarihi yapıları koruyarak günümüze kazandıran ve işleten tüm kişi ve kuruluşları tekrar tebrik ediyorum.

 

Kahvenizi Alıp Tarihi Seyredin 

Dışarıda girişte mini bir teras var. Günün her saati kahve içmek ve The Sarnic imzası olan tatlıları tatmak için mükemmel. Tarihi bir sokakta yer aldığından, 1500 yıllık bir mekanda kahvenizi içerken, 400 yıllık bir sokağı ve evleri olan bu tarihi bölgeyi seyretmek müthiş keyifli. Tarih içinde başka bir tarihe geçiş yapıyorsunuz.

Ben ilk gittiğim günden beri zaten müdavimi oldum bile The Sarnic’ın.

 

Konsept “Yeni Nesil Fine Dining”

Akşam yemeği için daha ağır konseptler alışılagelmiştir. İş yoğunlukları ve zaman bunu değiştirdi. Yeni Nesil Fine Dining Konseptinde misafirlerin bu ağırlık olmadan, gelip akşam yemeği  yiyebileceği ve eğlenebileceği bir ortam yaratmışlar. Yeni Nesil Fine Dining kadrosu da çok genç.

Burada kutlama, kına, nişan, düğün gibi özel  organizasyonlar da yapılıyor.

 

Menü çok çeşitli 

Balkanlardan Ortadoğu mutfağına kadar geniş yelpazede bir menü var.

Gruplar için, talep ettikleri takdirde, yeni bir menü oluşturma özgürlüğü var.

The Sarnic imzalı tatlılar ise müthiş. Yeni  dokunuşlar ile yeni tatlar yaratılmış.

 

Sarnıç ile Soğukçeşme Sokağının  tarihinden mutlaka bahsetmek gerekli

Sarnıç 1500 yıllık tarihi ile Bizans İmparatorluğu döneminden günümüze kadar ulaşmış  tarihi mekanlardan. Tarihi,  Ayasofya kadar eski olan sarnıç; büyük saray ve çevredeki yapılara su sağlamak için M.S. 542 de, 1500 yıl önce Doğu Roma İmp. 1. Justinyen tarafından yaptırılmış. Su sarnıcının yüksek kubbelerini 6 adet masif taş sütun taşıyor.

İstanbul’un en özel ve en güzel tarihi sokaklarından biridir  Soğukçeşme Sokağı”

Soğukçeşme Sokağının tarihinin 18. Yüzyıl olduğu biliniyor. Sokağın ilk sakinleri Topkapı Sarayı ya da Ayasofya ile ilişkili kişilermiş. Ahşap cumbalı evler yıllar boyunca değişikliğe uğramış. Sokak sakinleri evlerinden taşınmış.  Daha sonra başka aileler yerleşmiş.  Sokaktaki evler 1982’de Turing Vakfı tarafından restore edilmek amacıyla satın alınmış.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) tarafından Soğukçeşme sokağındaki evler, aslına uygun olarak renovasyon yapılarak, 1980’li yıllarda 40 yıl önce otel dizisi haline getirilmiş, Sarnıç onarılmış.

 

Günümüzde

Dört sene süren renovasyonun ardından 2021 yılı Kasım ayında

“The Sarnic” misafirlerine kapılarını açtı.

 

Soğukçeşme Sokağı ve Konaklar

Soğukçeşme sokağında bulunan asıllarına uygun olarak renovasyon yapılan Konaklar ve “The Sarnıc Yeni Nesil Fine Dining Restaurant” “Hagia Sofia Mansions – Curio Collection By Hilton” çatısı altında hizmet vermeye başladı.

 

İkinci bölümde ise Semih Hazar bey ile yaptığımız Röportajı keyifle ve nostalji tadında okuyacaksınız.

 

 

Bir Sonraki Bölümümüzde, Yine Yüzlerce, Binlerce Yıllık Tarihi Mekan ve Restoranlarda Görüşmek Üzere.

Sevgi ve Saygılarımla,

Nilüfer Yücedağ

Turizm Uzmanı

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL