Gastronomi - Gastronomi Turizmi

DEMET DERYA DOĞAN: DAHA FAZLA ZEYTİNYAĞI DAHA UZUN ÖMÜR GETİREBİLİR

DEMET DERYA DOĞAN: DAHA FAZLA ZEYTİNYAĞI DAHA UZUN ÖMÜR GETİREBİLİR

“Daha Fazla Zeytinyağı Daha Uzun Ömür Getirebilir”

 

Dünyanın saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi, 30 yıldır süren zeytinyağı araştırmasının sonuçlarını bu yılın Ocak ayında, Amerikan Kardiyoloji Dergisinde yayımladı. Bu önemli çalışmada zeytinyağı tüketiminin sağlığa etkileri araştırıldı.

1990 yılından başlatılan  bu çalışmada, kardiyovasküler ve kanser hastalığı  olmayan 60.582 kadın ve 31.801 erkek analiz edildi. 28 yıllık takip ile bu kişilerin beslenme alışkanlıkları takip edildi. Her 4 yılda bir yaptıkları bir anket ile belirli yiyecekleri, katı ve sıvı yağları ortalama ne sıklıkla tükettikleri soruldu.

Zeytinyağı tüketimi ankette şu 3 sorunun cevabına göre hesaplandı;

– Salata soslarında kullanılan zeytinyağı

–  Yemeklere ve ekmeğe eklenen zeytinyağı

– Pişirme ve kızartmada kullanılan zeytinyağı

Bu verilere göre;

1990 yılında 1,6 gram/ gün olan zeytinyağı tüketimi 2010’da yaklaşık 4 gram/gün olarak yükseldi.

Margarin kullanma alışkanlığı olan bireylerde ise  tüketim miktarı 12gram/günden 4 gram/güne düştü.

Çalışmada, margarin, tereyağı veya diğer doymuş yağlar yerine zeytinyağı kullanmanın kanser, kalp ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra bunama nedeniyle hayatını kaybetmeye karşı koruma sağladığı belirtildi.

Bulgulara göre;

en yüksek zeytinyağı tüketimi kategorisindeki kişilerde (günde 7gramdan fazla) kardiyovasküler hastalık mortalitesi %19 daha düşük, kanser mortalitesi %17 daha düşük, nörodejeneratif mortalite riski %29 daha düşük olduğu tespit edildi.

Benzer araştırma ve tespitlerin geçmiş yıllarda da yapıldığını biliyoruz. Lakin Amerika’da, Amerikan halkı ile yapılan bu araştırmanın büyük bir farkı ve önemi var.

Şöyle ki; daha önceki araştırmalar zaten sağlıklı beslenme eğilimi yüksek olan, zeytinyağını bolca tüketen, daha az sigara içen, fiziksel olarak daha aktif olan Akdeniz /Avrupa ülkelerindeki katılımcılarla yapılmıştı.

Doğal olarak da “zaten sağlıklı besleniyorlar” algısı söz konusu idi. İşte bu yapılan çalışmanın önemi ise tamamen sağlıksız beslendiği bilinen Amerikan halkı üzerinde yapılmış olması idi.

Bütün bu çalışmalar ve bulguları göz önüne aldığımızda, zeytinyağının sağlıklı yaşam tarzını seçmiş veya seçecek herkes için mucize bir ürün olduğunu söylemek çok yerinde olacaktır.

Sağlıklı bir yaşama adım atmak için bugünden daha iyi bir gün olamaz!

Daha iyi bir yaşam kalitesi, hem fiziksel hem de duygusal zindeliğimiz için her sabah bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmek sağlığımıza yapacağımız en büyük yatırım olacaktır.

Hemen şimdi sağlıklı yaşam yolculuğunuzu zeytinyağı ile zenginleştirin …

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL