Gastro & Nostalji Röportajlar

NİLÜFER YÜCEDAĞ: GASTRO & NOSTALJİ “THE SARNIC” İŞLETME VE YÖNETİM ORTAĞI SEMİH HAZAR İLE RÖPORTAJ

NİLÜFER YÜCEDAĞ: GASTRO & NOSTALJİ “THE SARNIC” İŞLETME VE YÖNETİM ORTAĞI SEMİH HAZAR İLE RÖPORTAJ

“THE SARNIC” 

Yeni Nesil Fine Dining

Konseptinin Yaratıcısı, İşletme ve Yönetim Ortağı Semih Hazar  ile Gerçekleştirdiğimiz Röportajı Nostalji tadında, ilgi ve keyifle okuyacaksınız.

 

Nilüfer Yücedağ: “The Sarnıc” İşletme ve Yönetim Ortağı 

Semih Hazar ile Röportaj

 

Gastro & Nostalji”

“The Sarnıc”

Yeni Nesil Fine Dining Deneyimi Üzerine

 

15 Yıldır Turizmdeyim 

 

Sizi tanıyabilir miyiz? Sektördeki deneyimlerinizden bahseder misiniz?

1982 İzmir doğumluyum. Turizm İşletmeciliği mezunu olup, 15 sene boyunca aktif olarak otelcilik yaptım. Swissotel, Marriott, Shangri-La, Divan, Soho House gibi birbirinden özel markalarda çalıştım. Ana branşım Satış ve Pazarlama olup, son olarak W Hotel’de Satış Direktörlüğü pozisyonunda görev yaptım.

 

The Sarnıc 2021 Yılında Hizmete Açıldı 

 

 

The Sarnıc İstanbul’un tarihi ve en güzel  sokaklarından Soğukçeşme sokağında yer alıyor.

The Sarnıc’ın işletmecilik  hikayesini anlatır mısınız?

Restoranımız aslında 1983 yılından beri var olan bir restoran. İşletmesinin değişmesi ile beraber ve dört sene süren renovasyonun ardından 2021 yılı Kasım ayında The Sarnıc olarak kapılarını yeniden açtık.

 

Konseptimiz Eskiyi ve Yeniyi Kusursuz Biçimde Birleştirdi

 

The Sarnıc’ı farklı kılan yönleri neler?

“Yeni Nesil Fine Dining” konseptinden bahseder misiniz?

Burası 542 yılında inşa edilen, 1500 yıllık bir su sarnıcı. Ayasofya’dan sadece birkaç yaş genç bir yapıdan söz ediyoruz. Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Bizi diğer işletmelerden farklı kılan yönlerin başında ise, Balkanlardan başlayarak Ortadoğu’ya uzanan zengin menümüz, hepsi İngilizce bilen ve uzun yıllardır sektörde çalışan servis ekibimiz ve restoranımızın eski ve yeniyi kusursuz biçimde birleştiren konseptini sayabilirim.

Alışılmış “fine dining” konseptini biraz daha modernize ederek, misafirlerin daha rahat edeceği hatta eğlenebileceği bir ortam yaratmak istedik. Tarihin görkeminin içinde büyülenirken aynı zamanda renkli atmosferi ile günümüzden kopmadan, keyifli bir deneyim yaşamasını hedefliyoruz.

 

Gruplar İçin Yepyeni  Bir Menü de Tasarlayıp Sunabiliyoruz

 

Gruplar için alternatif seçenekler var mı?

Gruplar için özel set menülerimiz mevcut. Gerek yabancı gruplar gerekse de kurumsal organizasyonlar için oldukça geniş menü alternatiflerimiz var. Kapalı gruplar için ise, arzu ettikleri takdirde tamamen o gruba ait yepyeni bir menü de tasarlayıp sunabiliyoruz.

 

Çeşitli Organizasyonlar da Yapılıyor

 

Hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Restoranımız haftanın her günü 11:30 – 23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Alakart olarak öğle yemeği ve akşam yemeği servisimiz bulunmaktadır. Bahar ve yaz aylarında, restoranımızın ön kısmında bulunan ufak terasımızda, misafirlerimize kahve ve tatlı servisi de sunabiliyoruz. Ayda birkaç kez canlı müzik performanslarımız da olmaktadır. Talep geldiği takdirde restoranımızı kına, nişan, doğum günü ve düğün gibi organizasyonlar için kapatabilmekteyiz.

 

Menüde Özel Lezzetlerimiz de Mevcut

 

Bugün ekibiniz menü ile ilgili bir toplantı yapıyor.

Bize restoran menülerinizden bahseder misiniz? Tarihi tarifleriniz hangileri, Yeni olarak neler kattınız?

Ağırlıklı olarak Türk ve Osmanlı mutfağından oluşan bir menümüz var. Bilinen ve çok yemeklerin yanı sıra, adını zor duyacağınız ancak lezzetini unutamayacağınız özel lezzetlerimiz de mevcut.

Kendi mutfaklarımızın yanı sıra, İtalyan, İspanyol, Fransız ve Ortadoğu mutfağından özel bazı lezzetleri de misafirlerimizle buluşturuyoruz.

 

Ürünlerimizi Yerel Üreticiden Temin Ediyoruz

 

Restoranınızın sürdürülebilirliğe ve yerel ekonomiye katkıları nelerdir?

Bu konuya gerçekten çok özen gösteriyoruz. Hem çevre esnaftan hem de yerel üreticiden ürünlerimizi tedarik ediyoruz.

Artan gıdaları ise muhakkak bölgemizde bulunan tüylü dostlarımızla paylaşıyoruz. (sokak hayvanları)

 

Birçok Ünlü Misafir Ağırladık

 

Pandemi dönemine göre rezervasyonlarda bir değişiklik oldu mu?

Misafir profiliniz kimler?

Çoğunlukla yabancı misafir ağırlıyoruz. Sultanahmet bölgesi genelde çokça turist ağırlayan bir bölge bildiğiniz gibi. Ancak biz yerli misafirlerimizi de ağırlamak için oldukça çaba sarf ediyoruz. Şimdiden birçok VIP ve ünlü misafir restoranımıza uğradı bile.

 

Hilton Grubunun Hijyen Standartlarını Uyguluyoruz

 

Pandemi sebebi ile hijyen en önemli unsur oldu. Hijyen konusunda hangi tedbirleri aldınız?

Hijyen konusu bizim için her zaman en önemli konuların başında yer aldı. Restoranımız Hagia Sofia Mansions, Curio Collection by HILTON otelinin içinde yer aldığından, Hilton grubunun dünya çapında en üst düzeyde tuttuğu hijyen standartları, aynı şekilde bizim restoranımızda da uygulanmaktadır.

 

Websitemiz ve Instagram Sayfamız üzerinden de rezervasyon kabul edebiliyoruz

 

Binlerce yıllık bir mekan olsa da ödeme sisteminden rezervasyona kadar bir çok konuda dijital sistemleri kullanmanız gerekiyor. Dijitalleşme, restoranlara hangi avantajları sağladı?

Günümüzde teknoloji son derece hızlı ilerliyor ve buna ayak uyduramadığınız takdirde tamamen çağın dışında kalıyorsunuz ve başarısız oluyorsunuz.

Sosyal medya da yine günümüzün en önemli unsurlarından biri bildiğiniz gibi. Biz de tanıtımlarımızı genelde dijital dünyada sosyal medya üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca websitemiz ve Instagram sayfamız üzerinden de rezervasyon kabul edebiliyoruz.

 

Restoran İşletmeciliğinde Kurslar ya da Sertifika Programları Yeterli  Olmuyor

 

Binlerce yiyecek ve İçecek tarifine sahip ülkemizde, üniversitelerde Restoran İşletmeciliği bölümü yok. Böyle bir bölümün olmasının Restoran İşletmeciliğine katkısı nasıl olur?

İşletme ve Turizm İşletme bölümleri mevcut ancak belirttiğiniz gibi Restoran İşletmeciliği bölümünün olmaması büyük eksiklik.

Akademiler, kurslar ya da sertifika programları mevcut ancak yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Genç arkadaşlar, sektöre girmeden önce ne kadar fazla bilgi donanımına sahip olursa ve tecrübe kazanırsa, kendi kariyerleri açısından o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

 

Restoran İşletmeciliği Sevmeden Yapılmaz

 

Turizm ve Otelcilik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Aşçılık eğitimi almakta olan ve

restoran işletmelerinde çalışmayı planlayan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bizim işimiz keyifli olduğu kadar zor da bir iş. Nihayetinde amacımız insanları memnun etmek ve bu hiç de kolay bir şey değil. Hizmet sektörünün geneli için durum aynı aslında.

Genç arkadaşlarımız öğrenim görürlerken keyif almıyorlarsa başka alanlara yönelmeliler zira bizim işimiz kesinlikle sevmeden yapılacak bir iş değil.

Bir de mutlaka staj yapmalarını öneriyorum. Teorik donanıma ufak da olsa pratik tecrübelerin eklenmesi gerektiği inancındayım.

 

 

Okuyucularımız

THE SARNIC ile ilgili bilgilere:

www.sarnicrestaurant.com

sayfasından ulaşabilirler.

Email: info@sarnicrestaurant.com

Instagram: @thesarnic

Telefon numarası:

0212 912 4114

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL