Sağlık - Sağlık Turizmi

NİLÜFER YÜCEDAĞ: TELESAĞLIK DÖNEMİ YENİ BAŞLIYOR

NİLÜFER YÜCEDAĞ: TELESAĞLIK DÖNEMİ YENİ BAŞLIYOR

 

Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Permanente Medical Group’un CEO’su Robert Pearl ile

Kar amacı gütmeyen bir sağlık sistemi olan Intermountain Healthcare’de telesağlık hizmetlerinde direktör Brian Wayling

tarafından hazırlanan ve Harvard Business Review’de yayınlanan bir  makalede Teletıp’ın önemi ve geçiş sürecinden bahsedilmiş ve öneriler  sunulmuş.

 

TELESAĞLIK DÖNEMİ YENİ BAŞLIYOR

Telesağlık, tıbbi açıdan yetersiz hizmet alan topluluklar da dahil olmak üzere, akıllı telefona sahip olan ABD’li yetişkinlerin %89’u ve dünya genelinde yetişkinlerin %78’i için bakımı daha adil ve erişilebilir hale getiriyor.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi geçtiğimiz günlerde dijital sağlık kayıtlarının, e-reçetelerin ve genel olarak telesağlık paylaşımını teşvik etmek için EU4Health programını duyurdu.

Suudi Arabistan, uzak bölgelerdeki birinci basamak sağlık merkezleri ve hastaneler ile diğer uzmanlaşmış olan birimleri  arasında bağlantı kurmak için akıllı telefon uygulamaları ve bir ağ içeren bir strateji uyguluyor.

Ancak birçok ülkede düzenlemeler, ödeme rejimleri ve hasta kabulü şeklindeki engeller devam etmektedir.  Sağlık hizmeti kalitesini yükseltmek, erişimi artırmak ve maliyetleri düşürmek isteyen herhangi bir ülke, sanal bakımın kullanımını daraltmamalı, genişletmeli.

Bu yazıda teletıpı en erken benimseyen ve en etkili kullanıcılarından olan ikisine göz atacağız:

Kaiser Permanente:

On yıldan fazla bir süredir bu entegre sağlık sistemleri, 13 milyondan fazla hasta için koruyucu hekimliği, bakım koordinasyonunu, kronik hastalık yönetimini ve satın alınabilirliği iyileştirmek için sanal bakım platformlarını kullanıyor.

National Committee for Quality Assurance’den alınan sağlık sonuçları verilerini, J.D. Power’ın sağlık planı üyesi memnuniyet anketlerini ve kendi kuruluşlarımızdan alınan dahili verileri analiz ettikten sonra, beş fırsatın tam olarak uygulanmasının,  ülke çapında klinik kaliteyi %20 oranında artıracağından,  bakıma erişimi %20 artıracağından, ve sağlık harcamalarını %15 ila %20 oranında azaltacağından eminiz.

1. Acil Servise Pahalı ve Gereksiz Yolculukları Azaltın

“Bu tıbbi bir acil durumsa, lütfen telefonu kapatıp 911’i arayın veya en yakın acil servise gidin.”  Birçok Amerikalı, bu kaydedilen mesai sonrası senaryosunu duydu.  Bu durum çok sık olarak,  arayan hastaları ve endişeli ebeveynleri zor bir kararla karşı karşıya bırakır: “Acil’e gidip bir gece uykumu kaybeder miyim yoksa doktorumun ofisini aramak için sabaha kadar bekler miyim?”

Acil servise gidenler, tekrarlanan testler ve aşırı derecede şişirilmiş fiyatların yanı sıra ortalama olarak iki saatlik bir bekleme süresine katlanacaklar.

UnitedHealth Group tarafından yapılan 2019 tarihli bir analize göre, acil servis hizmetleri bir doktorun muayenehanesini ziyaret etmekten 12 kat daha pahalı ve her yıl 32 milyar dolardan fazla israf ediyor.

2. Amerika’nın Kronik Hastalık Krizini Tersine Çevirin

Kronik hastalıklar, Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir ve her 10 ölümden yedisini oluşturur.  Covid-19 ile hastaneye kaldırılan veya ölen  birçok hastada; obezite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, hipertansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kronik böbrek hastalığı gibi durumlar vardı.  Pandemiden önce bile Amerika Birleşik Devletleri kalp krizi ve felç gibi olaylardan kaynaklanan önlenebilir komplikasyonlar için tıbbi müdahalelere yılda 214 milyar dolar harcadı ve işçi verimliliğinde 138 milyar dolar kaybetti.

3. Sağlık Hizmetlerinde Eşitsizliklerin Adresi

Teletıpın erişimdeki eşitsizlikleri ele alma yeteneği pandemi sırasında gösterildi.  Video etkileşimleri yapabilen her yerde bulunan akıllı telefon, yetersiz hizmet alan popülasyonlar için bir yaşam çizgisi olabilir.  Örneğin, birkaç ruh sağlığı uzmanının bulunduğu kırsal alanlarda, Intermountain’in sanal ziyaretler sunma yeteneği, hastaların hem acil hem de rutin bakıma anında erişmesini sağlar.  Pandemi yüz yüze kliniklerin ve ofislerin kapanmasını zorunlu kıldığında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki psikologlar ve psikiyatristler hızla sanal ziyaretler başlattı.  Intermountain, uyuşturucu ve alkolle ilgili programlar da dahil olmak üzere zihinsel ve davranışsal sağlık ziyaretlerinin %85’ini sanal olarak gerçekleştirdi.  Kısıtlamalar gevşetildikten sonra bile teletıp ziyaretleri popülerliğini korudu.  Bakımlarını alan Intermountain hastalar neredeyse yüksek memnuniyet bildirdiler ve yüz yüze ziyaretler planlayan hastalara kıyasla randevularını iptal etme olasılıkları daha düşüktü.

4. Özel Bakımı Daha Hızlı ve Daha Verimli Hale Getirin

Uzmanlık sevki gerektiren hastaları tedavi ederken, birinci basamak doktorlarının ortak bir şikayeti vardır: Doğru teşhis ve tedavi için gereken uzmanlığın %95’ine sahiptirler, ancak diğer %5’i elde etmenin kolay bir yolu yoktur.  Bazen aradıkları tek şey, teşhislerinin veya planlarının uygun olduğuna dair güvencedir.  Ancak bu %5’i kaçırmadan, tek seçenekleri yüz yüze bir uzmanlık konsültasyonu için sevk yapmaktır, bu da tedavi gecikmelerine ve daha yüksek maliyetlere yol açar.

Uzman randevuları için bekleme listeleri uzun olabilir.  Örneğin, pandemiden önce bile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastalar dermatolog görmek için genellikle haftalarca beklemek zorunda kaldı.

5. En İyi Doktorlara Erişim Sağlayın

Belirsiz veya karmaşık tıbbi sorunları olan hastalar genellikle kendilerini iki yönlü bir kabus yaşarken bulurlar.  Nadir bir hastalığa sahip olmanın acısı ve korkusu ve doğru uzmanı bulmaya çalışmanın hüsranı var.  Hastalar bir yerel doktordan diğerine sıçrayarak haftalar veya aylar geçirerek faydasız randevularla ve uykusuz gecelere katlanarak boşa günler geçirebilirler.

Teletıp çok daha iyi bir çözüm sunuyor.  Sanal teknoloji, nerede çalışırlarsa çalışsınlar hastaları en deneyimli ve bilgili doktorlarla buluşturabilir.

Pandemi sırasında teletıpın yükselişi, uygun fiyatlı, yüksek kaliteli bakıma hızlı erişim sağlamanın yolunu aydınlatıyor.  Ülke çapında sanal bakımın hem sıklığını hem de kapsamını artırmak, Amerikan sağlığını dönüştürecek, geceleri ve hafta sonları hastalanan hastaların, kronik ve zihinsel sağlık sorunları olanların ve sanal özel bakımdan yararlanabilecek herkesin yaşamlarını iyileştirecektir.  Her yıl on binlerce hayat ve yüz milyarlarca dolar kurtarabilir.

İki değişiklik tele-sağlığın uygulanmasını hızlandıracak ve bakımı daha uygun maliyetli ve etkili hale getirecektir.

Entegrasyon: Ulusal araştırmalarda kalite açısından en üst sıralarda yer alan sağlık hizmetleri kuruluşları;  Kaiser Permanente, Intermountain Healthcare, Mayo Clinic ve Geisinger gibi çok büyük uzmanlığa sahip tıbbi gruplardır.  Hepsi, modern bilgi teknolojileri aracılığıyla birbirine bağlanan ve koordineli bir şekilde birlikte çalışan doktor ekipleri etrafında inşa edilmiştir.

Amerikan Tabipler Birliği’ne göre, giderek daha fazla doktor kendileri için çalışmak yerine çalışan olmayı seçiyor.  Aslında, ABD’li doktorların özel muayenehanedeki payı 2021’de %50’nin altına düştü.

Kişi başı ödeme: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu sağlayıcı, hizmet başına ücret temelinde çalışır: Sağladıkları her test, prosedür ve tedavi için onlara ödeme yapılır.  Model, hastaları ihtiyaç duysa da duymasa da hizmet sunmaya teşvik ediyor.  Mantıksal olarak, gelirleri sağladıkları hizmet miktarına bağlı olan doktorlar, acil servis ziyaretlerini, uzmanlık sevklerini, hastane kabullerini veya ameliyatları azaltan herhangi bir modele direnecektir.

Teletıp, teşhis edilmesi zor ve nadir hastalıkları olan hastalar için iki sorunu çözmeye yardımcı olabilir: yanlış teşhis ve etkili tedavi için uzun süre beklemek.

Hedef: Tele Güdümlü Bir Sağlık Sistemi

ABD tıbbının geleceği için ideal model (bugünkü parçalı hizmet başına ücret yaklaşımının yerini alacak veya en azından önemli ölçüde artıracak) tele-güdümlü sağlıktır:

Birinci basamak ve uzmanlık ekiplerinin yer aldığı entegre, ön ödemeli, teknoloji etkin bir sistemde doktorlar istisnai bakım sağlamak için birlikte çalışırlar.  Sistemin tüm doktorları, insanları sağlıklı tutmak için aynı mali teşviklere sahiptir.  Teletıp yoluyla rahat, genişletilmiş erişim sağlamayı hedefliyorlar.  Tanımlanmış hasta popülasyonlarına verilen bakımın kalitesi ve elde edilen maliyet tasarrufu temelinde ödüllendirilirler.

Böyle bir sistemin yaratılmasını sağlayacak en mantıklı adaylar, şu anda ülke nüfusunun neredeyse yarısı olan 155 milyon Amerikalıya sağlık sigortası sağlayan işverenlerdir.

Tele güdümlü bir sistem oluşturmak kolay olmayacak, ancak bu şu anda her zamankinden daha fazla mümkün.  Hekimler mevcut sistemden giderek artan bir oranda daha fazla memnun değiller ve alternatiflere açıklar.  Covid-19 konuyu zorlamadan önce, genellikle sanal bakım konusunda endişeliydiler.  Ancak son iki yıldaki olumlu deneyimleri, onları pandemi sonrası kullanımını genişletmeye daha açık hale getirdi. İşletmeler ve doktorlar, tele güdümlü sağlık sistemleri oluşturmak için birkaç adım atabilir.

Ortaklıklar geliştirin

Purchaser Business Group on Health gibi büyük ulusal kuruluşlar bu konuda öncülük edebilir.  PBGH, Walmart, Costco, Microsoft ve Intel dahil olmak üzere ülke çapındaki devleri temsil eder.  Halihazırda bakım maliyetlerini düşürmeye odaklanmış bir bölüm oluşturmuştur. Alternatif olarak, yerel işletmeler, bölgedeki tüm işverenler için sağlık bakım maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan Rochester, New York’taki NorthStar Network gibi konsorsiyumlar oluşturabilir.

Liderleri belirleyin

Covid-19’un ilk dalgası sırasında doktorlar ofis ziyaretlerini görünüşte bir gecede sanal olanlarla değiştirdiler.

ABD’de yüz yüze uzman ziyaretlerinin %30 ila %40’ının yerini telesağlık konsültasyonları alsaydı, yılda on milyarlarca dolar tasarruf edilecekti.

Geri ödeme ve bakım dağıtım sistemleri tasarlayın

Yeni bir sağlık hizmeti modeli yaratırken, zor iş ayrıntılarda gizlidir ve tele-yönelimli bir sistem bakım hizmetinin her yönünü etkileyeceğinden, bir model geliştirmek binlerce karar gerektirir.  Tıbbi ve finansal liderlerin, bakımın sağlanacağı ve ödeneceği süreçleri tasarlaması, şekillendirmesi ve uygulaması gerekecektir.  Bunun en iyi nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak burada iki önemli husus bulunmaktadır.

Geri ödeme

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doktorların ve APP’lerin çoğunluğunun artık özel muayenehaneler yerine sağlık kuruluşları (hastaneler, sağlık grupları veya sigorta şirketleri) için çalışmasıyla bu artık mümkün.  Ancak etkili uygulama, bu kuruluşların uygulayıcılara ödeme yapma biçiminde bir değişiklik gerektirecektir.  Kuruluşlar, hizmet başına ücret modellerinde olduğu gibi gerçekleştirdikleri hasta ziyaretleri, testler ve prosedürler için bireysel olarak ödüllendirmek yerine, genel grup performansını teşvik etmelidir.  Teletıp burada büyük bir avantaj sunuyor: Grupların bir arada olmasına gerek yok.

Bakım gereksinimleri

Tele-güdümlü bir sistem, 7/24 sanal kapsamayı kolaylaştırmak için tipik olarak en az 20 “birinci basamak” hekimine ve personel üzerinde APP’ye ihtiyaç duyar.  Ayrıca, hasta problemlerini hızlı bir şekilde çözmek için ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin eksik olan %5’ini birinci basamak doktorlarına vermek için her gün her uzmanlık alanından en az bir tane bulunan geniş bir uzman yelpazesi gerektirir.

Hekim kadrosunun kökten değişmesine ihtiyaç duyulacak

Bugün ABD’li klinisyenlerin yaklaşık %65’i uzmandır;  sadece %35’i birinci basamak sağlık hizmeti vermektedir.  Tele güdümlü bir sistem bu oranı zamanla tersine çevirebilir.

Tıp öğrencilerinin uzmanlık eğitimi de aynı şekilde değişecektir.

Belirtildiği gibi, KP’nin deneyimi birinci basamak hekimlerinin sorunların %40’ını telesağlık temelli uzmanların yardımıyla çözebileceğini göstermektedir.  Dahası, doktorlar arasındaki işbirliği ve hastaların genel sağlığının iyileşmesi, daha az tıbbi komplikasyon ve cerrahi müdahale anlamına gelir.  Son olarak, nadir ve karmaşık hastalıklar için uzmanların mevcudiyeti, başlangıçta doğru teşhis ve tedaviyi kolaylaştırır.

Pandemi, mevcut fırsatları ve hiçbir şey değişmezse daha da kötüleşecek sorunları vurguladı

İyi yapıldığında, tele güdümlü bir sağlık sistemine geçiş birkaç yıl içinde gerçekleştirilebilir.  Şansa bırakılırsa, onlarca yıl sürebilir.

 

Kaynak:

https://hbr.org/2022/05/the-telehealth-era-is-just-beginning

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL