Güncel

WTTC TARAFINDAN ULUSLARARASI UÇUŞLARDA 2022 DE BÜYÜK BİR ARTIŞ ÖNGÖRÜLDÜ

WTTC TARAFINDAN ULUSLARARASI UÇUŞLARDA 2022 DE BÜYÜK BİR ARTIŞ ÖNGÖRÜLDÜ

The World Travel & Tourism Council WTTC’nin bu yıl 20-22 Nisan tarihleri arasında Manila’da gerçekleşen prestijli 21. Küresel Zirvesinde;

küresel olarak uluslararası uçuşlarda büyük bir artış öngörüldü.

Dünya çapında olumlu rezervasyon verileriyle gelecek 2022 için daha parlak görünüyor.

WTTC Başkanı ve CEO’su Julia Simpson şunları söyledi: “ForwardKeys’ten alınan WTTC 2022 rezervasyon verileri, küresel Seyahat ve Turizm sektörünün güçlü toparlanmasının kesin bir işaretidir. Asya-Pasifik bölgesine yapılan seyahatler, müşteri talebi doğrultusunda destinasyonların sınırlarını ziyaretçilere kademeli olarak yeniden açmasıyla etkileyici gelişme işaretleri gösteriyor.

ForwardKeys Insights Başkan Yardımcısı Olivier Ponti:
Asya’nın nihayet yeniden açılmaya başlaması çok cesaret verici, bu da hem Asya’ya hem de bölge içindeki seyahatin geri dönüşünü sağlıyor ve her ikisi de küresel ekonomik toparlanmayı yönlendirmede açıkça etkili olacak. Verilere göre, bu yıl için Q1 ve Q2 rakamları, Amerika, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere dünya çapında uçuş rezervasyonlarında geçen yıla göre üç haneli büyüme gösteriyor.

Gezginler, 2022’de seyahate daha fazla harcama yapmaya hevesli.
Görülen diğer eğilimler arasında son dakika rezervasyonları yer alıyor.

Seyahatteki canlanmanın daha fazla kanıtı olarak, geçen yıla kıyasla 2022’de ilk çeyrek için %350’lik büyük bir artışla birlikte Avrupa’ya gelişler gösteriliyor.

Asya-Pasifik ülkeleri de bu yılın ilk çeyreği için 2021’e kıyasla varışlarda bir artış gördü ve bölge için yapılan rezervasyonlar %275 arttı.

İkinci çeyrekte, bir önceki yıla göre %264 artan uluslararası rezervasyonlarda önemli bir artışla devam eden toparlanmanın daha da hızlandığını görüyoruz.

Bu hızlanma, seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı Asya’da özellikle dikkat çekicidir. WTTC Küresel Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Filipinler, bu yılın ikinci çeyreğinde 1. çeyreğe kıyasla %29 artışla Güneydoğu Asya’da en hızlı büyüyen tek destinasyondur.

Yaz seyahatleri, ilk 10 seyahat noktasından yedisini içeren Karayipler ve Latin Amerika’ya seyahatin yeniden canlanmasıyla şekilleniyor.

Hindistan ve Pakistan da, özellikle aile ve arkadaş ziyaretleri için yapılan seyahatler sayesinde oldukça popülerdir.

Bu arada Avrupa’da İzlanda, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve Fransa gibi destinasyonlar, pandemi öncesi seviyelerin biraz gerisinde seyahat rezervasyonlarıyla güçlü bir canlanma gösteriyor.

Afrika ve Orta Doğu da ilk 20 listesinde yer alıyor. Tanzanya, Katar ve Mısır da pandemi öncesi seyahat seviyelerine yaklaşıyor.

Asya-Pasifik bölgesindeki Seyahat ve Turizm sektörünün devam eden toparlanması, 2022 yılı boyunca “destinasyonlar kademeli olarak yeniden açıldıkça” hızlanacak gibi görünüyor. (WTTC)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL