Güncel

OTİZM DOSTU SEYAHAT, TATİL VE DESTİNASYONLAR

OTİZM DOSTU SEYAHAT, TATİL VE DESTİNASYONLAR

#celebratedifferences

ile Otizm Dostu Seyahatler ve Tatiller Başladı  

 

Nisan, Otizm Farkındalık Ayı. En büyük otizm savunuculuğu örgütü olan “Amerika Otizm Derneği” otizmli insanları desteklemek, kabul ve dahil olma ihtiyacını vurgulamak için bir #CelebrateDifferences  kampanyası başlattı.

Buna tatil de dahildir, diyen başkan ve CEO Christopher Banks; “Otizm spektrumunda olan biri kişiyle seyahat eden ailelerin, diğer ailelerin tatilde yaptıklarını yapabilmeleri gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Banks:  “Koşullarını bilmediğiniz birini yargılamak yerine, yardım etmek için ne yapabileceğinizi sorun

Otizm tanıları hem çocuklarda hem de yetişkinlerde giderek  artıyor. Geçen Aralık ayında CDC, 44 çocuktan birine otizm teşhisi konduğunu duyurdu. Banks, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 7 milyondan fazla insanın otizm spektrumunda olduğunu ve birçoğunun da yetişkin olduğunu söyledi.

Bir başka önemli savunuculuk örgütü olan “Autism Speaks” Hizmetler ve Destek Başkan Yardımcısı Arianna Esposito, seyahat endüstrisindeki pek çok kişinin “kapsayıcı, daha nazik ve daha kabul edici bir dünya yaratmaya öncelik verdiğini” söyledi. Kuruluş, işletmeler tarafından benimsenen bir eğitim programı olan Autism Friendly Designation’ı geliştirdi. Her iki program da, otizm de dahil olmak üzere engelli kişiler için en yüksek kalitede kapsayıcı hizmet ve destek sağlamayı taahhüt eder.

Ağustos ayında yayınlanacak olan Dawn Barclay tarafından yazılan “Traveling Different: Vacation Strategies for Parents of the Anxious, the Inflexible and the Neurodiverse” isimli kitap, otizm sertifikalı hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar, tatil köyleri, gemiler ve daha fazlası dahil olmak üzere seyahat için bir dizi strateji ve öneriye ışık tutuyor.

Rochester, NY yakınlarında yaşayan Nicole Thibault, kendisi gibi ailelere otizm spektrumunda biriyle yardım etmek için “Magical Story Book Travels” adlı bir seyahat acentesi kurdu. O zamanlar 3 yaşındaki oğluyla, tanı koymasına yol açan felaket bir tema parkı gezisinden sonra, davranışının ve kalabalığa ve gürültüye verdiği tepkinin “gerçekten işleri tepe noktasına getirdiğini” söyledi.

Otizm veya tıbbi ihtiyaçlarla seyahat eden ailelere odaklanan, erişilebilir seyahat için kurulmuş seyahat acentesi “TravelAble Vacations” sahibi ve Otizm spektrumundaki bir çocuğun annesi olan Sarah Marshall “Çocuğunuzun yapamayacağı şeyler yerine, çocuğunuzun yapabileceklerine odaklanın” diyor. Marshall, indirilebilir bir 2022 Otizm Seyahat Rehberi de hazırladı.

Ancak Christopher Banks, ebeveynlerin ödevlerini önceden yapmalarını ve ihtiyaçları için konuşmaları gerektiğini söyledi.

Örneğin, TSA Cares, uçuşunuzdan 72 saat önce (855-787-2227) aradığınız sürece engelli yolculara ek yardım sağlayan bir yardım hattıdır. Uzun kuyruklarda beklemeden, taramadan geçmenize yardımcı olacak bir “TSA Notification Card” indirin.

Kings Canyon ve Sequoia Ulusal Parkları yakınında bulunan “Visit Visalia”,  “Hidden Disabilities Sunflower” Programı ile tamamlanan, International Board of Credentialing and Continuing Education Standards (IBCCES), tarafından Sertifikalı Otizm Merkezi haline gelen Kaliforniya’nın ilk Destinasyon Pazarlama kuruluşudur.

Otizmli kişiler, biraz desteğe ihtiyaç duyabileceklerini belirtmek için ücretsiz bir ayçiçeği bilekliği veya yaka iğnesi takabilirler. Grammy Müzesi ve San Diego’da yeni açılan Sesame Place  gibi Sertifikalı Otizm Merkezleri olan yerleri içeren bir Otizm Yolculuğu oluşturmak için Kaliforniya’daki destinasyonlarla birlikte çalıştılar.

Jamaika ve Turks & Caicos’taki tatil köyleri, bu aileler için duyusal oyuncaklar, diyet kısıtlamalarını desteklemek için bir mutfak görevlisi, isteğe bağlı “Plaj Arkadaşı” hizmeti dahil olmak üzere bir dizi desteğe sahip. “Arkadaş”, otizm sertifikalı bir personeldir.

Beaches Resorts, IBCCES’ten Advanced Certified Autism Center (ACAC) unvanını alan Karayipler her şey dahil ilk tatil şirketi oldu. Sandals Resorts International’ın Yönetim Kurulu Başkanı Adam Stewart: “Beaches Resorts’taki kapsayıcı tatil deneyimini yükseltmeye kararlıyız” dedi.

Macera şirketleri ve yolcu gemileri bile kapsayıcılık taahhüdünde bulunuyor

Quasar Expeditions, alanında 30 yıllık deneyime sahip özel ihtiyaçlar uzmanı Denise Carbon işbirliğiyle otizmli gezginlere ve ailelerine yönelik ilk Galapagos gemi yolculuğuna ev sahipliği yapıyor.

Royal Caribbean, “Autism on the Seas” olarak “Otizm Dostu Sertifikası” alarak onaylanmıştır. Buna, Adventure Ocean programlarında öncelikli check-in, biniş ve ayrılış, özel diyet konaklamaları ve yeteneğe göre esnek gruplama dahildir.

Royal Caribbean ve Disney Cruises’da otizmli ve diğer gelişimsel engelli çocukları, gençleri ve yetişkinleri olan ailelere hizmet veren Walt Disney World de dahil olmak üzere tatil amaçlı konaklamalar sunuyor.

Christopher O’Shea, otizm spektrumundaki iki çocuğu olduğu için eşiyle birlikte herhangi bir yere seyahat etmeye isteksiz olduklarını kaydetti. Sonra plajlara bir gezi kazandılar. Eğitimli personelin tüm konaklama süresindeki anlayışı sayesinde on yıldan beri her yıl tekrar gidiyorlar. O’Shea: “Plajlar, oğlumun ve kızımın bağımsızlıklarını keşfetmeye başlayabilecekleri bir yer oldu. Çok olumlu deneyimler kazandık.”

O’Shea; Ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçları konusunda net olmaları gerektiğini ekledi. “Bence birçok ebeveyn, çocuklarının ‘normal’ olarak görülmesini istiyor ve çocuklarının damgalanmasından endişe ediyor” dedi.

Yazar Dawn Barclay, “Her çocuk seyahat etmeyi hak eder” dedi. Her aile de, özel ihtiyaçları ne olursa olsun. (tribunecontentagency)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL