Güncel

NİLÜFER YÜCEDAĞ: 2021’de %26,1 PAY İLE KÜRESEL MEDİKAL TURİZM PAZARINA TÜRKİYE HAKİM OLDU

NİLÜFER YÜCEDAĞ: 2021’de %26,1 PAY İLE KÜRESEL MEDİKAL TURİZM PAZARINA TÜRKİYE HAKİM OLDU

2021’de  %26,1 ORANINDA BİR PAY İLE KÜRESEL MEDİKAL TURİZM PAZARINA TÜRKİYE HAKİM OLDU

 

Grand View Research tarafından 26.Nisan.2022 tarihinde yayınlanan rapora göre;

Türkiye, 2021 yılında %26,1 oranında bir pay ile medikal turizm pazarına hakim oldu ve en büyük pazar payını oluşturdu. 

Küresel Medikal Turizm pazar büyüklüğü 2021’de 4.0 milyar ABD Doları olarak belirlendi.

2022’de ise küresel  pazar büyüklüğü değeri 10,3 milyar ABD dolarına ulaştı.

Küresel Medikal Turizm pazarının 2022’den 2030’a kadar %32,51 oranında yıllık  bileşik büyüme oranıyla büyümesi,

2030 yılına kadar 97,9 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. 

 

 

Türkiye, 2021 yılında %26,1 oranında bir pay ile medikal turizm pazarına hakim oldu. 

Üstün teknolojiler, çığır açan ilaçlar, gelişmiş cihazlar, üstün konukseverlik ve kişiselleştirilmiş bakım, pazarın başlıca itici güçlerinden bazıları.

Tahmin dönemi olan 2022-2030 arası, piyasanın baş döndürücü bir hızla ilerleyeceği tahmin ediliyor.

Ana ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin yüksek maliyeti, pazarın büyümesini sağlayan birincil faktördür. Ayrıca sektör, sigorta kapsamında olmayan prosedürlere yönelik artan talep tarafından yönlendiriliyor.

Türkiye, Tayland, Kosta Rika, Hindistan, Malezya, Meksika, Brezilya, Singapur, Kolombiya, Güney Kore, Tayvan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Avustralya, Çin ve Endonezya, Medikal Turizm için popüler destinasyonlar olarak ortaya çıkmalarına dayalı olarak raporda ele alınmıştır.

Tayland ve Malezya gibi gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha düşük maliyetle yüksek kaliteli bir tedavi sağlanabilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde tedavilerin maliyeti asgari düzeyde olsa da, prosedürün kalitesinden ödün verilmemektedir. Bu faktör sayesinde bu ülkelere sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen Sağlık Turistleri akın etmektedir.

Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin, çeşitli tedaviler için her yıl milyonlarca hastayı çeken ünlü cerrahlara sahip oldukları bilinmektedir.

Ayrıca, gerekli tedavileri geciktirmek, önceden var olan koşulları daha da kötüleştirebilir ve çeşitli ameliyatların ertelenmesiyle ilişkili riskler başka komplikasyonlara yol açabilir.

Örneğin İngiltere ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde, hastanın randevu aldığı saat ile hekimi görebileceği saat arasında en az 4 haftalık bir bekleme süresi vardır. Kanada, doktor randevusu için 6 gün veya daha fazla beklemek zorunda kalan hastaların en yüksek yüzdesine (%36) sahiptir. Birleşik Krallık ‘ta diz rekonstrüksiyonu gibi zorunlu olmayan ameliyatlar için bekleme listeleri 18 aya kadar, Avustralya ve Kanada’da ise 2 yıla kadar sürebilmektedir.

Medikal Turizm, kendi ülkesinde tedavi için beklemeye zamanı  yetmeyen kişilere, tedavi için yurt dışına seyahat ederek uzun kuyruklardan kaçınmak için bir yöntem sunmuştur. Bu nedenle, zamandan tasarruf etmek ve tıbbi sorunlarının ağırlaşmasını önlemek için birçok hasta sağlık turizmine güvenir ve denizaşırı, hızlı prosedür sunan ülkelere seyahat eder.

Malezya Sağlık Bakanlığı, gerekli altyapının geliştirilmesi ve mevcut hastanelerin iyileştirilmesi için gerekli tüm yardımı sağlıyor. Malezya, vize alma prosedürünü modernize ederek, hastaların ülkeye girmek ve gerekli tedaviyi almak için uygun belgeleri almalarını çok daha kolay hale getirdi.

Tayland’ın büyümesine katkıda bulunan faktörlerden bazıları, oldukça gelişmiş bir turizm sektörünün varlığı, özel sağlık hizmeti sağlayıcılarının sayısındaki artış ve makul tedavi maliyetleridir. Ayrıca, artan kişisel bakım kalitesi ve en son tedavi teknolojilerinin benimsenmesi, ülkede büyüyen medikal turizmden sorumludur.

 

Kaynak ve Görsel: Grand View Research

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL