Güncel Sağlık - Sağlık Turizmi

KÜRESEL DİJİTAL SAĞLIK PAZARININ, 2030’da 1,5 TRİLYON ABD DOLARINA ULAŞMASI BEKLENİYOR

KÜRESEL DİJİTAL SAĞLIK PAZARININ, 2030’da 1,5 TRİLYON ABD DOLARINA ULAŞMASI BEKLENİYOR

KÜRESEL DİJİTAL SAĞLIK PAZARININ, 2030’da 1,5 TRİLYON ABD DOLARINA ULAŞMASI BEKLENİYOR

 

Grand View Research tarafından, Nisan, 2022 de yayınlanan rapora göre:

2021’de 175,6 milyar ABD doları değerinde olan küresel dijital sağlık pazarının, 2022’de 216,7 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

 

2022’den 2030’a kadar %27,7 yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi ve

2030 yılında ise tahmini gelirin 1,5 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

 

Akıllı telefonlar, kapsamı iletişim ve eğlence cihazlarından sağlık ve zindeliği izleyen cihazlara kadar genişletti. 2021’deki Pew Araştırma Merkezinin raporuna göre, ABD vatandaşlarının %97.0’ı akıllı telefonlara sahip. Pazar oyuncuları, fitness, egzersiz, beslenme gibi günlük aktiviteleri takip etmek için yenilikçi mobil uygulamalar geliştiriyor ve böylece kullanıcılara kaliteli sağlık hizmeti ve konforu sunuyorlar.

Ayrıca mobil uygulamalar, kullanıcıların tıbbi sorular hakkında bilgi edinmelerine, randevu planlamalarına, konsültasyonları takip etmelerine, sağlık bilgilerini saklamalarına ve tıbbi reçetelerini takip ve sipariş etmelerine olanak tanır.

Akıllı telefon entegrasyonunu artırmak, internet bağlantısını iyileştirmek, sağlık BT altyapısını geliştirmek, sağlık hizmetlerini büyütmek, harcamalar, kronik hastalıkların giderek artan yayılışı, uzaktan hasta izleme hizmetlerine yönelik artan talep ve sanal bakımın artan erişilebilirliği pazarın büyümesini sağlıyor.

Alzheimer, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve uzun süreli bakım ve hasta izleme hizmetleri gerektiren kanser gibi kronik hastalıkların hızla artan görülme oranı, telesağlık ve teledanışma hizmetleri pazarını yönlendiriyor. Teletıp ve telesağlık hizmetleri, sağlık kurumları tarafından hızla benimsenmekte ve hem devlet kurumları hem de özel sektör tarafından tanınmaktadır.

Covid-19’un yaygın enfeksiyon oranı; bulaşma oranını azaltmak için sokağa çıkma kısıtlamaları ve seyahat kısıtlamaları getirdi. Sağlık tesisleri büyük dönüşümler geçirdi,  prosedürler ve konsültasyonları acil ve acil olmayan bazında önceliklendirdi.

Teledanışma, uzaktan hasta izleme, elektronik tıbbi kayıtlar, mSağlık uygulamaları, sanal fitness platformları, uzaktan ilaç yönetimi ve sağlık analitiği gibi dijital sağlık çözümleri, çökmekte olan sağlık sistemleriyle mücadele etmek ve prosedürleri dijitalleştirmek için hızla benimsendi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi raporuna göre, ABD’de Mart 2020’de telesağlık ziyaretlerinde Mart 2019’a göre %154 artış var.

 

“Tele-sağlık” en büyük dijital sağlık pazar payını oluşturan segment

Tele-sağlık, 2021’de %37,6 oranında  bir payla dijital sağlık pazarına hakim oldu. Bu; yüksek internet kullanımı, akıllı telefonların artan entegrasyonu  ve sanal (evde) sağlık hizmetleri için dijital iletişim ve bilgi teknolojilerinin artan şekilde benimsenmesine bağlanabilir.

 

Bu çalışma için Grand View Research, Inc. Küresel Dijital Sağlık Pazar raporunu Teknoloji, Bileşen ve Bölgeye göre bölümlere ayırmış.

Teknoloji bölümü :

Tele-healthcare (Tele-care, Tele-health), mHealth (wearables, mHealth Apps, Services, mHealth Services), Healthcare Analytics, Digital Health Sistem (EHR, E-Prescribing Systems) ana başlıkları olmak üzere toplam 35 segmentten oluşmakta.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL