Gastronomi - Gastronomi Turizmi

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ ECEM İNCE: SÜRDÜRÜLEBİLİR GASTRONOMİ TURİZMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ ECEM İNCE: SÜRDÜRÜLEBİLİR GASTRONOMİ TURİZMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sürdürülebilir Gastronomi Turizmi Neden Önemlidir?

Günümüzde ülkelerin turizm potansiyellerinin arttırılmasında, destinasyonların ön plana çıkarılmasında ve pazarlanmasında kendi mutfak kültürlerinin kullanılma isteğinin arttığı gözlemlenmektedir. Gastronomi tam da bu aşamada çok önemli bir role sahiptir. Öyle bir alandır ki, ziyaretçilere yiyecekler ve içecekler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olma şansı verir, bilimsel ve sanatsal bakış açısı kazandırır ve çeşitli yetkinlikler sağlar. Bu sebeple, turizm sektörünün büyümesini sağlamak, daha fazla ziyaretçiye hitap edebilmek, mekân çekiciliğini arttırmak ve çeşitlilik sunmak için gastronomi alanının çekiciliğinden yararlanılması gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle son yıllarda gastronomi turizmi, bazı ziyaretçilerin temel seyahat motivasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir seyahatten ne bekliyorsunuz? Neleri tecrübe etmek veya deneyimlemek istersiniz?

Sorularına toplu bir yanıt gibi aslında… Bu nedenle, motivasyon kaynağı gastronomi olan bireyleri destinasyonlara çekebilmek için gastronomi turizminin geliştirilmesi ve daha fazla platformda tartışılıyor olması gerekmektedir.

Gastronomi alanında yapılan çalışmalar

Ziyaretçilerin 1/3‘ünün seyahatlerini yiyecek-içecek odaklı gerçekleştirdiğini işaret etmektedir. Bizlere verilen mesaj çok açıktır. Dünya ülkelerinde de bu seyahatler turizm kazancının %30’u gibi büyük bir paya sahiptir.

Evet son yıllarda bu yönlü bir eğilim olduğu gerçektir. Özellikle de son elli yıllık döngüde yaşanılan ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmelerin tüm algıları ve pratikleri değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu değişim ve dönüşüm sürecini sadece turist sayılarında yaşanılan artış veya gelir artışı bağlamında değerlendirmek yanlış olur. Bu durum aynı zamanda turist tercihlerinin, istek ve arzularının değişimi olarak yaşanmıştır. Her ülkenin, her bölgenin kendine has ve alışkanlıkları çerçevesinde gelişen bir mutfak kültürü vardır.

Artık günümüz turist profili gittiği bölge kültürüne uyum sağlamasını seven, yöreye ait olan tüm kültürel değerleri deneyimlemek isteyen ve o yapının bir parçası olmayı tercih eden gruplardan veya bireylerden oluşmaktadır. Bu nedenle, geleneksel yemeklerin rağbet görmeye başlaması, ziyaretçi beklentilerinin bölgelerin sahip olduğu egzotik ve nostaljik yemekler yönünde gerçekleşmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

Bana sorarsanız, sürdürülebilirlik anlayışının toplumun her alanına işlediği ve benimsendiği bir gelecekte yaşamak uzak değil. Zor hiç değil. Biraz cesur olmak ve harekete geçmek yeterlidir.

Hadi gelin! atılabilecek bu adımlardan birkaçını beraber sayalım; gastronominin çekirdek elementlerinden olan yerel yiyecek üretimini sağlamak ve desteklemek, tencere yemeği şeklinde ifade ettiğimiz ve yöresel sofra adabıyla tükettiğimiz yemek üretiminin devamlılığını sağlamak, geleneksel mutfağa ilişkin derin bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasının sağlamak ve en önemlisi geleneksel damak tadını unutturmamak…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL