Güncel

NİLÜFER YÜCEDAĞ: ECONOMIC IMPACT REPORT (EIR): TÜRKİYE TURİZMİ ÜLKE EKONOMİSİNİN İKİ KATI ORANINDA BÜYÜYECEK

NİLÜFER YÜCEDAĞ: ECONOMIC IMPACT REPORT (EIR): TÜRKİYE TURİZMİ ÜLKE EKONOMİSİNİN İKİ KATI ORANINDA BÜYÜYECEK

THE WORLD TRAVEL & COUNCIL LATEST ECONOMIC IMPACT REPORT (EIR): TÜRKİYE TURİZMİ ÖNÜMÜZDEKİ ON YILDA (YILLIK  %5,5) ÜLKE EKONOMİSİNİN İKİ KATI ORANINDA BÜYÜYECEK

Türkiye’nin turizm ve seyahat sektörü ülke ekonomisine yön verecek

WTTC tarafından 16.Mayıs.2022 tarihli yayınlanan rapor, Türkiye’nin seyahat ve turizm GSYİH’sının önümüzdeki on yılda yıllık ortalama %5,5 oranında, yani ülke genel ekonomisinin %2,5’lik büyüme oranının iki katından fazla bir oranda büyüyeceğini ortaya koyuyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin ( WTTC ) 2032 yılına kadar yaptığı tahmin, sektörün ülkenin  GSYİH’sine katkısının toplam ekonominin %11’ini temsil eden yaklaşık 1.036 milyar TL’ye (117 milyar ABD$) ulaşabileceğini gösteriyor.

Sektörün ayrıca önümüzdeki on yılda 716.000’den fazla yeni iş yaratması bekleniyor.

Bu yıl sonuna kadar sektörün GSYİH’ya katkısının %15,5 artarak yaklaşık 607 milyar TL’ye (68,5 milyar ABD Doları) ulaşması ve ülke ekonomisinin %8,3’ünü oluşturması, sektördeki istihdamın ise %4 artması ve 2,5 milyondan fazla istihdam yaratması  bekleniyor.

WTTC’nin bilgi ortağı ForwardKeys’in en son uçuş rezervasyonu verileri, bu yılın yaz döneminde Türkiye’nin, İstanbul,  Antalya, Bodrum ve Dalaman gibi destinasyonlarına gidecek olan güneş arayan gezginler arasında Avrupa’nın en popüler dördüncü sıcak noktası olmaya hazır olduğunu gösteriyor.

Veriler, Birleşik Krallık’tan yapılan rezervasyonların %101 artmasıyla uçuş rezervasyonlarının şimdiden pandemi öncesi seviyeleri geçtiğini gösteriyor.

Diğer pazarlarda da  2019’dan daha iyi performans gösteriyor ve ABD, Kanada ve İrlanda’dan yapılan rezervasyonlar sırasıyla %57, %28 ve %18 arttı.

WTTC Başkanı ve CEO’su Julia Simpson şunları söyledi: “Gelecek, Türkiye’nin seyahat ve turizm sektörü için parlak görünüyor, GSYİH’ye katkısı, önümüzdeki 10 yıl boyunca ulusal ekonomiyi geride bırakacak ve neredeyse bir milyonun dörtte üçü  oranında yeni iş yaratacak.
“Ortağımız ForwardKeys’den alınan uçuş rezervasyonu verileri, bu popüler destinasyonun yoğun bir yaz sezonunun keyfini çıkarmaya hazır olduğunu açıkça gösteriyor.
Pandemiden önce Türkiye ekonomisi uluslararası turizme büyük ölçüde bağımlıydı, bu nedenle toparlanması hem ekonomi hem de istihdam için kritik önem taşıyor” dedi.

Türkiye’nin seyahat ve turizm sektörünün GSYİH’ye katkısı 2019’da %11 (693.3 milyar TL veya 78,2 milyar ABD Doları) iken, 2020’de sadece %5,1’e (327,2 milyar TL veya 36,9 milyar ABD Doları) düştü ve bu da %52,8’lik acı bir kayıp anlamına geliyordu.
Sektör ayrıca ülke genelinde yaklaşık 2,6 milyon işi destekledi, ardından %18’lik bir düşüş yaşayarak 2,1 milyona düştü.

WTTC’nin en son EIR raporu, 2021’in Türk seyahat ve turizm sektörü için toparlanmanın başlangıcını gördüğünü de ortaya koyuyor.

Geçen yıl GSYİH’ye katkısı yıllık %60,6 artarak 525,5 milyar TL’ye (59,3 milyar ABD$) ulaştı.
Sektör ayrıca yaklaşık 300.000 Seyahat ve Turizm işinde %14’lük bir artışla 2,4 milyonu aşan bir iyileşme gördü.
Küresel turizm kuruluşu, birçok ülkenin ciddi seyahat kısıtlamalarını yeniden başlatmasıyla birlikte, dünya genelinde toparlanmanın duraklamasına yol açan Omicron varyantının etkisi olmasaydı, sektörün ekonomiye ve istihdama katkısının daha yüksek olabileceğini söylüyor.” (wttc.org)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL