Güncel

NİLÜFER YÜCEDAĞ: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM MODELİ OLARAK TREN TURİZMİ VE DEMİRYOLU KÜRESEL PAZARI

NİLÜFER YÜCEDAĞ: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM MODELİ OLARAK TREN TURİZMİ VE DEMİRYOLU KÜRESEL PAZARI

NİLÜFER YÜCEDAĞ: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM MODELİ OLARAK TREN TURİZMİ VE DEMİRYOLU KÜRESEL PAZARI

 

Sürdürülebilir bir turizm modeli olarak Tren Turizmi

 

ETC VE EURAİL, Avrupa’nın 2021 Yılı En İyi Demiryolu Turizm Kampanyası Ödülleri’nin Kazananlarını Açıkladı

2 Şubat 2022’de European Travel Commission (ETC) ve Eurail, ilk defa düzenlenen ödül programında “En İyi Avrupa Demiryolu Turizm Kampanyası Ödülleri” ile kazananları onurlandırdı.

2021’de başlatılan ödül programı, Avrupa’da sürdürülebilir bir turizm modeli olarak demiryolu seyahatini en iyi şekilde temsil eden pazarlama kampanyalarını desteklemektedir.

Bu yeni girişim; vatandaşlar, gezginler ve işletmeler tarafından demiryolu kullanımını teşvik etmek, AB Yeşil Anlaşması’nın 2050 yılına kadar iklim açısından nötr olma hedefine katkıda bulunmak ve Avrupa Demiryolu Yılı (EYR) olan 2021 yılı boyunca demiryolunu yoğun bir şekilde ön plana çıkarmak için tasarlandı.

Ödüller hakkında yorum yapan ETC Başkanı Luís Araújo şunları söyledi: “Gezginler daha sürdürülebilir ulaşım yöntemleri aradıkça, Avrupa’nın demiryolu tekliflerini sergilemesi zorunludur. ETC, seyahat ve turizm sektörlerinin hem çevre dostu hem de arzu edilen bir seyahat yolu olarak demiryolu turizmini teşvik etmek için üstlendiği çalışmalardan gurur duymaktadır.”

Ödüller hakkında yorum yapan Eurail Genel Müdürü Carlo Boselli: “Ödül kazananlar, demiryolu seyahatini benzersiz ve sürdürülebilir bir seyahat deneyimi olarak tanıtma konusunda olağanüstü bir iş çıkardılar. Yaratıcı kampanyalar, kesinlikle dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere bir adım daha ileri gitmeleri ve Avrupa’yı trenle keşfetmeleri için ilham verecek.”

Ödül töreninde ETC ve Eurail, ödüllerin 2022’de de verileceğini ve detayların zamanı gelince açıklanacağını duyurdu.

Yenilikçi WunderlineGO uygulaması 2021 Yılı “En İyi Yeni Promosyon Girişimi” seçildi

Ostfriesland Tourismus GmbH ve Groningen Eyaleti, WunderlineGO uygulamaları için En İyi Yeni Promosyon Girişimi EYR 2021 ödülüne layık görüldü. Yenilikçi uygulama, Kuzey Hollanda ve Kuzey Almanya arasında geliştirilmiş bir tren bağlantısı olan Wunderline hakkında farkındalığı artırmak için tasarlandı.

WunderlineGO uygulaması, gezginlerin Hollanda ve Almanya’yı keşfetmelerini ve eğlenmelerini kolaylaştırmak için hareketlilik, toplu taşıma ve sürdürülebilirliği bir araya getiriyor. Uygulama, treni sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak tanıtmanın yanı sıra, güzergah üzerindeki durakları heyecan verici turistik yerler olarak öne çıkarıyor ve gezginleri bölgeyi keşfetmeye davet ediyor.

Jüri; uygulamanın yerel bir tren hattını tanıtma becerisinden ve aynı zamanda insanları bölgedeki daha az bilinen yerleri keşfetmeye teşvik etmesinden etkilendi.

 “We Go by Train (Ideme Vlakom)” En İyi (Tamamlanan) Demiryolu Turizmi Promosyonu Ödülüne Layık Görüldü

Slovak Cumhuriyeti Demiryolları, Železnicná spolocnost Slovensko a.s. (ZSSK), “We Go by Train (Ideme Vlakom)” başlıklı kampanyasıyla En İyi (Tamamlanan) Demiryolu Turizmi Promosyonu ödülüne layık görüldü. Reklam kampanyasının merkezinde, Slovakya’daki demiryolu yolculuğunun faydalarını ve gerçeklerini yansıtmak için mizahtan yararlanan akılda kalıcı bir şarkı vardı. Kampanya, ülke genelinde tren yolculuğunu iyileştirme çabalarına ilişkin farkındalık yaratarak ZSSK’nın yeniden markasını sergilemek için tasarlandı.

Kampanyanın başlamasından kısa bir süre sonra şarkı, Slovak YouTube’da oynatılan en popüler ikinci video oldu. Bu viral başarı, demiryolu taşımacılığının ülke genelinde tartışma konusu olmasına neden oldu. En önemlisi, kampanya Slovakyalıları tren yolculuğunun maceralarla, iyi yemekle ve kaliteli hizmetle dolu rahatlatıcı bir deneyim olabileceğine ikna etmeye hizmet etti.

Jüri, ZSSK’yı, kampanyayı Slovak halkının bilincine ulaşan ve demiryolu seyahatine yönelik tutumları başarıyla iyileştiren bir hareket yaratma konusunda kullandığı için tebrik etti.

 

Gençlik odaklı kampanyalar jürinin dikkatini çekiyor.

En Çok Gelecek Vaat Eden Kampanyalar kategorisi için jüri, devam eden kampanyaları veya büyük potansiyel sergileyen, halen planlama aşamasında olan kampanyaları seçmekle görevlendirildi. Her ikisi de gençleri demiryolunu benimsemeye ve uzun vadede sürdürülebilir seyahat uygulamalarını geliştirmeye teşvik etmek için tasarlanan iki başlangıç jüriyi çok fazla etkiledi.

“Impact Challenge” Kampanyası Ödül Getirdi

Genç gezginler için kişiye özel seyahat deneyimleri hazırlama konusunda uzmanlaşmış bir İskandinav seyahat acentesi olan KILROY, “Impact Challenge” kampanyasıyla ödülü kazandı.

Impact Challenge” maceracı, meraklı ve gündelik gezginler için yavaş bir yolculuk yarışıdır. Konsept, COVID-19 salgını sırasında yeni bir dünyada seyahat etmenin yeni ve alternatif bir yolu olarak doğdu ve bu süreçte etkili gezginlerin hareketini ateşledi. Jüri, özellikle kampanyanın rekabet unsurundan ve ayrıca Avrupa’daki genç gezginlerin hayal güçlerini cezbetme yeteneğinden etkilendi.

 “Eco Wanderer” ikinci En Umut Veren Kampanya Seçildi

Avrupa ve İsrail’deki bağımsız hostellerin bir birliği olan “Europe’s Famous Hostels”, “Eco Wanderer” kampanyasıyla ikinci En Umut Veren Kampanya ödülünü aldı. 2022’de başlatılacak olan yenilikçi kampanya, demiryolu kullanıcılarından elde edilen tasarrufları, derneğin Avrupa’daki pansiyonlarında kullanılabilecek puanlara dönüştüren bir CO2 emisyon tasarrufu hesaplayıcısına dayalı bir sadakat programı ve ödül sistemini teşvik ediyor. Kampanya; eğitim, ilham verme ve sürdürülebilirliğe yönelik olumlu davranışları ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Jüri, Avrupa’nın Ünlü Pansiyonlarını uzun vadeli davranış değişikliğini teşvik edebilecek ve sürdürülebilir gezginler nesli yaratabilecek bir kampanya geliştirdikleri için tebrik etti.

 

Demiryolları Küresel Pazar Büyüklüğü

 

2030 yılında demiryolları küresel pazarının 436,35 Milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörülüyor.

 

2021’de 295,80 milyar ABD Doları değerinde olan Demiryolları küresel pazar büyüklüğünün, 2022 yılında 281,24 Milyar ABD dolar olacağı öngörülüyor.

2022’den 2030’a kadar %4,4’lük yıllık bileşik büyüme oranında  genişlemesi bekleniyor ve 2030 yılında 436,35 Milyar ABD dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Pazarın, demiryolu hattı projelerine devam eden yatırımlar ve dünya çapındaki demiryolu ağlarının genişletilmesi tarafından yönlendirilmesi muhtemel.  Özellikle Asya Pasifik’teki birçok ulusal ve uluslararası demiryolu projesi, şu anda gelecekteki pazar büyümesi için iyiye işaret eden planlama, geliştirme veya inşaat aşamalarındadır.

Demiryolu kiralama tüm dünyada önemli bir trend haline geldi

Kiralamanın demiryolu ulaşımını olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor. Yükün niteliğine ve demiryolu taşımacılığında mevcut teknolojilerin kullanımına bağlı olarak, bu taşıma şekli sadece daha güvenli değil, aynı zamanda daha uygun maliyetlidir. Ayrıca, depolama tesisleri ve güç kaynaklarındaki gelişmelerin yanı sıra nakliye zamanlamalarındaki iyileştirmelerin, demiryolu taşımacılığı sektörü için yeni büyüme beklentileri yaratması muhtemeldir.

Pandeminin demiryolu taşımacılığı işi üzerindeki etkisi karışık oldu. Kuzey ve Güney Amerika, demiryolu yük trafiğinde düşüş yaşarken, Asya’da bir artış görüldü. Nisan 2020’de, Fransa’nın devlete ait ulusal demiryolu şirketi SNCF, düşük yolcu ve yük talebine yanıt olarak operasyonlarında değişiklikler yaptığını duyurdu.

Birçok ülkede pandemi, kamyon şoförlerinin azalmasına, deniz ve hava taşımacılığında ise kısıtlamalara yol açtı ve bu da kamyon, deniz veya hava yoluyla ulaşım maliyetinde çarpıcı bir artışa neden oldu. Buna kıyasla, demiryolu taşımacılığının maliyeti düşüktü ve demiryolu taşımacılığına geçiş bir tedarik zinciri avantajı haline geldi. Tahmin süresi boyunca, artan pazar büyümesine dönüşen demiryolu taşımacılığını dijitalleştirmek için daha fazla yatırım, altyapı genişletmeleri ve teknoloji uygulaması bekleniyor.

 

Yolcu segmenti

Pazarın Yolcu segmenti 2021’de küresel gelirin %58,7’lik payıyla pazarın lideri oldu. Segmentin, ucuz yolcu treni ücretleri sayesinde turizm endüstrisinin hız kazanmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda büyümeye tanık olması bekleniyor. Ayrıca, demiryolu ağlarının genişletilmesine yönelik artan yatırımların, hızlı trenler ve metrolar gibi daha yeni ve daha hızlı trenlerin tanıtılmasının, segment büyümesini hızlandırması muhtemel. Yolcu  segmentinin de tahmin döneminde en hızlı büyümeyi kaydetmesi bekleniyor.

Taşımacılık segmenti

Pazarın Taşımacılık segmenti malların taşınması ve daha düşük demiryolu navlun oranları için demiryolu yollarına artan güven nedeniyle istikrarlı bir büyümeye tanık oluyor. Ayrıca, demiryolu ağının güçlü bağlantısı, hava yoluyla ulaşılması imkansız olan uzak yerlere malların taşınmasını kolaylaştırır. Küresel ticaret ve kargo hacimleri pandemiden etkilenmiş olsa da, navlun ve nakliye hacimleri pandemi öncesi seviyelere döndüğü için pazarın toparlanması bekleniyor.

Son Kullanıcı Bilgileri

Tarım sektörü, 2021 yılında gelir açısından demiryolu pazarında %34,2 ile en büyük paya sahipti. İstikrarlı ve verimli demiryolu hizmeti, özellikle tarım sektörü için çok önemli. Demiryolu taşımacılığı, deniz transitinden ve son pazarlardan uzak kırsal alanlarda düşük değerli mallar için mevcut olan tek uygun maliyetli nakliye seçeneğidir. Bu faktörler geçmişte tarım demiryolu segmentini yönlendiren etkenler oldu. Hindistan’da, sağlam Hint demiryolu ağı, ülkenin en uzak bölgelerindeki küçük çiftçileri tarımsal ürünlerini satabilecekleri ana pazara bağlar.

Madencilik segmenti

Madencilik segmentinin, 2030 yılına kadar pazar büyüklüğü açısından tarım segmentini geçmek için tahmin dönemi boyunca en hızlı yıllık bileşik büyüme oranını kaydetmesi bekleniyor. Monoray sistemleri, verimlilikleri ve ucuz işletme maliyetleri nedeniyle kömür ve cevher madenlerinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Monoray sistemleri, ulaşım sistemlerinin optimize edildiği, karayolu ve demiryolu ulaşımının birleştirilebildiği tüm madencilik projelerinde hızla temel bileşenler haline geliyor. Yük taşımacılığındaki fırsatlardan yararlanmak isteyen Hindistan Demiryolları, ülke genelindeki madencilik bölgelerini demiryolu ağına bağlamak için haritalandırıyor.

Bölgesel Görüşler

Kuzey Amerika, 2021’de %30’un biraz üzerinde en büyük pazar payına sahipti ve tahmin dönemi boyunca liderliğini koruması bekleniyor.

Amerikan Demiryolları Birliği’ne göre, yük taşıyan  demiryolu Amerikan ekonomisinin temel direğidir ve ABD, dünya çapında bir yük demiryolu ağına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkedeki yük demiryolunun büyümesi, ekipman, altyapı ve teknolojinin geliştirilmesine yönelik devam eden yatırımlara bağlanabilir. Bölgedeki yolcu demiryolu hizmetleri, artan tüketici talebi, artan yolcu güvenliği önlemleri ve teknolojik ve operasyonel gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Asya Pasifik’in yeni demiryolu inşaatına artan hükümet yatırımları ve nüfusun demiryolu taşımacılığına olan yüksek bağımlılığı nedeniyle 2022’den 2030’a kadar en hızlı yıllık bileşik büyüme oranını kaydetmesi bekleniyor. Örneğin, Timetric’in İnşaat İstihbarat Merkezi (CIC), Asya Pasifik’in demiryolu yatırımında dünyaya öncülük ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda, PwC’nin 2025 yılına kadar yaklaşık 900 milyar ABD doları tutarında yıllık harcama öngörmesiyle dünyanın en büyük ulaşım altyapısı pazarıdır. Bunun dışında, Asya ülkelerinden artan ithalat ve ihracatın pazar büyümesini destekleyeceği tahmin edilmektedir.

Demiryollarında Önemli Şirketler ve Pazar Payı Bilgileri

Pazar; inovasyon, birleşme ve satın almalar gibi stratejilere ve pazardaki konumlarını geliştirmek için teknoloji, altyapı ve genişleme yatırımlarına odaklanan hem uluslararası hem de yerli katılımcıları içerir.

Mart 2021’de, Kanada Pasifik Demiryolu ve Kansas City Güney Demiryolu (ABD’de faaliyet gösteren yedi tane 1. Sınıf  demiryolundan ikisi) bir birleşme anlaşması duyurdu. Kanada Pasifik, önerilen anlaşmaya göre Kansas City Southern’i hisse senedi ve nakit anlaşmasıyla satın alacak.

Temmuz 2020’de AB, Bombardier’in demiryolu ünitesinin bir Fransız yüksek hızlı demiryolu şirketi olan Alstom tarafından satın alınmasına izin verdi.

Küresel demiryolları pazarındaki bazı önde gelen oyuncular: 

  • Central Japan Railway Company
  • SNCF Group (Fransa)
  • Union Pacific Corporation (Kuzey Amerika)
  • OAO RZD (Russian Railways)
  • BNSF Railway (Kuzey Amerika)
  • Indian Railways
  • Deutsche Bahn
  • JSC Russian Railways
  • CSX Corporation (Kuzey Amerika)

 

 

Kaynaklar:

Grand View Research, Inc. Nisan, 2022 rapor özeti

ETC-Corporate

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL