Güncel

UNITE: HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT ÜCRET VE ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ. PERSONEL SIKINTISI YAŞANIYOR.  

UNITE: HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT ÜCRET VE ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ. PERSONEL SIKINTISI YAŞANIYOR.    

UNITE: HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT ÜCRET VE ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ. PERSONEL SIKINTISI YAŞANIYOR.

Tui, içinde Dalaman’ın da bulunduğu uzun süren uçuş gecikmelerinin ardından özür diledi.

Bazı tatilcilerin Cardiff havaalanından Zante’ye bir uçuş için 40 saatten fazla beklemek zorunda kaldıkları bildirildi.

İbiza ve Dalaman’a yapılan diğer uçuşlarda 24 saatten fazla gecikme yaşandığı bildiriliyor.

Gecikmeler, EasyJet’in bir BT sistemi arızası nedeniyle Perşembe günü 200 uçuşu iptal etmek zorunda kalmasıyla geldi.

Travel Weekly’de yayınlanan habere göre; Birleşik Krallığın en büyük 2. sendikası olan
“Unite the Union” sendikası, Paskalya tatilleri sırasında çoğu büyük havaalanındaki yaşanan gecikmelerin, gelecek hafta yarıyıl tatillerinde tekrarlanacağı ve yaz aylarında “daha da kötü” olacağı konusunda uyarı yapıldı.

Unite Genel Sekreteri Sharon Graham: “Toplu işten çıkarmaların ardından, yönetim kurulu genelinde kronik personel sıkıntısı yaşanıyor. Havacılık yöneticileri halkla karşı şeffaf olmalı. Bu onların yarattığı bir kriz. Bu krizin bedelini işçilerin ödemeyeceği konusunda kararlıyız. Sektördeki mevcut ücret ve koşullar çok kötü. Bu, ancak personele daha yüksek ücretler ve daha iyi çalışma koşulları sunarak çözülebilir. Unite bunun için savaşmaya son derece kararlı.”

Tui yaptığı açıklamada: “Son günlerde uçuşlarında gecikme yaşayan bazı müşterilerimizden özür dileriz. Birleşik Krallık’ın en büyük tatil şirketi olarak önceliğimiz, müşterilerimizi güvenli bir şekilde tatile çıkarmaktır, bu nedenle tatilleri asla iptal etmeyeceğiz. Durumu izlemek ve müşterilerimize mümkün olan en iyi tatil deneyimini sunmaya devam etmek için havalimanı ortaklarımızla yakın çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
Şirket şunları ekledi: “Çeşitli operasyonel nedenlerle zaman zaman meydana gelebilecek uçuş gecikmelerini sınırlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
Nadiren uçuş gecikmelerinin meydana geldiği durumlarda, doğrudan iletişim kurarak ve gerektiğinde konaklama ve transferlerin yanı sıra yemek ve içecekler sağlayarak müşterilerimizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.
Tui, yolculara uçuşlarından çok önce havaalanına gelmemelerini hatırlattı, çünkü bu, terminal kuyruklarında gecikmelere neden olabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL