Güncel Röportajlar

NİLÜFER YÜCEDAĞ: TÜRSAB GASTRONOMİ TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANI ÖMER KARTIN İLE RÖPORTAJ

NİLÜFER YÜCEDAĞ: TÜRSAB GASTRONOMİ TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANI ÖMER KARTIN İLE RÖPORTAJ

 

NİLÜFER YÜCEDAĞ: TÜRSAB GASTRONOMİ TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANI ÖMER KARTIN İLE RÖPORTAJ

 

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı ve Alakart Turizm  Kurucusu ve sahibi Ömer Kartın ile Gastronomi Turizmi ve inovatif çalışmalarının yer aldığı bilgilendirici ve aydınlatıcı bir röportaj gerçekleştirdik

Ömer Kartın Boğaziçi Üniversitesi mezunudur ve iyi derecede Fransızca ile İngilizce bilmektedir. İhtisas Başkanlığı ve Gastronomi Turları ile, Yurtiçi ve Yurtdışında bulunan çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde de Gastronomi Turizmi konulu  konferanslar ve seminerler vermekte olup, çalıştaylara katılmaktadır. Gastronomi Turizmi ile ilgili bilgiler ve özellikle inovatif çalışmaları sizlerin ve turizm öğrencilerinin de ilgisini çekecek. 

Kendisine, Türkiye’de ve uluslararası alanda ülkemiz mutfağının tanıtımı için gösterdiği özveri, Turizm Sektörü ile Turizm Eğitimine katkıları ve Röportaj için çok teşekkür ederim.

 

 

“40 Yıllık Turizmciyim”


Bize kendinizi tanıtır mısınız? Gastronomi Turizmine ilgi duymanız ve Gastro Turlara başlamanız nasıl gerçekleşti?

40 yıllık turizmciyim. 20 yıldır kendi firmam Alakart Turizm ile Lux Segment, Gastronomi Turları, Butik ve Özel Turlar yapıyorum. Gastronomi Turizminde başarılı oldum ve bu yönde ilerledim. 6 yıldır Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı görevini yürütüyorum.

 

“Gastronomi Turistinin  Yolculuğu “Tarladan Sofraya” Hikayesi ile Başlar”

 

Gastro Turist ve Gastronomi Turizmi kavramlarını bize tanımlar mısınız?

Gastro Turist bir destinasyonu, bir ülkeyi yeme-içme kültürü üzerinden tanımak ister. Gastronomi Turistinin yolculuğu “Tarladan Sofraya” hikayesi ile başlar.  Tarımdan başlayan yolculuk, çarşı-pazar gezileri, yemek kurslarında yemek öğrenme deneyimi gibi değişik safhalar ile devam eder. Gastro Turistler, eğitimlerinin Usta Aşçılar tarafından verildiği yemek kurslarına çok ilgi gösteriyorlar.  Bir başka ilgi gösterilen alan ise “Tadım Etkinlikleri”. Tadım etkinliklerinde yiyecekler küçük porsiyonlar ile ikram edilir ve tadım yapılır. Bu Gastro Turistlerin çok keyif aldığı etkinliklerdendir. Bu aktiviteler ile birlikte Gastro Turist destinasyonda konaklama yapar ve kentin kültürel faaliyetlerine katılır. “Gastronomi Turizmi” tüm bu faaliyetlerin gerçekleştiği turizm türüdür.

 

 

“Gastronomi Treni” Hayata Geçiriliyor

 

Gastronomi Turizminde İnovatif çalışmalarla gündeme geliyorsunuz. Gastronomi Treni bunlardan biri. Gastronomi Treninden bize bahseder misiniz?

Gastronomi Turizminde inovatif çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalardan bazıları;

》Gastronomi Treni

》Ürün Temalı Rotalar;

  • Elma Kültür Yolu, Karaman-Niğde 1. Etap
  • Zeytin Kültür Yolu, Kuzey Ege.

》Gastronomi Tırı,

》Gastropol

 

“Gastronomi Treni” hazırlıkları devam eden ve TCDD ile ortak yapılacak bir proje. Trene bir Gastronomi vagonu bağlanacak, vagonların tefrişatı yapılacak ve Gastronomi Turizmi  vagonları haline dönüştürülecek. Expreslerin duracağı seçili istasyonlarda, o noktanın kıymetli yiyecek ve içecekleri vagona yüklenip, yolculuk süresince Gastro Turistler tarafından çeşitli yiyecek ve içeceklerin tadımı yapılacak. 2022 yılında test çalışmaları başlıyor. Medya mensuplarına Gastronomi Treninin tanıtımı yapılacak ve yıl sonunda Gastronomi Treni  çalışmaya başlayacak. 2023’de Cumhuriyetin 100. Yılında, yeni demir yolu ile başlayacak olan  Gastronomi Treni Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB’ın Türk Turizmine Armağanıdır.

 

Kültürümüzde misafir ağırlamak ve  ikram çok önemli olduğundan yöresel yiyecek ve içeceklerin  satılması fikri hiç düşünülmemiş. Bu yüzden Türkiye’de Gastronomi Turizmi diğer ülkelere göre daha geç gerçekleşti. Türkiye’de Gastronomi Turizminin ilk adımları ne zaman başladı?

Gastronomi, aşçılığın ve  ustalığın yapacakları yatırımlar ile hem sermaye yönünü hem yöresel kısmını dengeli olarak düzenler. Türkiye çok derin ve çok kaliteli bir gastronomi dağarcığına sahip. Gastronomi Turizmi son on yıldır büyüme gösterdi ve Türkiye dünyada en iyi on  gastronomi destinasyonu içerisinde yer alıyor.

 

“Turistlerin Deneyimlerini Birbirleri ile Paylaşması Önemli”

 

“UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın Gastronomi Şehirleri” kategorisinde üyeliği bulunan üç ilimiz var. Bu iller; Gaziantep (2015), Hatay (2017), Afyonkarahisar (2019). Beş ilimiz de Ulusal Listede.  Bu üyeliklerin yabancı gastro turistlerin Türkiye’yi tercih etmesine olumlu etkileri olabilir mi?

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında bir çok kategori bulunuyor. Gastronomi bu kategorilerden biri. Yaratıcı Şehirler Ağı yalnızca  Gastronomi için kurulmadı. Gastronomi kategorisine üye olan Gastronomi alanında başarılıdır, üye olmayan başarılı değildir gibi bir algı oluşmasın. Bazı kentlerin bu sisteme girme ihtiyacı yok. Lizbon,  Bolonya, San Sebastian bu kentlerden bazıları.
Türkiye’nin bu ağın üyesi olmasının iç turizme çok katkısı oldu. %100 katkısı oldu denebilir.  Fakat dış pazarlama için buna güvenilmemeli. Çünkü yabancı turist buna güvenerek gelmez. Aktivitelerin tatmin edici olması gerekli. Bu tekrarlanabilir ziyaretleri sağlar. Ağızdan ağıza pazarlama şekli en iyi pazarlama şekli. Turistlerin deneyimlerini birbirleri ile paylaşımı için doğru bir yöntem.

 

Karaman Elma Bahçeleri. Elma Kültür Yolu I. Etap Karaman ve Niğde
Niğde Aladağlar ve Elma Bahçeleri. Elma Kültür Yolu I. Etap Karaman ve Niğde

 


Ülkemizde 3 deniz, bir iç deniz ile birlikte göller ve nehirler mevcut. Fakat Gastronomi Turlarında deniz ve su ürünlerinin tanıtımı daha az. Bu konuda düşünceleriniz neler?

Tarihte kıyı bölgeleri genelde azınlıklar tarafından idare edilmiş. Azınlıklar ayrılmış ve bu yerler terk edilmiş.  Osmanlı döneminde çoğunlukla kıyılarda gayrimüslimler yaşamış. Cumhuriyet sonrası ulus toplumu  oluştu. Azınlık mutfak kültürlerinin izleri ile hala yapılmaya devam eden yemekler ve tarifler mevcut.  Dünya gastronomisi içinde çok kıymetli balık türlerine sahibiz. Pişirme teknikleri geliştirebilir ve bundan verim alabiliriz. Türk Mutfağı çok zengin ve ürün çeşidi fazla. Bu yüzden de balık, deniz ve su ürünlerine çok yer verilmemiş ve çok çeşitlendirilmemiş. Çok hakim olduğumuz bir konu değil. Ama bu alanda da çalışmalar ve geliştirmeler yapılır ise çok başarılı olabiliriz.

 

“Türkiye Akdeniz Çanağında Yer Aldığı İçin Avantajlı”

 

Lezzet Haritasına göre ülkemizin bilinen yiyecek ve içecek çeşidi toplam 2.205. Ürün yelpazesi  çok geniş.  Gastronomi Tanıtımlarında nasıl bir strateji izlemek daha akılcı olur? Diğer ülkelerin gastronomi tanıtımı ile Türkiye’nin gastronomi tanıtımını kıyaslarsak aralarında fark veya benzerlikler neler?

 

Türkiye Akdeniz çanağında yer alıyor. Akdeniz çanağında Fransa, İtalya ve İspanya gibi Gastronomi Turizminde  çok başarılı ülkeler var.  Bu ülkeler iki   şekilde tanıtım yapıyor: Birinci tanıtım şekli endirekt tanıtım. Bu ülkelerin başka ülkelerde kendi mutfaklarının yiyecek ve içeceklerini sunan restoranları bulunuyor. Bu şekilde otomatik olarak tanıtım  yapılıyor. Bu en önemli pazar unsurudur. Fransa, İspanya gibi ülkelerin yemekleri, ürünleri Japonya ve ABD’ye girmiş. İkinci tanıtım şekli ise gelişmekte olan ülkeler tarafından yapılıyor. Peru, Yeni Zelanda, Tayland gibi ülkeler Gastronomi tanıtımlarına para harcadılar ve çok başarılı oldular. Ülkelerine daha fazla Gastro Turist gelmeye başladı. Türkiye dış tanıtıma henüz yeni giriyor.  Buna rağmen yine Gastronomi destinasyonları içerisinde ilk on ülke arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tanıtımında iki avantajı var. Birincisi Akdeniz çanağında olması. Bu kader ve aynı zamanda kısmet. İkinci avantajı ise dünyada Türk mutfağının fastfood düzeyinde bilinirliği var. Sokak lezzetleri konusunda popülerliğe sahip.

 

“Tat Değerlerimizi Kaybetmeden Tat Kültüründe İnovasyon Yapılabilir”

 

Tat kültürü her ülkeye göre değişebiliyor. Ülkemizin yiyecek ve içecek tat kültüründe çok tatlı, çok acı, ekşi, yağlı gibi ürünler var. Gastronomi Turizminde dünyada ilk sıralarda olamamamız konusunda tat kültürünün de etkisi var mıdır? Gastro Turistlerin tat kültürümüzü benimsenmesi için, yabancı turistlere sunulan yemeklerimizde bir inovasyon yapılmalı mı? Daha hafif, daha az acı veya daha az ekşi gibi. Bu inovasyonlar Gastronomi Turizminde tekrarlanabilir ziyaretlerin gerçekleşmesine katkı  sağlayabilir mi?

Asyalılar mutfaklarına çok bağlılar. Başka tatlara açık değiller. Çinlileri ve Asya ülkelerini kendi mutfağımıza yaklaştırırsak kazançlı çıkarız. Farklı tatları en başta reddediyorlar. Kendi değerlerimizi kaybetmeden tat kültürümüzde inovasyon yapılabilir.  Avrupalılar ise daha otantik. Onlara farklı tatlar daha kolay sunulabilir. Daha meraklı ve keşfediciler. Bariyerleri daha az.

 

 

“Gastronomi Turu Belgesi” için bir  Çalışma Planlanıyor

 

Diğer ülkelerde bazı Gastronomi Turlarında  turu düzenleyen acente  “Gastronomi Turu Belgesine” sahip  olduğunu belirtiyor. Türkiye’de Gastro Tur yapan acentelerde “Gastronomi Turu Belgesi” var mı? 2 yıldır hijyen de çok önem kazandı. Turistler tarafından bu  belgenin acentelerde bulunması konusunda bir talep gelebilir mi?

 

TÜRSAB  tarafından böyle bir çalışma planlanıyor. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde bu gerçekleşir. Bakanlık ile birlikte ortak bir çalışma yapılabilir. Gastro Tur yapan acentenin böyle bir sertifikaya sahip olması Gastro Turiste güven verecektir.  İhtisas Komitelerinin uzmanlık alanları ile ilgili TÜRSAB tarafından çeşitli eğitim ve seminerler veriliyor. Alınan bu eğitim ve seminerler de  “Gastronomi Turu Belgesi” ile turistlere güvence verebilir. Bu belge Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanının da bu görevi hakederek yaptığını göstermiş olur. Hijyen konusunda ise Kültür ve Turizm Bakanlığın bir sertifika programı var.

 

“Yabancı Gastronomi Turisti İstanbul, Bodrum ve İzmir’e Geliyor”

 

Türkiye’de en çok hangi destinasyonlara yabancı Gastro Turist geliyor?

Türkiye’den Gastro Turlar için daha çok hangi ülkelere gitmeyi tercih ediyorlar?

 

Yabancı Gastronomi Turisti Türkiye’de en fazla İstanbul, Bodrum, İzmir ve Ege Bölgesine geliyor. Bodrum’a yat ile gelen Gastro Turistler var.  Gaziantep yabancı turist ağırlamıyor. Hatay ve Afyonkarahisar’da  aynı şekilde. Extension dediğimiz, yani uzatma olarak tanımlayabileceğimiz turlar ile Adana ve Kayseri’ye yabancı turist geldiğinde Gaziantep’e Gastro Tur düzenleniyor veya Hatay’a Gastro Turist gönderebiliyoruz. Fakat oran oldukça düşük. Hatay ve Afyon da iç turist ağırlıyor. Kültür turizmi gibi başka amaçlar ile gelen yabancı turist gastronomiyi de deneyimliyor. Bu destinasyonlara gelen Gastronomi Turistleri, yabancı turistlerin %10’u bile değil. %90’dan fazlası yerli turist.

Türkiye’den ise Fransa, İtalya, İspanya, İskoçya gibi ülkeler Gastronomi Turizmi için tercih ediliyor. Az da olsa Asya Ülkeleri,  Japonya var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL