Kültür ve Sanat

OSLO YENİ ULUSAL MÜZESİNİ 11 HAZİRAN’DA AÇIYOR

OSLO YENİ ULUSAL MÜZESİNİ 11 HAZİRAN’DA AÇIYOR

Yeni Ulusal Müze, 11 Haziran 2022’de Oslo’da açılacak.

Müzede, eski Ulusal Galeri, Çağdaş Sanat Müzesi, Norveç Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi’nin koleksiyonları tek çatı altında toplanacak.

Yeni müzenin en dikkat çekici özelliği, binanın tepesindeki büyük, ışıklı sergi salonu. Bu bölüm Uluslararası öneme sahip geçici sergiler için kullanılacaktır.

Bina, Kleihues + Schuwerk Gesellschaft von Architekten tarafından sansasyonel mimariye göre saygınlık ve uzun ömürlülüğe vurgu yapılarak tasarlandı.

 

Müzenin çevresiyle ve Oslo Belediye Binası ve Akershus Kalesi gibi bölgedeki mevcut anıtlarla bir denge sağlamaya büyük özen gösterildi.

Çatı terası, Oslo fiyortunun eşsiz manzarasını sunacak. Müze çevresinde yeni açık alanlar oluşturulacak. Ana girişin önündeki meydan, banklar ve sizi dinlenmeye davet eden bir kafe ile kentsel bir buluşma yeri olacak.

Koleksiyon

Yeni müzede yaklaşık 5.000 objelik kalıcı bir sergi yer alacak. Tasarım, sanat ve el sanatları, güzel sanatlar ve çağdaş sanat yan yana sergilenecek. Bu nedenle, kalıcı sergi, daha önce üç farklı müzede sergilenen farklı koleksiyonlar arasındaki ilginç bağlantıları vurgulayacak.

Ayrıca ziyaretçiler, Edvard Munch’un The Scream (1893) ve Madonna (1894) gibi en ünlü tablolarını görebilecekler.

Avrupa’nın en modern kütüphanelerinden biri Oslo’da açıldı.

Müzenin yeni kütüphanesi müze açılışından önce Ağustos 2021’de açıldı. Yeni müzede, yemeklerinin ilk tadına bakmanızı sağlayan eğlenceli kafe Bollebar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Müze sanal turu

Görsel ve bilgi: Visit Oslo

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL