Sağlık - Sağlık Turizmi

KARADAĞ SAĞLIK VE TURİZM BİLDİRİSİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ 

KARADAĞ SAĞLIK VE TURİZM BİLDİRİSİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ 

KARADAĞ SAĞLIK VE TURİZM BİLDİRİSİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ 

 

UNWTO VE WHO, SAĞLIK VE TURİZM ORTAKLARI BİRLİĞİ  KURUYOR 

 

UNWTO, Avrupa’nın en küçük ülkelerinde turizm ve halk sağlığı arasındaki bağları güçlendirmek için DSÖ Avrupa Bölge Ofisi (WHO/Avrupa) ile birlikte çalışacak.

 

COVID-19 salgını, hem ekonomilerde hem de halk sağlığı sistemlerinde daha fazla sürdürülebilirlik ve dayanıklılık oluşturmanın önemini göstermiştir. Krizden ders alınması gerektiğini kabul eden iki BM kuruluşu, işbirliğini daha da geliştirecek ve işbirliğini güçlendirecektir.

 

“Karadağ Sağlık ve Turizm Bildirisi” oybirliğiyle kabul edildi

DSÖ/Avrupa Küçük Ülkeler Girişimi’nin (SCI) Karadağ’ın Bečići kentinde düzenlenen sekizinci üst düzey toplantısında, UNWTO, 2 milyondan az nüfusa sahip 11 Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere küçük ülkelerde sağlık ve sürdürülebilir turizmin teşvik edilmesi konusunu ortaya koydu.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili toplantıda şunları söyledi: “COVID-19, insanların, toplulukların ve çevrenin sağlığını, güvenliğini tehdit eden herhangi bir krizin, aynı zamanda turizmin kendisi için de bir risk olduğunu gösterdi.
Her düzeydeki güçlü işbirliğinin, sağlığı turizm gündeminin en üst sıralarına yerleştireceğinden eminim. Mevcut ve gelecek nesiller için sağlıklı turistler, sağlıklı topluluklar, sağlıklı bir çevre ve sağlıklı ekonomiler yaratacaktır.”

Karadağ Sağlık ve Turizm Bildirisi

COVID-19 salgını, hem ekonomilerde hem de halk sağlığı sistemlerinde daha fazla sürdürülebilirlik ve dayanıklılık oluşturmanın önemini göstermiştir.

“DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki küçük ülkelerde “daha iyi sağlık ve daha iyi esenliğe doğru” teması etrafında düzenlenen bakanlar düzeyindeki etkinlik, şu anda küçük ülkelerin gündeminin en üstünde yer alan iki konuya, yani acil durumlara odaklandı.

Toplantı vesilesiyle, “Küçük Ülkelerde Daha İyi Sağlığa Yönelik Yol Haritası” sunuldu ve “Karadağ Bildirisi” oybirliğiyle kabul edildi.

“Karadağ Bildirisi”, küreselleşen dünyada sağlık ve turizmin birbiriyle derinden bağlantılı olduğunu ve küçük ülkelerde ekonomik iyileşme, işler ve geçim kaynakları için seyahat ve turizmin yeniden açılmasının çok önemli olduğunu kabul ediyor. (UNWTO)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL