Güncel Sağlık - Sağlık Turizmi

Avrupa’da Diş Turizmi’ne bakış

Avrupa’da Diş Turizmi’ne bakış

Avrupa Sağlık Sistemleri ve Politikaları Gözlemevi’nin yeni bir raporu olan “Avrupa’da ağız sağlığı bakımı: Finansman, erişim ve tedarik” dosyası Avrupa’daki diş turizminin bir kısmını açıklamaya yardımcı oluyor.

Ağız hastalıkları, Avrupa nüfusunun neredeyse yarısını etkileyen, Avrupa’daki en yaygın konulardan biri olarak giderek daha fazla ön plana çıkıyor. Buna rağmen, diğer sağlık hizmetlerine kıyasla kısıtlı hizmet paketleri ve yüksek özel finansman ile kanıtlandığı gibi, diş bakımının yasal kapsamı birçok Avrupa ülkesinde sınırlıdır.

Yeni rapor, ağız sağlığı ve eşitsizlikler, kapsam boşlukları, finansal koruma ve karşılanmayan ihtiyaçlar, kurumsal diş hekimliği ve sınır ötesi bakım gibi Avrupa genelinde ağız sağlığı bakımına ilişkin çok çeşitli konuları araştırıyor.

İnceleme, 31 Avrupa ülkesinde ağız sağlığı bakımının finansmanı, erişimi, kapsamı ve sunumundaki ortak eğilimleri ve zorlukları tanımlıyor ve şu sonuçlara ulaşıyor:

 • Ağız hastalıkları, tüm yaş gruplarında azalan prevalansa ve koruyucu bakıma daha fazla odaklanılmasına rağmen önemli bir hastalık yükü olmaya devam etmektedir.
 • Ağız sağlığının hemen hemen tüm alanlarında, özellikle ağız hastalıklarının altında yatan nedenler ve yaygınlığın yanı sıra toplum önleyici faaliyetlerin ve ağız sağlığı hizmetlerinin etkinliği hakkında veriler eksiktir.
 • Özel harcamalar birçok ülkede diş bakım hizmetlerinin karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle yetişkinler için kamu kapsamı, ortalama olarak çocuklara ve diğer hassas gruplara göre daha sınırlıdır.
 • Diş bakımı, özellikle savunmasız ve düşük gelirli popülasyonları etkileyen, finansal nedenlerden dolayı insanların karşılanmayan ihtiyaçlarını bildirdiği en sık görülen bakım türüdür.
 • Avrupa ülkelerinde dişhekimi oranlarında büyük farklılıklar vardır, ancak çoğu ülkede özel sektörün büyümesi ve sınır ötesi diş turizminin artmasıyla bağlantılı olarak dişhekimlerinin sayısında bir artış görülmüştür.
 • Diş turizmi hakkındaki yorumlara, yalnızca 2010 yılına kadar çok eski tarihli yayınlanmış verilere dayandığı için özen gösterilmelidir.

 

Raporun kullandığı en son veriler, 2018 ve 2020’de yer veriyor:

 • Romanya ve Hırvatistan diş turizmini umut verici görüyor.
 • Fransa ve Almanya, vatandaşlara çok çeşitli dişhekimliği hizmetleri sunmaktadır, ancak yüksek maliyet paylaşımı ve sabit maksimum geri ödeme limitleri, bazen diş bakımı için yurt dışına seyahat etmenin onlar için daha uygun maliyetli olduğu anlamına gelmektedir.
 • Sınır bölgelerindeki diş klinikleri, komşu ülkelere veya diş bakımının pahalı olduğu ülkelere kozmetik diş tedavisi paketleri sunmak için bir teşvike sahiptir.
 • Diş hekimleri daha düşük fiyatlarla hizmet sunmak için Doğu Avrupa’dan Norveç, Almanya ve İsveç’e taşınıyor.
 • İsveç’te düşük maliyetli hizmetlerde uzmanlaşmış bazı diş klinikleri, seyahat eden dişhekimleri tarafından çalıştırıldığı için yılda sadece 3 ay açıktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL