Yunanistan Turizm Sektöründe “Kalifiye Personel” krizi derinleşiyor

Yunanistan Turizm Sektöründe “Kalifiye Personel” krizi derinleşiyor

Yunanistan Turizm Sektöründe “Personel” alarm çanları!

Yunanistan’da aşçılar, şefler, garsonlar ve temizlikçiler ve yardımcı pozisyonlarıarasında yaklaşık 55 Bin boş iş olduğu ve turizm işletmelerinin düşük ücret, kötü çalışma ve barınma koşulları nedeniyle bu  pozisyonları dolduracak insanlar bulamıyor. Daha önce mevcut poziyonlarda çalışanlar ise  mevsimlik işler yerine tam zamanlı işlere yönelmiş durumdalar.

 

Kurtuluşu Rusya’nın işgalinden Ukraynalı mültecilerde arıyorlar.

POLITICO medya grubu, bir yayında Yunanistan’ın yeterli turizm işçisi bulmakta zorlandığını, hatta endüstrinin hükümetten öğretmenleri ve emeklileri pozisyon almalarını engelleyen yasalardan muaf tutmasını ve Rusya’nın işgalinden Ukraynalı mültecilere iş teklif etmesini istediğini bildirdi.

Turizm, Yunanistan’ın en büyük gelir kalemi ve 194.52 milyar Euro’luk (200.3 milyar $) yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 18-20’sini ve 2019’da sona eren rekor kıran yıllardaki zirvesini getiriyor – 2020’de COVID darbesi ile yaklaşık bir milyon kişi işinden oldu.

2019’da Yunanistan’ın ülke nüfusunun üç katı olan yaklaşık 33 milyon ziyaretçi geldi ve 18 milyar avrodan (18.54 milyar dolar) fazla gelir bıraktılar. Bu yıl da büyük harcama yaptıklarını gösteren işaretler şimdiden Yunan Turizmcilerin umutları artırıyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis, 2019’un “Bu yılın, sorunsuz bir yıl olduğunu, Yunanistan’ın yeni bir ziyaretçi kitlesini memnuniyetle karşılayacağını, 80 yıl sonra Avrupa’nın göbeğinde bir savaş yaşandığını, enerji krizi, enflasyon, savaş sonucu yüksek fiyatlar olmasına rağmen şu ana kadar gelen sinyallerin çok güçlü bir sezon olacak gibi göründüğünü” basına açıkladı.

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Yunanistan Nisan ayında yüzde 36,8 ile Avrupa’daki en yüksek genç işsizlik oranına ve yüzde 12,7 ile (İspanya’dan sonra) ikinci en yüksek toplam işsizlik oranına sahip olmasına rağmen, gençler bu işlere alınmıyor.

Yunanistan Otelciler Federasyonu Başkanı ve Yunanistan’ın kuzeyindeki Halkidiki’de bir otelin sahibi olan Grigoris Tasios, “Sorun rekor sayıya ulaştığımız 2019’da zaten biliniyordu, ancak bu yıl çok büyük ölçüde kötüleşti” dedi.

İki yıllık pandemi ve karantinalar, Yunan turizm sektöründe çalışan birçok yabancının ülkeyi terk etmesi ve bir daha geri dönmemesi anlamına geliyordu ve daha fazla sayıda Yunanlı kalifiye Turizm çalışanı istikrarlı ve 12 aya yayılan bir iş aradığı için turizm endüstrisi çok daha az çekici hale geldi.

Kikilias, “Bu, tüm Avrupa ülkeleri için gerçek bir sorun” dedi. “Pandemi nedeniyle turizm sektöründeki bazı işçiler oteller kapandıkça geçimlerini sağlamak için başka sektörlerde iş aradılar.”

 

Çalışma şartları zorlaştırıcı

Haber sitesi, 1999 yılında turizmde çalışmaya başlayan ve adını tam vermek istemeyen 45 yaşındaki bir kadının, son birkaç yılını Mora’nın Kyllini kentinde bir otelde geçirdiğini ama bu yaz bırakmaya karar verdiğini belirterek şu açıklamayı kaydetti : “Benden sabah 4 saat ve öğleden sonra 4 saat çalışmamı istedikleri için temelde beni işi bırakmaya zorladılar, yani günde iki kez aralıklı çalıştığım için benim boşuna 40 kilometre gidip gelmem gerekecekti” dedi.

 

ONLARA PARAYI GÖSTER

Gazın galon başına 10 dolara yakın olması, özellikle işçiler için düşük ücret göz önüne alındığında, bazılarının kendilerine sunulan uygun olmayan odalar yerine arabalarında uyuduklarını söylediği düşünüldüğünde, bu teklif aslında bir kayıptı.

“Şimdi öğrenciler ilk işlerine geldiklerinde 12 ila 14 saat çalıştırıyorlar, bahşişlerini alıyorlar, onlara bozuk, artık yemek veriyorlar ve kötü koşullarda çalıştırıyorlar, çalışmak için ne teşvikleri var?” dedi.

Yunanistan Turizm Konfederasyonu’nun (SETE) yıllık genel toplantısında konuşan Miçotakis, sektördeki personel sıkıntısının “tehdit edici” hale geldiğini söyledi ve işverenlere maaşları artırmaları ve çalışma koşullarını iyileştirmeleri çağrısında bulundu, ancak görünüşe göre bu çağrı patronlar tarafından görmezden gelindi.

Turizm “sadece ziyaretçiler için değil, sektörde çalışanlar için de çekici olması gerektiğinden insan kaynaklarına da yatırım gerektirir; Bu da daha iyi maaşlara ve çalışma şartlarına işaret ediyor” dedi.

Yunanistan Catering ve Turist Endüstrisi Çalışanları Federasyonu Başkanı Giorgos Hotzoglou, turizm sektöründe kalanların işgücü sıkıntısı nedeniyle daha da uzun saatler çalışmak zorunda kaldıkları için yaz sezonunda durumun daha da katlanarak kötüleşeceğini söyledi.

Hotzoglou :”Bir işletmeden diğerine gidişler, istifalar ve transferlerle sürekli bir hareket var” dedi. “Mayıs ayında işe başlayanların bir kısmı şimdiden istifa etti. Haziran ayının ilk 10 gününde, halihazırda kayıp olan 50.000’den fazla kişiye ek olarak, yaklaşık 5.000 turizm ve konaklama işçisi istifa etti.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL