EGYPTAIR ÇORLU’DAN KAHİRE’YE İLK UÇUŞUNU BAŞLATTI

EGYPTAIR ÇORLU’DAN KAHİRE’YE İLK UÇUŞUNU BAŞLATTI

Kahire Uluslararası Havalimanı Perşembe sabahı, Mısır ve Türkiye arasındaki turizm ve havacılık sektörlerini canlandırmak için işbirliği çerçevesinde Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan ilk EgyptAir uçuşunu aldı.

EgyptAir’deki kimliği belirsiz kaynakların Mısır’lı Medya kuruluşu Al-Ahram’a verdiği demeçte, Çorlu havaalanından gelen Boeing 737 uçağında yaklaşık 140 turist vardı.

DHMİ – Devlet Hava Meydanları İşletmesine bağlı Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan, ilk uçuşun veya uçağın bir havalimanından kalktığı uluslararası gelenekte olduğu gibi, Türk yetkililerin huzurunda yolculara çiçek ve şekerlemelerle kutlamalar yapıldı.

Uçuş, Mısır ve Türkiye’nin ilişkileri iyileştirme yönündeki son çabalarının ortasında gerçekleşti. İki ülke   , Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdy Loza ve Türk mevkidaşı Sedat Önal başkanlığında geçen yıl, ilki Mayıs’ta Kahire’de, ikincisi  Eylül’de Ankara’da olmak üzere iki tur görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından yapılan ortak açıklamalara göre, tartışmalar “açık ve derinlemesine” idi ve her iki ülke de gelecekte keşif amaçlı görüşmelere devam etmeyi kabul etti.

Çorlu’dan yapılan uçuş, aynı zamanda, Mısır ulusal bayrak taşıyıcısı havayolunun Transit uçuşlar ile  Mısır ile dünyanın geri kalanı arasındaki turizm ve havacılığı canlandırma çabalarının bir parçası olarak geldi.

1 Nisan’dan bu yana Mısır , Mısır limanlarına vardıklarında veya elektronik olarak 180’den fazla millete, pasaportlarında Birleşik Krallık, ABD, Japonya, Yeni Zelanda veya Schengen ülkeleri için geçerli bir vizeye sahip olmaları koşuluyla acil turist vizesi verilmesine izin verdi .

Ayrıca, küresel zorluklarla uğraşan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), EgyptAir’in “sigortayla ilgili sorunlar” nedeniyle Mart ayı başında Rusya’ya uçuşlarını askıya almasının ardından Moskova’nın Domodedovo uçuşlarına yeniden başladığını duyurdu.

Mısır parlamentosu, maliye bakanının EgyptAir’e savaşlar veya Rusya’ya yapılan uçuşların kaçırılması gibi riskleri kapsayan bir sigorta garantisi sağlamasına izin veren bir yasayı onayladı  .

EgyptAir, 1932’de kuruldu ve Temmuz 2008’de Star Alliance ağına katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL