MICE Yazarlarımız

Pandemi sonrası Türkiye, fuarcılıkta hızlı toparlanan ülkelerden biri oldu..

Pandemi sonrası Türkiye,  fuarcılıkta hızlı toparlanan ülkelerden biri oldu..

Türkiye’ nin fuarcılık potansiyelini fazlasıyla önemsememiz gerekiyor.
Türkiye de Fuarların bugün geldiği noktada, pek çok alanda dünyanın sayılı önemli ihtisas fuarlarını, organizasyonlarını, marka fuarlarını düzenler durumdadır. Birçok sektörü besleyen ve canlı tutan fuarlar aynı zamanda küçük ve orta ölçekli firmaların yurtdışı pazarlarına ulaşmasının da tek yoludur. Sektörün büyümesiyle beraber onların bulundukları coğrafyalar ve yapıldıkları şehirler de büyük ölçüde önem kazanıyor.

Kovid-19 Salgını, durma noktasına gelen fuar sektörüne önemli hasarlar verdi. Nihayet 1,5 yıllık aradan sonra 2021 Eylül ayı itibarıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye’ de fuarlar yapılmaya başlandı.

Salgın ile birlikte bir çok sektörde değişiklikler meydana geldi.
Fuarcılık Sektörü olarak dijitalleşmeye önem veriliyordu, ancak bu süreçte hızlandı. Özellikle küresel ticari fuarlar pandemi nedeniyle sekteye uğrayınca sanal fuarlar devreye alındı. Küresel fuarcılıkta uygulanmaya başlayan ve ilerleyen dönemlerde de çokça tercih edileceği düşünülen, fiziksel bacağı olan hibrit fuarların artacağını düşünüyorum. Sektör bu yönde çalışmalara da hız veriyor.

Pandemi sürecinde Ülke ve sektör olarak teknolojik gelişmelere ve uygulamalara hızla senkronize olduğumuz bir süreç oldu.
Akıllı sistem dediğimiz “Yeni Nesil Fuarcılık” vizyonu ve anlayışıyla birlikte önemli bir yol kat edildi ve artırarakta devam ediliyor. Tecrübelerimizi, teknoloji ile bir arada sunabileceğimiz (dijitalleşeceğimiz) bir çağa Türkiye sektörel olarak hazırdır.

Ayşe ÖZPINAR TUNCEL
Director of M.I.C.E.

Turizmhaberleri.com/Editor-in-Chief

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL