TÜRSAB

TÜRSAB’TA 8 BAŞKAN ADAYI İDDİALARI VAR

TÜRSAB’TA 8 BAŞKAN ADAYI İDDİALARI VAR

TÜRSAB kongresi yaklaştıkça ortalıkta uçuşan dedikodunun ardı arkası kesilmiyor. Ortada 8 başkan adayının adı geçiyor. Kasım ayı genel kurulu yaklaşırken hareket zirveye vurdu.

ÖZKAN ALTINTAŞ – TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-

Kasım ayında yapılacak Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği- TÜRSAB kongresi yaklaştıkça ortalıkta uçuşan dedikodunun ardı arkası kesilmiyor. Ortalık birdenbire toz duman oldu ve kulisler hareketlendi. Başta mevcut yönetim olmak üzere adaylar çıkmaya başladı. Heyecan giderek tırmanıyor.
Bu arada ortada 8 başkan adayının adı geçiyor.
Yapılmaya başlayan eski adıyla BYK, şimdiki adıyla BTK seçimleri ile birlikte genel kurul dedikoduları ve aday isimleri ayyuka çıktı. Mevcut yönetimin iktidarını sürdürmek için STK seçimlerinde büyük faliyette olduğu söyleniyor. Ancak bu çalışmanın bazı BTK başkanları düzeyinde kaldığı anlatılıyor.
BTKIların  diğer yönetim kurulu üyelerinin zor günlerde yalnız bırakılmaktan yorgun, dargın, küskün ve bıkkın oldukları için destek verecekleri ‘yeni bir umut arayışı’ içinde oldukları belirtiliyor.
Öte yandan iddialar korkunç… “Ortalıkta paralar uçuşuyor. Daha şimdiden oylar satın alınıyor. Cepleri üç beş kuruş görsün diye birilerine kanıp Türsab’ı ve acentelerin geleceği olan oylarını satan satana…” deniliyor.
Öte yandan “Sanki Türsab altın madeni…Bu savrulan paralar geriye nasıl gelecek?” diye sorgulayanlar var.
“Demek ki ortada bilinmeyen bazı şeyler var” deniliyor.
Bütün bu hengame arasınada tecrübeli acenteler “Bu kadar aday mevcut başkana yarar. Çünkü mevcut Türsab başkanı konumuyla 10-0 öndedir. Muhalefet birleşmeden bu iş olmaz. Tüm adaylar tek başkan adayı çevresinde birleşmek zorundalar” diyorlar.

tursab-50-logo.jpgNELER OLUYOR?
Türsab’ın mevcut yönetimi “paramız yok, aidatları ödeyin!” diye kıvranırken seçim kampanyasını sürdürmek adına birdenbire 50’ci kuruluş yıldönümü için ihale açıyor.
Hatta bu seçimde Türsab yönetiminin acentelere ‘paramız yok” diyerek eskiden olduğu gibi yol, yatak, yorgan veremeyeceği bile söyleniyor.
Bu arada, birileri kendilerine oy vermeleri için tanıdık acenteleri arayıp ikna etmeleri için 200 kişiye 8 bin 500’er lira dağıtıyor şeklide oy devşirme iddiaları ortada dolaşıyor.
Bir başkası da her gün en az 50 kişiyi arayıp “Beni unutmayın ha…!” diyormuş.
Ötekisi Anadolu’ya ekipler salmış, kapı kapı gezdiriyormuş.
Geçtiğimiz genel kurulda ortaya atılan cemaatler, tarikatlar iddiaları yeniden hortlamış.
Bu gruplarda adı geçen şaibeli kişiler birilerinin yanında yeniden göreve soyunmuşlar.
Bir başkaları internet üzerinden “gizlice” algı bombardımanına başlamış.
Birileri o ‘bakanın’, bu ‘ hükümetin’ adamı diye birilerine yakıştırmalar yapmaya başlamış bile…
Bazı kişiler ‘bu başkan olsun’, ‘ şu başkan olsun’ diyorlar.
Menfaat çarkından nemalandıkları iddia edilenler hiç durmuyor.
“Benden sonra tufan” diyerek Türsab’ın kuyusunu kazmaktan çekinmiyorlar.

tursab’-001.jpgtursab-50-logo-002.jpgAÇIKLAMA YAPAN YOK, AMA İSİMLER HAVADA UÇUŞUYOR
Yani ortada fol yok yumurta yok bir sürü insan “Türsab başkan adayı” olarak ortaya çıkmaya çalışıyor.
Aslına bakarsanız son dedikodular sonrası ortaya 8 adayın ismi atıldı. Bu adayların hiçbiri açıklama yapmadı. Ama söylentiler ve iddialar hiç durmuyor. Herşeyi duyuyoruz, biliyoruz. Bugüne kadar Türsab’ı yazmadık. Ama genel kurul herşeyden önemli. Türsab kongresi Türk turizminin geleceği için mihenk taşı gibi görülüyor.
Bizde çorbada tuzumuz olsun diye konuşulan iddiaları dile getiriyoruz.
Aslında turizm, o bakanlığa bağlı, bu bakanlığa bağlı olmamalı. Siyasetten uzak olmalı ve dünya turizminde başarılı ülkeler gibi “partiler üstü” bir kimliğe kavuşmalı, kim gelirse gelsin değeşmeyen kurallara sahip olmalıdır.

TÜRSAB VE SİYASET İLİŞKİSİ
Ne yazık ki eskiden de duyduk. bu gün de duyuyoruz.Türsab’ı zemin veya basamak yaparak siyasete girmek isteyenler olduğu söyleniyor.
Türsab’tan Turizm Bakanı olan Bahattin Yücel, Türsab sayesinde bakan olmamıştı. Orada başka etkenler vardı.
Geçmiş dönem başkanı Başaran Ulusoy’da önce İstanbul Belediye Başkanı, sonrı milletvekili olmak için CHP’nin kapısını çalmıştı. Ancak CHP “Tabandan gelmeyen olmaz” diyerek geri çevirmişti.
Bugünde aynı şeyler var. Yani siyasette Türsab’ın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Olsaydı, Türsab’a para ve imkan yağardı, herkes el üstünde tutulurdu.
Birileri başka imkanlarla ve ilişkilerle bir yerlere gidebiliyor. Bu onların kendi takdiridir. Ama artık Türsab rahat bırakılmalı. Türsab kurulduğu günkü ilkesi olan “üyelerinin hak ve menfaatlerini koruyan” bir sivil toplum kuruluşu olarak kalmalıdır.

ADAYLAR KİMLER?
Türsab’ta göreve talip olan adaylar birer birer görülmeye başladı. Yine ortalıkta bir türlü yapılmayan vaatler uçuşacak. Seçim zamanında herkes üst perdeden konuşacak. Birileri koltuğa oturacak ve erşey unutulacak. Türsab başka yerde , seyahat acenteleri başka yerde olacaklar. Bu nedenle 2022 Kasım ayında yapılacak Türsab genel kurulu Türk turizmi için büyük önem taşıyor. Bundan böyle aentelerin oylarını kullanırken daha seçici ve daha dikkatlı davranmaları gerekiyor. Öncelikle işlerinin, ailelelerinin, çoluk çocuklarının geleceğini oyladıklarını unutmamalılar. Ondan sonra ise giderek kaybolan itibarlarını, yaptırım güçlerini geri alacaklarını düşünmeliler.
Bir kongrede eski başkanlardan Başaran Ulusoy, “Türsab’ın kanuni var, gücü var. Bu gücü kaybederseniz, herşeyinizi kaybedersiniz” demişti. Ama acenteler bu sözün önemini anlamadan oy kullanmışlardı. Günümüzde çöken ve itibarsızlaşan acenteciliğin temelinde biraz da bu sözler yatıyor. Şimdi gelelim ortalıkta adı geçen araylara:

tursab-50-logo-003.jpgFİRUZ BAĞLIKAYA
Adayların en başında Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya geliyor. Bağlıkaya yeniden aday olduğunu belirterek kampanya bile başlatmış.
Ona en büyük desteği ise görevi sırasında onun sayesinde büyük kazanç elde edenlerin desteği geliyor. Bulundukları yeri kaybetmemek için ‘canla başla’ Bağlıkaya’yı yeniden seçtirmek için çalıştıkları ve bütün sınırları zorladıkları söyleniyor.
Hatta adı geçen diğer adayların ekiplerinde kimlerin olduğunu tespit ederek onlara olta atmaya çalıştıkları belirtiliyor.
Bu arada yönettikleri ‘borazan” haber sitelerinin yazarları aracılığıyla muhalefet adayları hakkında karalama kampanyaları hazırladıkları iddia ediliyor.
Ayrıca algı operasyonu yaparak son genel kurulda Başaran Ulusoy’un adaylıktan çekildiğini ve Çetin Gürcün’ün başkan adayı olduğunu unutarak acentelere Ulusoy’u gönderdiklerini anlatarak algı operasyonu yaptıkları söyleniyor. Bazı balık hafızalılar, Bağlıkaya’ya karşı kongrede muhalif olan Çetin Gürcün’ün halen mevcut yönetim ile çalıştığını gözardı ederek bu yalana inanıyorlar.  Bu hareket ise Türsab’ta bundan böyle vaat dğil sadece algı operasyonunun çalıştığını gösteriyor.

tursab-50-logo-davut.jpgDAVUT GÜNAYDIN
Geçtiğimiz kongrede Firuz Bağlıkaya’ya karşı muhalif aday olduğunu söyleyen, ancak kürsüde konuşurken “ağabeyim” diyerek onu methedince oyları kaybeden Tigris Tavel’in sahibi Davut Günaydın’da adaylığını açıklamıştı. Günaydın, bir süre Anadolu’da kendisine oy veren acenteleri ‘teşekkür’ adı altında gezerek nabız yokladı. Ancak her ne hikmetse son anda Bağlıkaya’ya yanaştı ve birlikte hareket edeceği söylendi. Halen aralarında birlikte hareket konusunda görüşmelerin sürdüğü biliniyor. Davut Günaydın  geçen kongre öncesi benimle yaptığı telefon görüşmesinde Başaran Ulusoy yönetiminde birlikte çalıştıkları Firuz Bağlıkaya’nın kendisine çok yardımı olduğunu ve “ağabeylik” yaptığını söylemişti. Nitekim kongrede aynı kelimeyi tekrar edince ‘ağabeyim’ sözü kaybetmesine neden oldui.

tursab-50-logo-ali-bilir.jpgALİ BİLİR
Türsab yönetiminde başkanlık koltuğuna hevesli olanlar da var. Bunlardan Türsab Başkan Yardımcısı Ali Bilir’de başkan adayı olduğunu yakınlarına bildirdi. Beykoz Belediyesi döreminde daha sonra ise siyasetle yakın ilişki içinde olduğu biliniyor. Türsab Başkan Yardımcısı Ali Bilir başkanlık kararını henüz açıklamadı ama “Siyaset için güç kazanmanın yolunun Türsab’tan geçiyor şeklindeki” söylemleri herkesin dilinde geziyor.

tursab-50-logo-kaan-iscil.jpgKAAN İŞÇİL

Adayların arasında ilk başkan adaylığını açıklayan Kappa Tur’un Başkanı Kaan İşçil, mevcut yönetime veryansın ettikten sonra sessiz kalmıştı. Bir süre işleri nedeniyle Amerika’ya giden Kaan İşçil’in önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak adalların hangisiyle hareket edeceğini göreceğiz. Ama İşçil “Daha önce Türsab’a bulaşmamış, yepyeni kadrolarla yeni bir Türsab yaratılmalı” diyor.

aydin-yaylaciklilar,.jpgAYDIN YAYLACIKLILAR
Türgon ve Turizm Haberleri sitesinin yöneticisi Aydın Yaylacıklılar, “Ben yönetime talibim” deniliyor. Sosyal medyada ve haber sitelerinde Türsab’ın sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren oldukça sert yazılar yazıyor. Aydın Yaylacıklılar’ın adaylığını duyurmuş oluyoruz. Aydın Yaylacıklılar, “Türsab’ın geleceğini kurtarmak için talip olabilirim. Yeter ki değişim sağlansın ve Türsab’ın geleceği kurtarılsın” diyor.

tamer-cicek.jpgTAMER ÇİÇEK
Türsab başkan adaylığını “ne hikmetse’ muhalif bir ‘borazan haber sitesi”nde başkalarının ortaya attığı Adonis.com’un Başkanı Tamer Çiçek’te hazırlıklar yapıyor. Bir arkadaşının restoran açılışına katılan Tamer Çiçek hakkında Türsab başkan adayı olduğu hakkında haber yapıldı. Tamer Çiçek ile aynı masada oturan birisi olmayan konuşmaları yazdırdı. Restoran açılışına katılanların facebook’taki fotoğrafını kullanan ‘borazan haber sitesi masadaki kişinin açıklamalarına yer verdi.

bilal-korkmaz-.jpgBİLAL KORKMAZ
Alanya’da geçtiğimiz dönem mevcut yönetimle hareket eden Haybill Tour sahibi Türsab Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz başkan adayı olduğunu bildirdi. Korkmaz geçmiş dönemlerde Başaran Ulusoy’a karşı mücadele etmişti. Bir dönemde Emin Çakmak ile birlikte hareket etti. Ancak sonradan Firuz Bağlıkaya’nın yanında yer aldı. Şimdi ise Türsab başkan adayı olduğunu belirtiyor.

baris-ozturk.jpg
BARIŞ ÖZTÜRK
Bütün bunlar olurken ortaya birdenbire Travel Zone’un sahibi Barış Öztürk’ün adı atıldı. Birilerinin söylemlerine göre kararsız olduğu, ancak bazılarına göre başkan adayı olduğu söylenen Barış Öztürk adı şimdilik soru işareti olarak duruyor. Barış Öztürk, bu dönemde Firuz Bağlıkaya’nın yanında “danışman” olarak görev aldı.

HAYDİ GENÇLER GÖREVE!
Pandemi döneminde seyahat acenteleri yapayalnız kaldılar.
Bir çoğu işini gücünü bıraktı. Borçlar gırtlaklarına kadar geldi.
Ne yapacaklarını şaşırdılar ve bir “umut ışığı” bekliyorlar.
Oy verdikleri kişilerin tüm vaatleri boşa çıktı. Söylenenler yapılmadı.
Şimdi ise bir çıkış yolu aranıyor.
Bu konuda en duyarlı olanlar ise seyahat acentelerinin genç sahipleri….
Geleceklerin kurtarmak için tek dayanak noktaları ve güç kazanmaları imkanı verecek olan Türsab için kolları sıvamanın zamanının geldiğini düşünüyorlar.
Gençler, meslek örgütleri Türsab’ı kurtarmak için harekete geçmeyi planlıyorlar.
Kasım ayında Türsab genel kurulu var.

TEK ÇIKIŞ YOLU: BİRLİK VE BERABERLİK
Önümüzdeki günler bizlere ne gösterecek bilemiyoruz. Ama tüm adaylarla görüşüp burada onlara yer vermek istiyoruz. Çünkü turkiyeturizm.com, turizmin yayın organıdır. Ayrımcılık yapmadan herkesin görüşülerine, açıklamalarına yer vermeyi ilke edinmiştir. Bizim işimiz doğru haberciliktir.
Türsab’ın selameti ise tüm turizmin selametidir. =Yalnız kalan acentelein tek tutunacak dalı ve sözcüsü, her ortamda haklarının koruyacak Türsab’tır.
Seyahat acenteleri gibi büyük bir kitleyi temsil eden Türsab’ta her hareket haberdir.
Bu nedenle arzu ettikleri takdirde, söylemlerin dışına çıkarak, Türsab için gerçekten bir şeyler yapmak isteyenlein haberlerine yer vereceğiz.
Ama bir tek Türsab var.  Camianın bu kadar bölünmenin başta Türsab olmak üzere, tüm seyahat acenteleine zarar vereceği görüşlerine katılıyoruz. Birlik beraberliğin seyahat acentelerinin geleceği için çok önemli olduğunu görüyoruz.

ORTADA SEÇİM DEĞİL, TÜRSAB’IN KURTARILMASI VAR
Artık yıpranmış ve misyonunun tamamlamış, vaatleri masal olmuş kadrolar yerine gençlerden oluşan Türsab’a ihtiyaç olduğu düşünülüyor.
“Türsab artık, üyelerine baskı yapan değil, asli görevi olan ‘üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak olan’ ve eski başkan Ulusoy’un dediği gibi ‘devletle, damatla kavga etmeyen’, sadece acentelerin menfaatini düşünen gerçek misyonuna dönmelidir” deniliyor.
Eski bir Türsab yöneticisi “Ortada seçim falan yok! Ortada Türsab’ın kurtarılması var. Yoksa Türsab elden gidiyor” diyor.
Onun söylemleri şöyle devam ediyor:
“Haydi gençler uyanın! Türsab’ı bu kabustan kurtarın!
Yoksa ilerde Türsab lağvedilir. Bakanlık’ta bir müdüre bağlanır. Herkes müdürün karşısında el pence divan durur.
Ve yaklaşık 50 yıllık Türsab’ı menfaatleri uğruna o hale getirler kına yakarlar.
Birileri de zil takıp oynarlar.”

Haber kaynağı (TürkiyeTurizm)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL