Avrupa Güncel

İNGİLTERE’ NİN RUANDA’YA GÖNDERECEĞİ SIĞINMACILARI HOLLANDA’ DA KURVAZİYERLERE YERLEŞTİRECEK

İNGİLTERE’ NİN RUANDA’YA GÖNDERECEĞİ SIĞINMACILARI HOLLANDA’ DA KURVAZİYERLERE YERLEŞTİRECEK

Her gün biraz daha büyüyen sığınmacı sorunuyla baş edemeyen Avrupa ülkeleri ilginç yöntem ve çözümler geliştiriyor.

 

İngiltere sığınmacıları Ruanda’ya göndermeye hazırlanırken Hollanda da sığınmacıları kurvaziyerlere yerleştirme planı yapıyor.

Ancak hükümetin kruvaziyerleri sığınmacıların barınması için kullanma planı tepki topladı.

Adalet ve Güvenlik Bakan Yardımcısı Eric van der Burg, yaptığı açıklamada kruvaziyerlerin sığınmacılar için kısa dönemli barınma yerleri olarak kullanılacağını söyledi.

Burg, bunun için üç büyük kruvaziyerin görevlendirildiğini ve bunlardan birinin Kuzey Hollanda eyaletindeki IJmuden limanında demirli halde olacağını belirtti.

Kabul edilen planlara göre eylül itibarıyla kruvaziyerlerde 3 bin sığınmacının barınabileceği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’nin (UNHCR) Hollanda biriminden yapılan açıklamadaysa kararın sakıncalı olduğu belirtildi.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Ter Apel kasabasındaki sığınmacı başvuru merkezinde aylardır süren yoğunluk bu hafta krize dönüşmüştü. 250 ila 300 sığınmacı yer olmadığı için dışarıda yatmak zorunda kalmış, Kızılhaç da hükümete kasabada acilen bir merkez daha açması çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan İngiltere de sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 120 milyon sterlinlik tartışmalı bir anlaşma yapmış, fakat 14 Haziran’da sığınmacıları Ruanda’ya götürecek ilk uçuş, sığınmacıların avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvurunun ardından kalkışa saatler kala durdurulmuştu.

İngiltere’nin iki yıl önce de sığınmacıları, kullanılmayan hapishanelere yerleştirmeyi planladığına ilişkin planlar basına sızmış ve büyük tepki toplamıştı.

Haberin kaynağı (TurizmGazetesi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL