Güncel

MEHMET CENGİZ HAVACILIK ŞİRKETİ KURDU

MEHMET CENGİZ HAVACILIK ŞİRKETİ KURDU

AK Parti iktidarında en çok kamu ihalesi alan müteahhitler arasındaki Mehmet Cengiz havacılık şirketi kurduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre 36.1 milyon TL sermayeli şirket havayolu taşımacılığı yapacak.

 

AKP’nin iktidar olduğu 20 yılda, 21 havayolu şirketi yaşadıkları gerek ekonomik gerek otoriteden kaynaklı sorunlar nedeniyle battı. Bunun son örnekleri Atlasjet ve Onurair oldu.

Son olarak Cennet Koyu’na yapacağı konut projesiyle kamuoyundan büyük tepki çeken, AKP iktidarında en çok kamu ihalesi alan müteahhitler arasındaki Mehmet Cengiz’in havacılık şirketi kurduğu ortaya çıktı.

Halihazırda, Atatürk Havalimanı’nı kapatma garantisiyle kurulan İGA’nın (İstanbul Havalimanı) iki ortağından biri olan Cengiz’in yeni havayolu şirketini 13 Haziran’da kurduğu öğrenildi.

Unison Havacılık Anonim Şirketi’nin sermayesi 36 milyon 140 bin 750 TL olarak gösterildi.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan Yusuf Demir imzalı habere göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz olurken, Başkan Yardımcısı Ekrem Cengiz, Yönetim Kurulu Üyesi ise Şeref Cengiz oldu.

Şirketin turistik ve gezi amaçlı havayolu yolcu taşımacılığı ve hava taksi taşımacılığı alanında çalışacağı kayıtlara geçti.

Ticaret sicil kaydında yeni şirketin iş konusu şöyle özetlendi:

  • Hava taşımacılığı ile ilgili yurt içi ve yurt dışı hatlarda tarifeli ya da tarifesiz yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetlerinde bulunmak,
  • Uçak ve helikopterleri kullanmak suretiyle hava taksi, ambulans hizmetlerinde bulunmak.
  • Yurt içi ve yurt dışı havayolları ile kargo ve posta hizmetleri faaliyetlerinde bulunmak,
  • Charter anlaşmaları yaparak hava yolu ile yolcu taşımak, uçak ve helikopterlerle turistik turlar ve geziler düzenlemek, bu tür gezilere aracılık etmek, bu maksatla hava taşıma filoları kurmak bunları işletmek ya da işlettirmek,

Her nevi uçak ve helikopter ile bunlara ait yedek parça, aksam ve aksesuarlarının ithalini, ihracını ve ticaretini yapmak bunları kiralamak kiraya vermek.

Haber kaynağı (SözcüGazetesi/YusufDemir)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL