Dünyadan

FRANSA, UKRAYNA’NIN İŞGALİ GEREKÇESİYLE 2 RUS TURİSTİN TARİHİ ŞATOYU ZİYARETİNİ ENGELLEDİ

FRANSA, UKRAYNA’NIN İŞGALİ GEREKÇESİYLE 2 RUS TURİSTİN TARİHİ ŞATOYU ZİYARETİNİ ENGELLEDİ

Fransa Savunma Bakanlığı, Rus vatandaşlarının askeri tesislere girişine getirilen kısıtlama kapsamında Paris yakınlarındaki tarihi Vincennes Şatosu’nu ziyaretini yasakladı. Gerekçe olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gösterildi.

 

Her yıl 150 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan şatoya giriş ücreti yetişkinler için kişi başına 9,50 euro (yaklaşık 175 tl). Ancak 28 Temmuz günü iki Rus kadının şatoyu ziyaret etmesi engellendi.

AFP haber ajansına konuşan 31 yaşındaki bir ziyaretçi şatoya girişi reddedilen bir Rus gazeteci. Fransa’da dört aydır yaşıyor ve Rusya’yı “savaş yüzünden” terk ettiğini belirtti.

“Metal dedektörlü bir koruma görevlisi pasaportumu görmek istedi” diyen gazeteci, görevlinin pasaportu inceledikten sonra girişine izin vermediğini aktardı. Başka bir görevlinin de gazeteciye Rus olduğu için” giriş yapamayacağını söylediğini ve bu yanıt karşısında kulaklarına inanamadığını ifade etti.

Fransa Savunma Bakanlığı da “Rus vatandaşlarının askeri tesislere girişinin kısıtlı olduğunu” belirterek Rus vatandaşlarının şatoya girişinin engellendiği bilgisini teyit ettiği bildirildi. Bakanlık ayrıca Rus gazetecinin gazeteciler için özel istisnadan yararlanabileceğine dikkat çekti.

Haber kaynağı (Euronews)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL