Seyahat Acentaları TÜRSAB

TURİSTLERİN CANINI HİÇE SAYIYORLAR, BAKANLIK SEYREDİYOR!

TURİSTLERİN  CANINI HİÇE SAYIYORLAR, BAKANLIK SEYREDİYOR!

Antalya’da peş peşe gelen ölümlü ve yaralamalı safari kazaları denetimsizliği de gözler önüne serdi. TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz kaçak safari turlarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

 

2 safari kazasında 1’i turist 2 kişi öldü, 15 kişi yaralandı

İlk kaza Temmuz ayında Manavgat’ta yaşandı. Turist taşıyan safari cipin sürücüsü direksiyon kontrolünü kaybedince araç uçuruma yuvarlandı. Kazada, sürücü M.D. ile 1 turist hayatını kaybetti, 8 turist yaralandı.

Antalya’daki ikinci safari cipi kazası 8 Ağustos’ta Alanya’da meydana geldi. Sapadere Kanyonu’na turistleri geziye çıkartan M.Z. idaresindeki 07 AAS 034 plakalı Safari aracı virajı alamayınca şarampole yuvarlanarak takla attı. Kazada 6’sı turist 7 kişi yaralandı.

 

 

 

Bilal Korkmaz: Alanya’daki ‘safari turu’ kaçak!

Peş peşe yaşanan 2 safari cipi kazası gözleri safari turlarının güvenliğine çevirdi. Konuyla ilgili Turizm Ajansı’na değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz, Alanya’da kazanın yaşandığı safari turunun kaçak olduğunu söyledi. Sadece TÜRSAB’a kayıtlı A Grubu seyahat acentalarının safari turu düzenleyebileceğini belirten Korkmaz, ” Alanya’da kaza yapan safari cipi herhangi bir acentaya kayıtlı değil. Kaçak olarak safari turu düzenlemiş ve maalesef böyle üzücü bir kaza meydana gelmiş” dedi.

Cip alıp ya da kiralayıp turistlere kaçak tur yaptırıyorlar

Bilal Korkmaz sadece TÜRSAB A Grubu yetki belgesine sahip acentaların düzenleyebileceği safari turlarının yetkisiz kişiler tarafından yoğun bir şekilde düzenlendiğine dikkat çekiyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği safari turlarından kazanç elde etmek isteyenlerin turistlerin canını hiçe sayıp kaçak turlar düzenlediğini belirten Korkmaz, ” Maalesef bu kişiler bir cip alıp ya da kiralayıp turistleri kaçak olarak safari turu yaptırıyorlar. Ne bir eğitimleri ne de bir yetki belgeleri var. Manavgat, Kuşadası, Alanya gibi Türkiye’nin turistik bir çok yerinde devlete vergi vermeden yetersiz elemanlarla turlara çıkıp turistlerin canlarını tehlikeye atıyorlar” diyor.

Defalarca ‘Denetleyelim’ dedik, Bakanlık ‘Eleman yok’ dedi

Bilal Korkmaz TÜRSAB Alanya BTK olarak Bakanlıktan safari turlarının denetim talebinde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Korkmaz şöyle konuştu: ” Maalesef Bakanlığın yoğunlaştığı tek denetim rehber denetimi. Halbuki kaçak acentacılık üzerine sıkı denetimler yapılması lazım. Biz safari tur güzergahlarında denetim yapalım diyoruz. Belki her gün bu tür kaçak acentacıları ihbar ediyoruz. Ama Bakanlığın Antalya’daki ilgili birimi eleman yetersiz deyip talebimize olumlu cevap vermiyor. Normalde Turizm Bakanlığı’nın kaçak safari turu düzenleyenlere yaptırım yetkisi var. 12 bin ile 18 bin lira arasında ceza yazabiliyorlar. Ayrıca aracı trafikten men etme ve bağlama yetkileri var. Ama maalesef denetim elemanı yetersizliğini gerekçe gösterip denetim talebimizi geri çeviriyorlar. TÜRSAB’ın denetim yetkisi sınırlı. Yetkimiz olsa hemen denetimlere başlarız. Bakanlıktan safari turlarının yoğunlaştığı bugünlerde denetim talebimize olumlu cevap vermesini istiyoruz”

Haber kaynağı (TurizmAjansı)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL