Özel Haber

MUSTAFA KILIÇ; UÇAK YOKSA TURİST YOKTUR..

MUSTAFA KILIÇ; UÇAK YOKSA TURİST YOKTUR..

 

Havayolu iflasları ile karşı karşıya kalabiliriz uçak yoksa turist yoktur..

 

Turizmci Mustafa KILIÇ’ ın ‘Kıymetli meslektaşlarıma duyurudur’ yazısını siz okurlarımız ile paylaşıyoruz.

  • 2023 bütçe hazırlığı yaparken dikkat ediniz.
  • Stratejinizi global ekonomi şartlarına göre hazırlayınız

Evet hepimiz 2022 yılını sektör olarak beklenmedik şekilde güzel geçirdik. Bizim için iyi bir sezon oldu.Ben şahsen iyi sezon olacağını tahmin etmiştim. Beni tanıyan dostlarıma bunun bilgisini vermiştim… Turizm, maalesef son zamanlarda Tamamen siyaset dili oldu. Son 5 senedir siyasi olaylar yüzünden gelmeyen pazarlarımız olan Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkilerin düzeleceğini söylemiştim ve sonuç olarak sezon ortasında bizim devlet erkanı ile Suudi ve BAE kralı öpüşüp koklaştı barıştı …bunu gören turizmci dostlarım stratejilerini ve planlarını zaten çoktan yapmış oldu. Birde bunu iyi okuyamayan meslektaşlarımız vardı. Onlar ise bu sezonun iyi geçmesine şaşırdı! Açıkcası ben onların şaşırmış olmasına pek şaşırmadım çünkü bazıları zaten günü kurtaran bir planı olmayan turizimciler…

Şimdi gelelim 2023 sezonuna..

Asıl dönüm noktası burası işte! Kafalar karışık, bütçe zamanı yaklaşıyor. 2022’yi iyi geçiren dostlarımız 2023 daha iyi geçecek diyor..öyle ya perşembenin gelişi çarşambadan bellidir değilmi … İşte o iş öyle değil dostlarım..

Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor.

Rusya Avrupa’ya gazı kesti. Avrupalı bazı kesimler, özelliklede emekli kesimi bu kışı Türkiye’de geçirecek. Antalya için çok iyi olacak. Avrupa’da 1 aylık kira ve enerji parasına Türkiye’de 3 ay tatil yapacak gibi senoryalara temkinli davranın! Bu olabilir mi? Evet, olabilir..bunu bizde isteriz..  fakat Ege adalar ve Akdeniz kıta sahanlığı gibi politik sorunlar var. Türkiye, ABD ve Yunanistan seçimleri bir birine  çok yakın. Bize ne bunlardan diyebilir siniz..haklısınız. Eskiden kimse takmazdı bu tip siyasi olayları, hatta umursamazdık., dedim ya turizm artık siyaset dili oldu! Aslına bakarsanız turizm çok ama çok güzel bir BARIŞ DİLİDİR nokta…bizi bu günlere getiren siyasetçilere…

Son zamanlarda Fransa ve Almanya gibi ülkelerde baş gösteren hayat pahallığı, enerji ve akaryakıt fiyatlarında artışlara karşı halk ayaklanmasını görmekteyiz. Bize normal gelen (biz alışkınız ) fakat Avrupa’ya anormal gelen bu zamlar yüzünden Avrupa ülkeleride sıkıntı çekiyor. Avrupalıları bilirsiniz, ekonomik olarak sıkıntıya düşerse ilk iş seyahat ve tatil planlarını iptal ederler.

Asıl bomba şimdi geliyor…

Opec diye bir örgüt var yani petrol üreten ülkeler birliği.. yahu bize ne diyeceksiniz bu örgütten … ben size dedim ya, turizm ve siyaset global ekonomi ile bir birine bağlıdır.Şimdi bu örgüt petrol varil üretimini düşürme kararı aldı. Bunun anlamı; petrol arzını düşürmek demektir. Enerji ve ulaşımı zorlaştıracak, arzı azaltacak buda globale zam üstüne zam olarak yansıyacak. Sadede  bizde değil tüm Dünyada olacak. Bu durum tüm dengeleri değiştirir. Maalesef ki dünyamız fosil yakıtlara halen muhtaç!

Peki uçaklar ne olacak?

Öyle ya bu uçaklar su yakmıyor. Turistler şehirler arası otobüsler ile Esenler otogarına gelmiyor. Turizmin en önemli ayağı ulaşımdır, uçak hatta otobüs dahil..!

Sevgili dostlar; bakın bir çok Avrupa ülkelerinde havayolu grevleri başladı. Yıl sonu havayolları mali bilanço ve kar-zarar oranlarını açıklayacak. Borsa değerleri düşecek. Çoğu zaten zararda.. Malum pandemiden hepimiz etkilendik, şimdi savaş durumu var..hatta Havayollarında iflaslar söz konusu dahi olabilir..!

İnşallah bunlar olmasın! Savaşlar bitsin!  Herkes 2023 çok iyi bir sezon olacak diyor ya..lütfen acele etmeyin ocak-şubat ayına kadar bütçe yapmayın. Yönetim kurulunuza globalde yaşanan force majeure durumundan bahsediniz ve süre isteyiniz. Özellikle gider bütçesi yapmak zorunda kalan meslektaşlarımın Allah yardımcısı olsun diyorum.

TURİZİMCİ / Mustafa KILIÇ

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL