Antalya’nın İncisi Kemer’de Gezilecek Yerler

Antalya’nın İncisi Kemer’de Gezilecek Yerler

 

 

 

Türkiye’nin en popüler turizm beldelerinden biri olan Kemer, Antalya’ya bağlıdır. Sahip olduğu doğal güzellikleri, plajları ve tarihi mekânlarıyla her yaz milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ortalama 50 kilometrelik sahil şeridi üzerinde birbirinden keyifli kumsal, koy ve plajların sıralandığı Kemer, geçmişi Antik Dönem’i de aşan tarihiyle de kültürel gezilerin odak noktasındadır. Bünyesinde yer alan marina ile birlikte yat turizminin önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kemer’de gezilecek yerler Kemer’de gezilecek yerler yalnızca bunlarla sınırlı olmayıp bünyesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok turistik destinasyon bulunmaktadır. Kemer gezilerini dolu dolu şekilde tamamlayabilmek için en az 3 günlük bir zaman dilimi ayrılması yeterlidir. Ulaşım bakımından da oldukça sorunsuz bir ilçe olan Kemer’de dolmuş, minibüs ve taksiler yaz sezonu boyunca aralıksız hizmet vermektedir.

Phaselis Antik Kenti

Kemer’de denilince akla ilk gelen yerlerden biri, ilçenin tarihine ışık tutan ve kültürel açıdan ayrı bir öneme sahip olan Phaselis Antik Kenti’dir. “Faselis” şeklinde telaffuz edilen antik kent, Likya Bölgesi’nin oldukça popüler bir şehridir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta konumlanan antik kentin geçmişinin, MÖ 7. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Likyalılar tarafından kurulmuş olup, korunaklı yapısından ötürü korsan istilalarına da maruz kalmıştır. Bünyesinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda kentin, inşa edildiği dönemde üç adet limana sahip olduğu öğrenilmiştir. Dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilen Phaselis Antik Kenti’nin çevresinde keyifli bir plaj, piknik alanı ve doğa gezileri için uygun patikalar bulunmaktadır.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Kemer’in doğal güzelliklerini yakından keşfetmek isteyenler için oldukça ideal bir destinasyondur. Göynük beldesinde yer alan kanyon, ilçe merkezine ortalama 10 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Kemer’in de bünyesine dahil olduğu Likya Yolu’nun önemli bir güzergahı olarak kabul gören Göynük Kanyonu, sunduğu büyüleyici manzaralar eşliğinde zipline, doğa yürüyüşü, piknik, fotoğrafçılık ve manzara seyri gibi aktivitelere de olanak tanımaktadır. Kayaların arasındaki yeşile çalan turkuaz renkli suların, ormanlık alanlarla birlikte yarattığı ahenk görülmeye değerdir. Bölge halkı başta olmak üzere yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Çıralı Yanartaş

“Olimpos’un Sönmeyen Ateşi” olarak nitelendirilen Çıralı Yanartaş, Kemer gezileri sırasında ziyaretçilerini kendisine hayran bıraktıran bir doğal güzelliktir. Yapısı itibariyle bir doğalgaz kaynağı olan Çıralı Yanartaş, yıl boyunca kayaların arasında yanan ve asla sönmeyen ateşi ile ünlüdür. Yaklaşık 2 bin 500 senedir yanmaya devam eden Çıralı Yanartaş, aynı zamanda Kemer’in masmavi sahillerini kuşbakışı gören bir konumda yer almaktadır. Dünya çapında ünlü bir destinasyon olan Çıralı Yanartaş’ın Yunan mitolojisine de birçok kez konu olduğu bilinmektedir. Ayrıca çevresinde mesire alanı olarak kullanılabilen küçük bir alan da bulunmaktadır.

Ayışığı Plajı

Kemer’de denize girilebilecek en güzel yerlerden olan Ayışığı Plajı, ilçe merkezinin doğu sahilinde yer almaktadır. Hilal şeklindeki kıyı şeridiyle ünlü olan plaj, turkuaz deniziyle ünlüdür. 10 bin metrekarelik kumsal alandan oluşan plaj, aynı zamanda Ayışığı Parkı adı verilen geniş bir tesis bünyesinde hizmet vermektedir. Sırtını yasladığı yeşil ağaçlarıyla birlikte adeta bir oksijen deposu olan plaj, korunaklı yapısından ötürü dalga almayan bir denize sahiptir. İnce tanecikli ve altın renkli kumlarıyla oldukça popüler bir destinasyon olan Ayışığı Plajı’nın denizi ise genel itibariyle sığdır. Bu nedenle çocuklu ailelerin ve amatör yüzücülerin ilk duraklarından biridir. Bünyesinde restoran, kafeterya ve büfe gibi işletmeler bulunmaktadır.

Beydağları Sahil Millî Parkı

Kemer’in doğal güzelliklerini ve zengin tarihini bir arada keşfedebilme imkanı sunan Beydağları Sahil Millî Parkı, 1972 senesinde koruma altına alınmıştır. Olimpos Beydağları Millî Parkı adıyla da bilinmektedir. Sarısu’dan Gelidonya Burnu’na kadar uzanan bir bölgede konumlanan park, kampçıların gözdesi konumundadır. Çıralı Yanartaş, Olimpos ve Phaselis antik kentleri Beydağları Sahil Millî Parkı sınırları içerisinde kalmaktadır. Denize kıyısı bulunan parkta ziyaretçiler tarihi keşifler yaparken, Akdeniz’in zengin bitki örtüsü eşliğinde doğa yürüyüşlerini de gerçekleştirebilmektedir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL