Güncel

Batum Turu ile Hafta Sonu Tatilinizi Renklendirin!

Batum Turu ile Hafta Sonu Tatilinizi Renklendirin!

 

 

Gürcistan’ın en turistik kentlerinden biri olan Batum, Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle özellikle kısa süreli tatillerde sıkla tercih ediliyor. Bu kapsamda hafta sonu tatilleri için de keyifli bir alternatif hâline gelen Batum hem ekonomik hem de yakın oluşuyla öne çıkıyor. Bambaşka kültürlere tanıklık etmek, farklı bir mutfağın lezzetlerini tatmak ve cezbedici mimarileri kendi gözlerinizle görmek için mükemmel bir fırsat adeta. Batum tatilinizi planlamadan önce https://www.ytur.net/ tarafından sunulan tur olanaklarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer hazırsanız Batum hakkında bilmeniz gereken önemli detaylara başlayalım…

  1. Batum’a Gitmeden Önce Bunları Bilmekte Fayda Var!

Batum, malum çok büyük bir şehir değil. Ancak yine de ön bilgi olarak bazı detayların bilinmesi tatilinizi kolaylaştıracaktır. Yeşil dağların çevrelediği Batum’un iklimi, Türkiye’den çok da farklı değil. Uzun bir sahil şeridinin yanı sıra şehir ülkenin güneybatısında yer almakta. Gürcistan’da bazı bölgeler özerk yönetime sahip. Batum da bu özerk bölgelerden biri olan Acara Cumhuriyeti’ne bağlı. Hatta Acara’nın başkenti konumunda. Çok zengin bir tarihi olmasa da farklı mimarisiyle ziyaretçilerine görsel şölen sunmaktan da geri kalmıyor. Kurulduğu günden bu yana hep tatil merkezi olması da tesadüf olmasa gerek. Çünkü sahil şeridindeki plajlar gerçekten de insanı cezbediyor. Ülkemiz vatandaşlarına vize muafiyeti tanımasıyla da ister istemez Türkler için önemli bir turizm cenneti hâline gelmiş durumda.

  1. Çeşit Çeşit Yemekler Batum’da Sizi Bekliyor!

Küçük turistik kentlerde genellikle çok fazla yöreye özgü çeşit olmaz. Ancak Batum’da durum böyle değil! Hatta fast food kültüründen oldukça uzak bir kent Batum. Genellikle doyurucu ve kendi mutfaklarına ait yemekleri tüketmeye özen gösteriyorlar. Hâl böyle olunca da sizlere bu yemeklerin tadına bakmak kalacak. Sofra kültürü açısından oldukça zengin olan Batum’da farklı bir gelenek var. Sofrada muhabbeti ve hitabeti en güçlü olan kişi Batum’da “Tamada” olarak seçiliyor. Bu Tamadalar, sofra kültürünün uygulanmasından sorumlu kişiler olarak manevi bir rol üstleniyor. O konuşurken herkes pür dikkat kesiliyor. Eğer Batum turu sırasında böyle bir olaya denk gelirseniz şaşırmayın, mümkün olduğunca ayak uydurmaya çalışın. Batum’a gittiğinizde yörenin meşhur yemeklerinin mutlaka tadına bakın. Haçapuri olarak bilinen pide, bizdekine çok benzese de ufak tefek farklılıklar mevcut. Bir başka benzer yemek ise hinkal. Gürcü mantısı olarak da biliniyor. Özellikle elarci adıyla bilinen bir lezzet var ki tadı dillere destan.

  1. Batum’da Türk Lirası Bazı Yerlerde Geçiyor Ama Önleminizi Alın!

Batum’u yıl içerisinde çok sayıda Türk ziyaret ettiği için birçok yerde Türk lirası kabul ediliyor. Ancak resmiyette böyle bir durum olmadığı için öneminizi almanızda fayda var. Turistik bir yer olduğu için euro ve dolar da kabul ediliyor. Ama ülkenin resmî para birimi lari. GEL olarak da kısaltılıyor. Batum’da ATM’lerdeki hesaplarınızdan direkt olarak lari çekebiliyorsunuz. O sebeple Batum’a gitmeden önce para bozdurmanız çok da şart değil.

  1. Batum Diğer Turistik Şehirlere Göre Daha Ucuz

Batum, turistik bir şehir olduğu için elbette genel olarak Gürcistan’daki diğer şehirlere göre pahalı olabilir. Ancak genel olarak turistik şehirlere göre nispeten ucuz kalıyor. Bu da Batum tatil turu sırasında sizler için bir avantaj olabilir. Örneğin lüks bir restoranda 3 kişilik yemek için ortalama 200 ile 250 lira arasında bir ödeme yapabilirsiniz. Özellikle alkol ve sigara konusunda Türkiye’den çok daha ucuz olan Batum’a gitmeden önce valizinizde alacaklarınız için bol bol yer açmayı unutmayın. Hediyelik eşya konusunda da sayısız seçeneğin bulunduğu Batum’da ev yapımı şaraplar ve yöreye özgü gıda ürünleri en çok alınan hediyelikler arasında öne çıkıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL